דף הבית / חדשות / MotoGP: הראשון של ויניאלס בקטאר
Qatar-2017-003

MotoGP: הראשון של ויניאלס בקטאר

מרוץ פתיחת עונת 2017 סיפר רגעים מותחים ומעניינים, ולא רק בגלל הרוכבים והרכיבה; גשם בקטאר? מסתבר שלפעמים גם זה קורה

כבר חודשים שאני מלהג כאן על ויניאלס שכובש את המקום הראשון בכל המבחנים, על לורנזו ורוסי שהראשון מתקשה בדוקאטי והשני ביאמהה, על מרקז ופדרוסה ומנוע הביג-באנג של הונדה, על יאנונה שרכב היטב בכורסה הנינוחה של סוזוקי בספאנג ואיבד את התחושה בקדמי ואת הדרך עמוק לתוך אימון חופשי שני בקטאר, על צמד הרוקי'ז זרקו את פולגר ביאמהה טק-3 שעושים חייל, על אלייש אספרגרו והאפריליה המשתפרת, ועל הא ועל דא של מרוצים, מנועים, צמיגים טובים יותר של מישלין, ובסוף… מערכה ראשונה גשם.

ויניאלס - מהר באימונים פאסט בקרב
ויניאלס – מהר באימונים פאסט בקרב

גשם במדבר הוא אירוע מלא הוד. גשם בלוסייל בקטאר הוא אולי מלא הוד, אבל ב-300 קמ"ש או בהטיה של 60 מעלות הגשם מלא יראה. עכשיו, נסו לדמיין את זה בלילה, כשלא ברור אם האספלט בוהק בגלל תאורת ההצפה ששוטפת את המסלול או בגלל שהמסלול רטוב מגשם. את אימון חופשי 4 ואת הדירוג ביטלו בגלל גשם כבד שהציף את המסלול והפך חלק ממלכודות החצץ לביצות עם שלט 'סכנה טביעה', והגריד נבנה על בסיס ההקפה המהירה ביותר במהלך האימונים. וינילאס בחוד ואחריו יאנונה, ששיפר את יחסיו עם הצמיג הקדמי, ומרקז שלישי. זרקו רביעי ודוקאטי ראשון בחמישי, רק שבאוכף שלו יושב דובי ולא לורנזו. רוסי דורג עשירי ולורנזו שני מקומות אחריו.

מערכה שנייה, טפטוף. וטפטוף במדבר זה עסק מעצבן. כל כך מעצבן שהזינוק נדחה מספר רב של פעמים והמרוץ קוצר בשתי הקפות. על הרוכבים לרכב 20 הקפות ולא 22 בתנאים שבהם טרם רכבו. זה אומר טמפרטורות סביבה ומסלול נמוכות מהרגיל ולחות מוגברת. זה משפיע על הצמיגים ועל היכולת לשמר חום בבלמי הקרבון.

דוביציוזו - הדוקאטי המוביל
דוביציוזו – הדוקאטי המוביל

מרקז וקראטשלאו מחליפים צמיג קדמי קשה בצמיג בינוני. לסגנון הרכיבה של שניהם היכולת לרכב עם צמיג קדמי קשה היא קריטית. דובי וזרקו יבחרו לרכב עם צמיג אחורי רך שנותן המון אחיזה לפחות זמן. רוב השדה יבחר בצמיגי מדיום בשני הצדדים.

מזנקים. יאנונה ומרקז מזנקים היטב. ויניאלס פחות ונסוג לחמישי. לורנזו מזנק סביר, מגיע לפנייה 4, מפספס אותה לגמרי וחוזר למקום ה-16. לורנזו עוד יתקדם עד למקום התשיעי ויסיים במקום ה-11 והמאכזב.

בחוד לא ויניאלס, לא מרקז ולא רוסי. בחוד, מוביל לראשונה בחייו מרוץ MotoGP יוהאן זרקו, רוכב קבוצת טק-3 ופעמיים אלוף ברצף ב-Moto2. זרקו ממשיך לנצל את הצמיג הרך מאחור, עד שבהקפה השביעית הוא מניח צמיג קדמי שערה מחוץ לקו המרוץ. בלימה לפנייה 2 והאבק שולח את הצרפתי בלואו-סייד אל המציאות. דובי זוכה מן ההפקר ומוביל את המרוץ ואחריו צמודים יאנונה ומרקז. שנייה אחרי אלה רוכבים צמד קבוצת המפעל של יאמהה כשויניאלס רביעי ורוסי חמישי. רגע, זה לא רוסי שמתקשה עם המישלין מקדימה?

זרקו - 15 דקות תהילה
זרקו – 15 דקות תהילה

יאנונה אולי החליף אופנוע ומצא דרך ללב הצמיג הקדמי של מישלין, אבל כמו בעונה שעברה – באמצע המרוץ, כשהוא ממוקם שלישי, יאנונה מרסק את הסוזוקי בלואו-סייד. דובי ראשון ואחריו ויניאלס ורוסי. רוסי עוד ינסה לדחוק ביאמהה YZR-M1 רק עוד קצת, אבל מקום שלישי ו-16 נקודות אליפות, תודה רבה.

לפינאלה יש לנו את ויניאלס ודובי. זה האחרון סיים שני בשתי העונות הקודמות בקטאר ורוצה לשפר רק מקום אחד ב-2017. אבל ויניאלס רוצה לסיים ראשון בפעם הראשונה שלו על גבי היאמהה YZR-M1. הוא תוקף בפניות ומנסה לפתוח פער במקטע השלישי שבו הוא מהיר כל כך. דובי מנגד, שומר את ויניאלס קרוב ועוקץ אותו שוב ושוב בישורת ואל תוך פנייה מספר 1. כך זה חוזר חלילה עד שבהקפה האחרונה ויניאלס קובע את ההקפה המהירה ביותר שלו ומנער מעליו את דובי.

רוסי - תמיד שמח!
רוסי – תמיד שמח!

בסיום: וינאלס, דובי ורוסי. מרקז רביעי כשהוא משלם ביוקר על הצורך לרכב עם צמיג מדיום. קראטשלאו שילם יקר יותר כשהוא מתרסק פעמיים ופורש. לורנזו, כאמור, אי-שם במקום ה-11 כשלפניו אלייש אספרגרו על האפריליה, רדינג על הדוקאטי לווין של פרמאק. גם מילר על ההונדה, אלכס רינס על הסוזוקי ויונס פולגר על היאמהה טק-3 מקדימים את לורנזו.

רק מייק היילווד היה צעיר מויניאלס כשהוא מנצח עבור נורטון ועבור MV אגוסטה בקטגוריה הבכירה. דובי מסיים שני פעם שלישית ברציפות, ונכון לעכשיו הוא הרוכב המוביל בקבוצת המפעל של דוקאטי. רוסי מוכיח, שוב, שאימונים לחוד ומרוצים לחוד וכובש את המקום האחרון על הפודיום. מרקז רביעי, ובהתחשב בתנאים לא נראה שהוא מאוכזב.

מרקז - טיירס אישיוז
מרקז – טיירס אישיוז

ניפגש בארגנטינה ב-9.4.

טבלת האליפות לאחר הסבב הראשון

  1. מאבריק ויניאלס, ימאהה, 24 נק'
  2. אנדראה דוביציוזו, דוקאטי, 20 נק'
  3. ולנטינו רוסי, ימאהה, 16 נק'
  4. מארק מרקז, הונדה, 13 נק'
  5. דני פדרוסה, הונדה, 11 נק'

אודות נעם יעקובסון

נעם יעקובסון
מסקר מרוצי MotoGP ומסביב. אופנוען בכל רמ"ח אבריו בעבר. אבא לשתי רוכבות בימבה ג'וק בהווה... איללכא וסובבו בגז.

עשוי לעניין אותך

Z400 ABS

חדש בארץ: קוואסאקי Z400

הקוואסאקי Z400 - הנייקד הבנוי על-בסיס הנינג'ה 400 ומחליף את ה-Z300 הפופולרי - נחת בישראל; המחיר: 39,985 ש"ח

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Single Sign On provided by vBSSO