דף הבית / חדשות / MotoGP אסן: אסן אומרת כן לזקן!
MotoGP-Assen-2017-008

MotoGP אסן: אסן אומרת כן לזקן!

הדוקטור סוגר מעגל של 20 שנה, ויניאלס מתרסק בלואו-סייד ודוביציוזו עולה לראשות הטבלה; איזה מרוץ היה באסן!

2017 צפויה הייתה להיות עונה טובה. לא שציפינו לעונה מותחת יותר מ-2016 או 2015 כי כמה יותר כבר אפשר. כמה? הרבה יותר.

אל יצרניות האופנועים ואל מישלין ספקית הצמיגים מצטרפים רוכבי החוד שמנצחים מרוצים, ומיד במרוץ הבא חווים מרוץ בינוני או מרוץ מהגיהינום. מאז המרוץ בחרז, כל מרוץ טורף את הקלפים מחדש. פעם לויניאלס, פעם לדובי, פעם לרוסי ופעם למרקז, והעונה עוד 10 מרוצים לפנינו.

שישי יבש ושבת רטוב אומר שאימון חופשי 2 ולא אימון חופשי 3 הוא החשוב ביותר, והוא זה שיקבע מי הם העשרה שיעברו ישירות למקצה הדירוג Q2 ומי מבין הרוכבים המובילים יידרש להילחם גם במקצה הדירוג Q1. מבין הכוכבים, רק לורנזו נאלץ לרכב ב-Q1. הרכיבה בגשם לא מיטיבה עמו ולורנזו מזנק מהמקום ה-21. רוכב אפריליה סם לואז מנצל עד תומו את מזג האוויר ומתקדם לראשונה העונה למקצה Q2, כשבסופו יזנק מהמקום העשירי.

יוהאן זרקו, הרוקי הנוצץ של קבוצת יאמהה טק-3, כובש את עמדת הפול לראשונה ב-MotoGP כשהוא עוצר את השעון על 1:46.141 דקות להקפה. את השורה הראשונה משלימים מרקז ופטרוצ'י, שחווה תקופה טובה על הדוקאטי של קבוצת פרמאק. רוסי מזנק רביעי, קראטשלאו שמיני, דובי תשיעי, ויניאלס ופדרוסה סוגרים את השורה הרביעי במקומות 11 ו–12 בהתאמה. ויניאלס, שהיה מהיר מאוד ביום שישי על מסלול יבש, לא מוצא את פתרון לאסן ברטוב.

MotoGP-Assen-2017-001

ראשון – יבש אך מאיים להירטב

רוסי רכב מרוץ נפלא כשהוא מזנק רביעי, מתקדם לשלישי בזינוק, לשני על חשבון מרקז, ואז לראשון על חשבון זרקו. זה האחרון לא מוותר. מיד אחרי העקיפה רוסי יוצא מעט רחב מפנייה 3, זרקו בקו מעט פנימי יותר מנסה לגנוב את האפקס לפנייה 4, אבל רוסי שמהדק את הקו נמצא חצי אופנוע לפניו ועל האפקס הקדמי של זרקו תולש את האות R מהחליפה של רוסי. הדוקטור שומר על הגז  פתוח וזרקו מפסיד מקום נוסף למרקז שמתקדם לשני.

ויניאלס שמזנק ממקום 11 מתקדם עקב בצד אגודל עד למקום החמישי. בהקפה ה-13 הוא תוקף באגרסיביות את השיקיין בסוף ההקפה. בהפיכת כיוון היאמהה YZR-M1 של קבוצת המפעל מקפץ מעט על הבולמים, ויניאלס מאבד את הקדמי ומתרסק בלואו-סייד מהיר שמרסק את האופנוע. DNF נוסף לזה שבאוסטין ומקום תשיעי בקטלוניה, וויניאלס מאבד בנוסף לאופנוע גם את ההובלה בטבלת האליפות.

רוסי, ומאחוריו פטרוצ'י עם מרוץ אדיר
רוסי, ומאחוריו פטרוצ'י עם מרוץ אדיר

דובי שאך במזל מתחמק מוינאלס המתרסק מתקדם לחמישי, ומיד כשטיפות מתחילות לטפטף על אסן מצליח לסגור על רביעיית החוד: רוסי, פטרוצ'י, מרקז וזרקו. דובי מצליח להתקדם עד למקום השני בטרם ייסוג מעט לאחור על מנת לסיים במקום החמישי. מקום חמישי ששווה את המקום הראשון במרוץ האליפות לפחות עד לשבוע הבא בסקסנרינג.

זרקו מוביל בקלאסה את המרוץ למשך 11 הקפות, עד שנדחק לרביעי על ידי רוסי, פטרוצ'י ומרקז, מהמר על טיפות הגשם הראשונות. עם הנפת דגל לבן שפותח את פיט ליין להחלפת אופנועים לכאלה הנעולים צמיגי גשם, זרקו ממהר להיכנס. אבל אסן נשאר יבש וזרקו נתפס ממהר מדי בפיט ליין ונענש במעבר נוסף. ההימור מתגלה כשגוי. זרקו מסיים במקום ה-14.

דובי - מוביל את הטבלה
דובי – מוביל את הטבלה

לורנזו שאין לו מה להפסיד מהמר גם הוא על שינוי מזג האוויר. והוא מסיים במקום ה-15 עם נקודת אליפות אחת, כשהוא מפגר בהקפה מלאה אחרי רוסי.

בחלקו האחרון של המרוץ רוסי ופטרוצ'י מצליחים לנער את מרקז ודובי. אל שני האחרונים מצטרף קראטשלאו במאבק על המקום השלישי. חמש הקפות לתום המרוץ פטרוצ'י מנצל דרייב עדיף של הדוקאטי ונכנס ראשון לשיקיין. הקפה לאחר מכן החוד נפתח לצמדים כשפטרוצ'י מוביל את רוסי במאבק על המקום הראשון ודובי ומרקז נאבקים על המקום השלישי. בתום ההקפה רוסי מנצל את השיקיין לעקיפת אסן קלאסית על פטרוצ'י וחוזר להוביל את המרוץ הקפה בודדת לאחר שאיבד את ההובלה.

מרקז ודובי - נלחמו על מקום שלישי עם קראטשלאו
מרקז ודובי – נלחמו על מקום שלישי עם קראטשלאו

פטרוצ'י צמוד  לרוסי במהלך ההקפות הנותרות. הקפה לתום המרוץ וביציאה מהשיקיין לישורת רוסי ופטרוצ'י נתקלים בהקטור ברברה כסמן אחורי. לא מונפים דגלים כחולים. בפנייה החמישית רוסי ופטרוצ'י נתקלים באלכס רינס על הסוזוקי GSX-RR, כשגם במקרה זה לא מונפים דגלים כחולים. רוסי חולף על פני רינס בקלות בעוד פטרוצ'י נאלץ לעשות זאת באגרסיביות במהלך שמאט אותו מעט. את קו הסיום רוסי חולף כשהוא מוביל על פטרוצ'י 63 אלפיות השנייה.

קראטשלאו שמגיח מאחור ההקפה לסיום, סוגר פער של 1.6 שניות ומתקדם עד לשלישי על חשבון מרקז ודובי.

מרקז שזכה לאזהרות חוזרות ונשנות מהצמיגים שלו, מאמץ אותם בפעם האחרונה כשהוא משחיל את ההונדה RCV213V שלו מתחת להונדה של קראטשלאו ומצליח להגן, בקושי, עד השיקיין וקו הסיום.

מועדון המעריצים של רוסי - גם באסן
מועדון המעריצים של רוסי – גם באסן

הניצחון הראשון של רוסי באסן, הקתדלרה של עולם המרוצים, הוא על 125 סמ"ק בעונת האליפות הראשונה שלו ב-1997. 20 שנים לאחר מכן, רוסי סוגר מעגל כשהוא מנצח בפעם ה-115 בקריירה ובפעם העשירית באסן. ניצחון אחד ב-125 סמ"ק, ניצחון אחד ב-250 סמ"ק ושמונה ניצחונות ב-MotoGP. מעבר לסנטימנטים, לאמוציות ולסגירת מעגל של 20 שנים. הניצחון באסן מקנה לרוסי 25 נקודות אליפות, 108 נקודות אליפות במצטבר ובכך רוסי שלישי בטבלה, 7 נקודות בלבד מהמקום הראשון. דובי מנצל את את 11 הנקודות שלו באסן בכדי לכבוש את המקום הראשון עם 115 נקודות. ויניאלס נסוג למקום השני עם אפס נקודות באסן ו-111 נקודות אליפות במצטבר. מרקז, שניצח העונה רק באוסטין, מנצל את שני הפודיומים בקטלוניה ובאסן, והוא ממוקם רביעי באליפות כשהוא מפגר רק ב-11 נקודות אחרי דובי.

סקסנרינג בגרמניה, בעוד שבוע בדיוק: דובי, ויניאלס, רוסי ומרקז ישובו להיאבק בעוז על האליפות.

MotoGP-Assen-2017-011

תוצאות הסבב השמיני, אסן

  1. ולנטינו רוסי
  2. דנילו פטרוצ'י
  3. מארק מרקז
  4. קאל קראטשלאו
  5. אנדראה דוביציוזו

טבלת האליפות לאחר הסבב השמיני

  1. אנדראה דוביציוזו, דוקאטי, 115 נק'
  2. מאבריק ויניאלס, ימאהה, 111 נק'
  3. ולנטינו רוסי, ימאהה, 108 נק'
  4. מארק מרקז, הונדה, 104 נק'
  5. דני פדרוסה, הונדה, 87 נק'
רוסי חוגג עם הקהל; צילום: אביעד אברהמי
רוסי חוגג עם הקהל; צילום: אביעד אברהמי

אודות נעם יעקובסון

נעם יעקובסון
מסקר מרוצי MotoGP ומסביב. אופנוען בכל רמ"ח אבריו בעבר. אבא לשתי רוכבות בימבה ג'וק בהווה... איללכא וסובבו בגז.

עשוי לעניין אותך

TT20156

האי מאן: טריילר לקראת המרוץ המטורף בעולם

בחודש הבא יתקיים המרוץ המסוכן והמטורף ביותר שיש - ה-TT של האי מאן; צפו בטריילר לקראתו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Single Sign On provided by vBSSO