דף הבית / ציוד / מבחני ציוד / ציוד במבחן: שארק ספרטן RS – קסדה לנייקד
Shark-Spartan-RS-003

ציוד במבחן: שארק ספרטן RS – קסדה לנייקד

הספרטן RS החדשה של שארק היא קסדה המיועדת לאופנועים בעלי תנוחת רכיבה זקופה, ויש לה כמה יתרונות חשובים לרוכב הישראלי; ציוד במבחן

 • יתרונות: נוחות, ריפודים, שדה ראייה, איכות משקף, משקף שמש, עיצוב, בטיחות, טרנדיות
 • חסרונות: מנגנון פירוק משקף
 • שורה תחתונה: השארק ספרטן RS החדשה היא קסדה המתאימה לאופנועים עם תנוחת רכיבה זקופה, והיא איכותית ובטיחותית, מציעה פיצ'רים מודרניים רבים, וכן עיצוב וסטייל טרנדיים
 • מחירים: 2,199 ש"ח (במבצע – 1,899 ש"ח)
 • יבואן: מטרו אביזרים
שארק ספרטן RS
שארק ספרטן RS

מה זה?

חברת שארק הצרפתית עשתה בשנים האחרונות קפיצת מדרגה משמעותית, והיא הפכה לאחת מחברות הקסדות המובילות. קפיצת המדרגה באה לידי ביטוי גם בטכנולוגיה, בקידמה ובבטיחות של הקסדות שהחברה מייצרת, גם בעיצובים, בתעוזה ובטרנדיות, וגם בפונקציונליות. החברה המתפתחת רכשה לפני כשנה את קבוצת נולאן האיטלקית, הכוללת גם את המותג X-Lite, ודרך שלושת המותגים החברה מפתחת קסדות בסגמנטים רבים – החל מקסדות קצה למרוצים, דרך קסדות כביש ושטח, קסדות נפתחות, ועד קסדות 3/4 לקטנועים ולרכיבה עירונית.

הספרטן היא קסדה המיועדת לאופנועים המציבים את הרוכב בתנוחה זקופה – זה אומר נייקדים, אדוונצ'רים, וגם קטנועים או אופנועים בשימוש יום-יומי. הדור הראשון שלה יצא כבר ב-2016 והיה פופולרי מאוד – הרבה בזכות הטרנדיות והעכשוויות, ואחריו יצאו גרסאות נוספות כמו הספרטן GT המאובזרת, שייעודה תיור ארוך טווח.

לשנת 2022 בשארק מחדשים את משפחת הספרטן, והראשונה היא הספרטן RS שכאן במבחן. אחד המאפיינים של הספרטן RS הוא עמידה בתקן החדש לקסדות ECE 22.06 – התקן שבשנים הקרובות ייכנס לתוקף מלא ויהיה תקן מחייב. בקצרה נספר שהתקן החדש מתקדם יותר מבחינה בטיחותית, והוא מחייב יותר בדיקות ביותר אזורי פגיעה של הקסדה. כדי לעמוד בתקן החדש, בשארק פיתחו תצורה מעודכנת לחומר סופג האנרגיה שבתוך הקסדה (EPS) – דמוי תעלות לאורך הקסדה – כשאלו עוזרות בספיגת האנרגיה ובפיזורה במקרה של אימפקט בקסדה. ערך מוסף הוא העזרה באוורור לאורך ראש הרוכב, והספרטן RS אכן מאווררת מאוד.

קסדה לרכיבה על נייקדים ואופנועים עם תנוחת רכיבה זקופה
קסדה לרכיבה על נייקדים ואופנועים עם תנוחת רכיבה זקופה

ישנם שני סוגי מעטפת לספרטן RS – האחד מקרבון קל משקל, והשני – זה שכאן במבחן – עשוי מחומרים מרוכבים כמו סיבים עם קרבון וחומרים ממצקים. זו האחרונה כבדה יותר, והיא זו שאיתה אנחנו רוכבים בחודשים האחרונים. בנוסף, כל אחד מסוגי המעטפת מגיע בשני גדלים, למידות XS-M ול-L-XXL. המבנה אווירודינמי, עם ספוילר בחלקה האחורי של הקסדה, כשהעיקרון המנחה הוא קסדה לתנוחת רכיבה זקופה.

בשל כך, גם פתח המשקף מיועד לתנוחה זקופה (להבדיל מקסדות ספורט שבהן שדה הראייה והאווירודינמיות מתוכנים למצב שכיבה), והוא רחב מאוד. המשקף עבה, בנוי בצפיפות משתנה על-מנת למנוע עיוותים בקצוות שדה הראייה, והוא בעל מנגנון פירק מהיר. המשקף בעל מספר רב של מצבים – החל מפתיחה מקסימלית ועד סגירה הרמטית, והוא נשאר במצב הנבחר גם תחת רוח פנים. יש מנגנון נעליה עם כפתור פתיחה מתחת למשקף. בנוסף, יש גם משקף שמש אינטגרלי, כשהתפעול מחלקה העליון של הקסדה. נציין שהספרטן RS מגיעה עם משקף פינלוק נגד אדים שמצורף לאריזה, ועם הכנה לפינלוק על המשקף עצמו.

עוד במאפיינים של הספרטן RS: הכנה למערכת תקשורת לקסדה (דיבורית) – כמו בכל קסדה מודרנית, ריפודים פריקים הניתנים לכביסה, סגירת DD, וכן אפון וסנטרון שמגיעים באריזה.

משקף מעולה, וגם משקף שמש יעיל ואיכותי
משקף מעולה, וגם משקף שמש יעיל ואיכותי

חוויית שימוש ותפעול

כמו בכל קסדה חדשה, גם על הספרטן RS התקנו מערכת תקשורת טרם השימוש הראשוני, וכפי שמצופה מקסדה מודרנית – ההתקנה פשוטה וקלה. הריפודים מתפרקים בקלות, התושבת של מערכת התקשורת נכנסת בקלות לתוך מעטפת הקסדה, ויש שקעים לרמקולים בדיוק בגודל המתאים. מצאנו שבשל המקום הרב שיש לאוזניים הרמקולים שקועים מדי, ולכן הגבהנו את הרמקולים עם ספוגי ההגבהה הייעודיים על-מנת לשמוע טוב יותר.

הנוחות מצוינת, ועל אף שנוחות קסדה היא עניין אינדיבידואלי ותלוי במבנה הראש – מצאנו שהספרטן RS יושבת טוב על כמה ראשים שעליהם בדקנו. ראויים לציון הריפודים הנעימים מאוד למגע, כשגם בקיץ הישראלי המיוזע הם ממשיכים להיות נעימים, וכן כאמור הנפח הגדול שיש בצידי הקסדה לאוזני הרוכב. נוחות ברמה גבוהה מאוד.

הספרטן RS איננה קסדה קלה, לפחות לא בגרסה שאיתה אנו רוכבים ששוקלת כ-1,500 גרם. היא איננה כבדה באופן חריג, אולם ההעדפה היא לקסדה קלה יותר, כמו הספרטן RS בגרסת הקרבון שטרם הגיעה ארצה כשלקחנו את הספרטן RS למבחן.

נוחה, נעימה ומאווררת היטב
נוחה, נעימה ומאווררת היטב

יחד עם זאת, לספרטן RS מספר יתרונות חשובים: ראשית היא מאווררת, ובנסיעה על אופנוע ללא מיגון רוח, כשפותחים את פתחי האוורור – ובמיוחד את העליון – האוויר זורם לאורך כל החלק העליון של הראש, דרך התעלות שב-EPS, וזה מורגש ויעיל – במיוחד בקיץ הישראלי. גם פתח האוורור התחתון יעיל, אולם התרשמנו במיוחד מהעליון שמזרים אוויר דרך ראש הרוכב. למרות האוורור המעולה, הספרטן RS אינה רועשת מדי, וגם כשרכבנו ללא אטמי אוזניים רעשי הרוח היו נסבלים לחלוטין (תמיד מומלץ לרכוב עם אטמי אוזניים בנסיעות בין-עירוניות – בוודאי ארוכות).

יתרון גדול נוסף הוא המשקף. הוא עבה יותר ממשקפים של קסדות אחרות, והוא בעל עובי משתנה על-מנת להפחית עיוותים בקצה שדה הראייה. זהו משקף איכותי מאוד, בעל אופטיקה מצוינת, וגם אהבנו את מנגנון התפעול שלו. גם שדה הראייה רחב ביותר, כשבתנוחה זקופה המפתח רחב לכל בכיוונים ואין נימה של קסדה בשדה הראייה. מצוין. פחות אהבנו את מנגהון נפירוק של המשקף, כשעל המשקף יש שני צירים מכאניים המסתובבים, אולם עדיין הפירוק מהיר, וכמובן ללא כלים. נציין גם את משקף השמש המעולה, בצבע כהה, שגם מציע תפעול מהיר מחלקה העליון של הקסדה, גם מגן היטב מקרני השמש ומקרינת UV, וגם אינו מעוות יתר על המידה את שדה הראייה – גם כשמשתמשים בשני המשקפים (הראשי ומשקף השמש) יחד.

בתחושה הכללית שלנו הספרטן RS היא קסדה איכותית הבנויה מחומרים איכותיים, ועם רמת גימור ודיוק גבוהה. היא לחלוטין עומדת בקו אחד עם קסדות איכות אחרות, ואכן נראה שבשארק מתקדמים בצעדים גדולים בשנים האחרונות גם בתחום חשוב זה.

מודרנית ואיכותית, ובעיקר טרנדית
מודרנית ואיכותית, ובעיקר טרנדית

סיכום ועלויות

השארק ספרטן RS היא קסדה חדשה ומודרנית המתאימה לרכיבה על אופנועים בעלי תנוחת רכיבה זקופה, והיא אבולוציה של דגמי הספרטן הקודמים. היא מציעה נוחות גבוהה, ריפודים פריקים איכותיים, אוורור מצוין, וכן משקף איכותי בעל שדה ראייה רחב וללא עיוותים, ומשקף שמש אינטגרלי. היא גם בנויה היטב, מחומרים איכותיים ועם גימור ברמה גבוהה, והיא מציעה מבנה אווירודינמי ועמידה בתקן החדש ECE 22.06.

כל המאפיינים האלה הופכים את הספרטן RS לקסדה טרנדית, אשר יותר מקורצת לקהל צעיר ותזזיתי, והיא בהחלט קסדה שנעים לחבוש על הראש. בצד החסרונות נציין את מנגנון פירוק המשקף עם הפינים על המשקף עצמו, וכן את המשקל הלא נמוך במיוחד של הגרסה הרגילה.

מחירה של השארק ספרטן RS עומד על 2,199 ש"ח, כשגרסת הקרבון צפויה להגיע ארצה בקרוב ואז גם ייקבע מחירה. המחיר לא נמוך, אולם הספרטן RS בהחלט קסדה איכותית וטובה.

Shark-Spartan-RS-005

Shark-Spartan-RS-007

Shark-Spartan-RS-008

Shark-Spartan-RS-009

Shark-Spartan-RS-010

Shark-Spartan-RS-013

Shark-Spartan-RS-001

אודות אביעד אברהמי

אביעד אברהמי
בן 46, רוכב על אופנועים 30 שנים ברציפות, חולה גז מאובחן, ממציא מטבע הלשון 'חזיר גז' ועורך את האתר שבו אתם גולשים כעת.

עשוי לעניין אותך

Quad-Lock-18

ציוד במבחן: Quad Lock – תושבת לטלפון הנייד

מנשא הטלפון של Quad Lock מציע פטנט ייחודי לחיבור ולנעילת הטלפון לכידון, כולל בולם זעזועים, ויש גם מגוון אביזרים נלווים; מוצר איכותי ביותר, והמחיר בהתאם

תגובה אחת

 1. Avatar

  אני חושב שהזכרתם שהקסדה מיועדת לנייקדים לפחות 3 פעמים בכתבה. מעניין שבאתר היצרן (כמו גם באתרי יצרנים אחרים) לא נמצא כל אזכור לייעוד הזה: https://shark-helmets.com/en_GB/products/spartan-rs-spartan-rs

  זו לא הפעם הראשונה שהיבואנים בארץ מנסים לייעד לשוק הנייקד קסדות, בדרך כלל מהרמה הבינונית שלהם. (קורה גם בשואי) ושהיצרנים באתרים שלהם לא מכירים את זה.

  וזה לפני שנזכיר שמחיר הקסדה באתרים הגרמניים הרגילים הוא פחות מחצי…

Single Sign On provided by vBSSO
דילוג לתוכן