דף הבית / גריד / רכיבה ראשונה: בנלי TRK502X
Benelli-TRK502X-Test-006

רכיבה ראשונה: בנלי TRK502X

הבנלי TRK502X הוא אחד מהאופנועים הנמכרים ביותר באירופה בשנים האחרונות. לקחנו אותו לכבישים ולשטחים בישראל בשביל להתרשם מהשילוב האיטלקי-סיני שעולה פחות מ-50 אלף ש"ח; ובהחלט התרשמנו

צילום: אביעד אברהמי

 • יתרונות: עיצוב, ידידותיות וקלות תפעול ורכיבה, מנוע גמיש ויעיל שנשמע טוב, היגוי ויציבות, נוח מאוד בכל מצב, שימושיות, ממדים וגובה מושב, אבזור
 • חסרונות: משקל גבוה, מרכז כובד גבוה, אין בקרות ואלקטרוניקה, משקף לא מתכוונן, לא ממש לשטח
 • שורה תחתונה: אדוונצ'ר איכותי המתאים גם למתחילים בעלי רישיון A1 – אבל לא רק; הפתעה טובה מבנלי
 • מחיר: 49,986 ש"ח
 • מתחרים: הונדה CB500X,  ב.מ.וו G310GSק.ט.מ 390 אדוונצ'ר
 • נתונים טכניים: מנוע טווין מקבילי, 500 סמ"ק, 4 שסתומים לצילינדר, 47.6 כ"ס (35 קילוואט) ב-8,500 סל"ד, 4.7 קג"מ ב-6,000 סל"ד, הזרקת דלק עם גוף מצערת בקוטר 37 מ"מ, 6 הילוכים עם קלאץ' בתפעול מכאני, שלדת מסבך משולשי פלדה, מזלג הפוך בקוטר 50 מ"מ, מהלך 140 מ"מ, זרוע אחורית מפלדה עם בולם יחיד, כיוון עומס קפיץ, צמד דיסקים קדמיים חצי צפים בקוטר 320 מ"מ עם קליפרים צפים בעלי 2 בוכנות, דיסק אחורי בקוטר 260 מ"מ עם קליפר צף בוכנה בודדת, מערכת ABS, אורך 2,200 מ"מ, בסיס גלגלים 1,525 מ"מ, גובה מושב 860 מ"מ, מרווח גחון 220 מ"מ, משקל יבש 213 ק"ג, מיכל דלק 20 ל', צמיגים 110/80-19, 150/70-17, תצרוכת דלק מדודה במבחן 20.4 ק"מ/ל'

צפו בווידאו: בנלי TRK502X במבחן:

עריכה: אביעד אברהמי

מה זה?

אילן היוחסין של בנלי מבסס קשרים משפחתיים שהולכים אחורה לשנת 1911 באיטליה. זהו מותג משפחתי ותיק שהתחיל בפזארו שבאיטליה, עבר תלאות רבות במהלך השנים ונקנה בשנת 2005 בידי קבוצת QJ (או Qianjiang Motorcycle), שהם קבוצה בתוך קונצרן ג'ילי מסין, שמחזיקה בין השאר גם את וולוו ולוטוס מעולם הרכבים. מותג סיני, אבל כל התכנון נעשה במטה שבאיטליה.

הבנלי TRK502 הוצג בשנת 2017 בשתי גרסאות: הרגילה עם חישוקים יצוקים בקוטר 17″ ומהלך מתלה קצר יחסית שנועד לשימושי כביש בלבד, וגרסת ה-'X', שאיתנו כאן במבחן, עם חישוקי שפיצים, גלגל 19″ מלפנים, 10 מ"מ נוספים במהלך המתלים לטובת השיכוך, הגובה ומרווח הגחון, ובנוסף יש מיגון מנוע – כל אלו מאפשרים לממש את קונספט האדוונצ'ר ולרדת גם לשטח.

נמצא כאן מנוע טווין מקבילי מקורר נוזל בנפח 500 סמ"ק עם 47.6 כ"ס וכ-5 קג"מ, שבהמשך נגלה שהוא כצפוי לא חזק, אבל מספק את כל הביצועים שרק צריך. יש 8 שסתומים וגל-זיזים עילי כפול. מכלולי השלדה כוללים שלדת צינורות, ומזלג קדמי הפוך ובשרני בקוטר 50 מ"מ שמגיע בקשת רחבה של מותגי בנלי. רק לשם השוואה, להונדה CB500X יש מזלג קדמי בקוטר 41 מ"מ. המהלך המוגדל בגרסת ה-X מאפשר 135 מ"מ תנועה של הגלגל. גם הבלמים איכותיים, עם צמד דיסקים קדמיים בקוטר 320 מ"מ, קליפרים צפים עם צמד בוכנות ומערכת ABS. בתחילת הדרך עוד ניתן היה לנתק את ה-ABS מהגלגל האחורי לטובת השטח, אך זה לא מתאפשר בדגם 2023.

Benelli-TRK502X-Test-027

עוד במפרט מסך אנלוגי משולב עם LCD, ומה שהרשים אותנו הוא תאורת המתגים שעל הכידון. יש תאורת יום LED וגם במאותתים. בקרת אחיזה או קוויקשיפטר אין כאן, כאשר גם לא ציפינו למצוא באופנוע שנכנס ללב קטגוריית האדוונצ'רים הקטנים-בינוניים וגם, כפי שנגלה בהמשך, אין צורך בהם.

ג'ט סטאר, היבואנית הישראלית של בנלי, מוסיפה כחלק ממבצע מתמשך לצמד ה-TRK502 סט ארגזי אלומיניום, הכולל צמד ארגזי צד וארגז אחורי (בשווי 8,500 ש"ח). פרט לכך מגיעים הכלים עם אבזור מקורי הכולל מגני ידיים מאלומיניום, מגן מנוע, מגן גחון, סבל מחוזק להעמסת מטען ורגלית אמצע.

בשנת 2020 הבנלי TRK502 הוכרז כאופנוע הנמכר ביותר בשוק האיטלקי, נתון שהחזיק גם בשנה שעברה עם 6,645 יחידות שנמכרו שם רק בשנת 2022. גם במדינות נוספות באירופה הבנלי נמצא בצמרת המכירות. משפחת דגמי ה-TRK התרחבה לאחרונה, כאשר בתקופה הקרובה צפויים להגיע לישראל גרסת ה-TRK702 ו-TRK800 החדשים. לקחנו את דגם 2023 לשטח המקומי ובעיקר לרכיבות ארוכות על כבישי ישראל על-מנת להבין מה מסתתר מאחורי האדוונצ'ר המצליח של בנלי.

מגיע עם סט מזוודות אלומיניום
מגיע עם סט מזוודות אלומיניום

ביצועים

מי שמכיר את סגמנט האדוונצ'ר הבינוני יבין מלכתחילה שלא לצפות לכלי ביצועים. ובאמת, אין כאן אופנוע שיגרום לחושים שלכם לצעוק מהתלהבות. אבל מה שיש זה אופנוע מאוזן, נעים וקל מאוד לרכיבה. ויש בזה את הקסם שלו. זה הקטע של המנוע הזה – וגם של האופנוע כולו – להיות פונקציונלי ויעיל. עם 47 כ"ס ו-213 ק"ג לפני נוזלים, רוכב וציוד אין פה איזו פצצת הספק או מנוע שמעיף עד השמיים, אלא יעילות מכנית וגמישות שמאפשרת למשוך בלינאריות מסל"ד רצפה ועד לקצה הסקאלה – בלי הפתעות. מהירות השיוט הנוחה היא סביב 130 קמ"ש, כאשר המנוע ושאר המכלולים נותנים תחושה מאוד בטוחה סביב הקצבים הללו. מערכת ההילוכים והמצמד תורמים בחלקות שלהם לאיכות הרכיבה, כאשר ל'שפיל' של המצערת – הנקודה בה המצערת מגיבה – צריך להתרגל, בעיקר בהשתחלות בין רכבים בפקקים.

ה-TRK502X יציב מאוד בקו ישר וממש לא מתרגש מרוחות צד, למרות סט המזוודות שיוצרות התנגדות לאוויר. ההיגוי וההתנהגות בפניות מפתיעים לטובה ופשוט מעולים. ה-TRK502X קל מאוד לרכיבה וקל מאוד לשליטה, גם בכניסה לפניות תחת בלימה וגם במהלכן כשהוא על הצד, כאשר יש את התחושה שהוא לא יזוז מהקו שלו גם עבור מהמורה או בור שאופייניים באספלט של החורף. כאמור, לא צריך לצפות או לחפש התנהגות מרגשת וזריזות ספורטיבית, אבל הכל עובד בדיוק כמו שצריך, ללא הפתעות ועם הרבה בטחון ואיזון.

מערכת המתלים אמנם לא מתכווננת, אבל המזלג הבשרני מאפשר ספיגה טובה מאוד וחיבור מרשים של הרוכב לכביש ומאפשר לרוכב להתרכז ברכיבה. הבלמים – בעיקר הקדמיים – עושים את עבודתם על הצד הטוב ומספקים גם יכולת עצירה טובה מאוד וגם הרבה רגש.

חישוקי השפיצים בגרסת ה-X במידות של אופנוע אדוונצ'ר – "19 מלפנים ו-"17 מאחור בחתך גבוה מאחור – נועדו לאפשר יכולות מסוימות בשטח. לא מדובר כמובן באדוונצ'ר שטח שיכול לחצות נחלים ולשטוף סינגלים, אבל הוא בהחלט מאפשר רכיבת שבילים ברמה סבירה פלוס, כאשר עדיף שהם יהיו קלים ולא בוציים.

התנהגות כביש טובה ומאוזנת
התנהגות כביש טובה ומאוזנת

איך זה מרגיש?

כבר במעמד ההתנעה מערכת הפליטה מספקת צליל בס עמוק ומרשים לטובה שגורם לחושים לחשוב שיש כאן מנוע גדול יותר. נגלה ברכיבה שמעבר לצליל יש למנוע ויברציה נעימה שעושה נעים לרוכב. אבל לפני כן נתקלנו בבעיה שדורשת תקופת הסתגלות – ה-TRK502 עם כל הנוזלים וסט המזוודות מציב את המאזניים על כמעט 240 ק"ג, כאשר מרגישים אותם טוב מאוד כבר בניסיון להוריד אותו מרגלית האמצע או הצד. כל הקילוגרמים האלו מרוכזים גבוה וגורמים לתחושת חוסר יציבות וחוסר בטחון במהירויות נמוכות ובהשתחלות בין רכבים. תוסיפו לזה שהמצערת נדרשת לסיבוב גדול מהצפוי עד שהיא מגיבה, והגענו לרושם ראשוני שהוא לא על הצד החיובי. נציין שזה הציק ביום רכיבה הראשון, אך בשאר ימי הרכיבה כבר למדנו להתרגל לאמור וזה כבר נשכח.

אם נחזור למנוע, אז מעבר לצליל ולוויברציה האורגנית המובנית בו, הוא גם חלק מאוד. הוא לא עוצמתי ולא מתפרץ, וממש לא ציפינו לכך, אבל הוא יכול להאיץ מהר כבר מסל"ד נמוך, להגיע למהירויות גבוהות מהר מאוד ולשייט שם בנוחות. צריך לקחת בחשבון שעקיפות ידרשו תכנון מקדים ואפילו הורדת הילוכים, אבל זה מובן ומקובל עם מנוע בנפח 500 סמ"ק. טוב שהמצמד רך ונעים וההילוכים משתלבים ללא כל בעיה, גם באופנוע המבחן שהיה חדש לגמרי. אין בקרות ואין בהם גם צורך, בעיקר בזכות אופי אספקת הכוח הנינוח והמדויק.

ויודע להתגלגל בשטח - אבל לא מהר
ויודע להתגלגל בשטח – אבל לא מהר

למרות אפקט ההגעה הגדול, בעיקר בזכות המזוודות, ה-TRK502X הוא אופנוע קטן יחסית. קל מאוד להגיע לקרקע בעמידה, גם לרוכבים נמוכים. למרות זאת מושב הרוכב והמורכב רחבים מאוד ויש מספיק מקום למורכב לשבת ולנוע בלי להתעלק על הרוכב. תנוחת הרכיבה זקופה ונייטרלית, ללא עומס מיוחד על גוף הרוכב. הכידון רחב, כאשר תפעול כל המתגים עליו נוח. נציין שוב לחיוב את התאורה של המתגים, משהו שמתפספס לפעמים באופנועים יקרים הרבה יותר. בכל צד יש כפתור רפאים, כלומר כפתור ללא תפקיד שמאפשר לחבר אליו פנסי ערפל אפטרמרקט לדוגמה ללא צורך בפגיעה בעיצוב המקורי. חשיבה טובה מצדם של האיטלקים בבנלי. המשקף גבוה, אבל לא מתכוונן. הוא לא מספק כיסוי מיטבי מהרוח, תלונה שהגיע גם מהבוחנים הנמוכים יותר, אבל בסך הכל מספק הגנת רוח טובה יחסית.

מערכת הבולמים מספקת ספיגה טובה מאוד בכל מתאר עליו רכבנו – בין אם זה בעיר השבורה, באוטוסטרדה הארוכה ובשבילים הכבושים. גם תוספת של ציוד ומורכב לא השפיעה על התחושה הזאת. היציבות הכיוונית טובה מאוד כאשר תכונה זו לא פוגעת בשינויי הכיוון. אם יודעים לשחק עם התחום היעיל של המנוע, אפשר בהחלט להנות בכביש מפותל, כאשר לטובת רכיבה שכזאת מגיעים הבלמים המרשימים. אם ציינו את השבילים, אז תספקו בזה. אפשר להיכנס עמוק יותר לשטח, אבל הוא לא באמת נועד לזה. צורת מיכל הדלק מקשה על החיבוק שלו במצב עמידה והעדפנו לשבת רוב הזמן. מהלך המתלים הוא בסופו של דבר צנוע, וכניסה לחריצים יכולה להלחיץ. העניין עם המשקל ומרכז הכובד הגבוה משפיע במהירות נמוכה ומקומות בהם צריך להסתובב בחזרה. אפשר להתגלגל בשטח ולהגיע כמעט לכל מקום, רק שיהיה בנחת ובלי אתגרי עבירות.

מילה לסיום על סט המזוודות. התוספת בהחלט מרשימה ומספקת נפח אחסון טוב, כאשר מזוודות הצד נשלפות בצורה קלה. רק תעשו טובה ואל תרכבו איתם אם אין בהן צורך. מעבר למסורבלות בפקקים ובתמרונים צרים, הן פוגעות ביציבות בגלל הסרחים העודפים שפוגשים את הרוח ומשפיעות גם על צריכת הדלק. גם העלייה והירידה של המורכב מסורבלת יותר בשל כך.

תמורה טובה למחיר, יופי של אדוונצ'ר בינוני-קטן לשוק הישראלי
תמורה טובה למחיר, יופי של אדוונצ'ר בינוני-קטן לשוק הישראלי

סיכום ועלויות

הבנלי TRK502X הרשים אותנו מאוד, ובהחלט הסביר לנו למה הוא כל כך פופולרי בעולם והגדול וגם בישראל הקטנה. מצד אחד הוא בסיסי, ובמובן החיובי של המילה. מה שרואים זה מה שמקבלים. אין בקרות סמויות שדורשות התאמה מיוחדת ואין אלקטרוניקה מיוחדת למעט ABS. יש משהו כמעט נוסטלגי בחזרה ללוח שעונים עם שעון אנלוגי, וזה לא הפריע בשום מצב ברכיבה. הוא גם נראה טוב מאוד לטעמנו, עם אפקט הגעה אדוונצ'רי מרשים.

בזכות העובדה שהוא אחד מהאופנועים הקלים והידידותיים ביותר לרכיבה שיש בסגמנט או בכלל, ושהוא גם אופנוע יעיל מאוד המתאים לתנאים הישראליים, הוא מתאים בשל כך גם לרוכבים בתחילת דרכם המחפשים כלי ורסטילי שעליו יהיה להם קל ללמוד את רזי הרכיבה, והוא גם מתאים לרוכבים ותיקים שמחפשים אופנוע במחיר נגיש, נוח ויעיל לכבישים ושבילים הישראליים.

במחיר של מעט פחות מ-50 אלף ש"ח ונוכחות בקטגוריה של רישיון נהיגה A1 (כלומר 35 קילוואט – 47.6 כ"ס), אחריות יבואן של 5 שנים או 50 אלף ק"מ, ומועדון לקוחות עשיר ופעיל, ה-TRK502X נכנס לקטגוריית המומלצים שלנו בתחום האדוונצ'ר-כביש הכללי, ולא רק למתחילים. אנחנו חושבים שהרבה מאוד רוכבים ימצאו בדיוק את מה שהם מחפשים, ובמחיר טוב מאוד.

הוא נראה טוב מאוד, מגיע מציוד בסט זיווד ומיגון מרשימים, יש לו צליל מעולה ויכולות טובות מאוד בכל אספקט. כל מי שרוכב עליו יוכל לעמוד טוב מאוד בקצב של אופנועים גדולים ממנו וליהנות לא פחות מהם. ברור לנו בדיוק איפה מסתתר החיסכון הכספי לעומת המתחרים, אבל זה לא הפריע לנו בכלל ליהנות מהאופנוע. עבודה טובה בהחלט של בנלי, כאשר אנחנו מחכים לראות איך יצאו האחים הגדולים יותר שצפויים להגיע בקרוב לישראל.

עלויות תחזוקה

 • 1,000 ק"מ – 747 ש"ח
 • 6,000 ק"מ – 747 ש"ח
 • 12,000 ק"מ – 747 ש"ח
 • 18,000 ק"מ – 1,812 ש"ח
 • סה"כ ל-18,000 ק"מ – 4,053 ש"ח

אודות אסי ארנסון

אסי ארנסון
רוכב שטח וכביש, מאמן כושר ושיקום במקצועו, חולה על ספורט מוטורי מכל הסוגים - בעיקר של דו-גלגלי על כל סוגיו

עשוי לעניין אותך

592891_MY25 KTM 300 EXC_01_ACTION_EXC Range

ק.ט.מ חושפת את דגמי האנדורו של 2025

לאחר הדור החדש שהוצג ל-2024, דגמי האנדורו של ק.ט.מ מקבלים ל-2025 עדכונים קלים, אך בניגוד לאחיותיה לפלטפורמה - גרסת ה-125 סמ"ק המחודשת לא תקבל רישוי כביש

תגובה אחת

 1. Avatar

  אופנוע יפה מאד,אבל המשקל פשוט גבוה,ורציתי לחזק את הנאמר על מרכז כובד גבוה.
  אני רוכב נמוך ודי רזה (70/162),ועזבו לשבת עליו…לא הצלחתי לייצב אותו בצורה ישרה.
  אולי מישהו גבוה ובעל משקל,יהיה לו קל יותר איתו.
  אני התפשרתי על הליאונצ'ינו שהוא לא פחות טוב,עם מכלולים די זהים,אבל עם מיכל דלק מתחת לגובה החזה ,מה שנותן מרכז כובד נמוך ושפוי.

Single Sign On provided by vBSSO
דילוג לתוכן