דף הבית / מדריכים / טכני / איך שיפרנו בולמים של MT-09 בתקציב נמוך
image091

איך שיפרנו בולמים של MT-09 בתקציב נמוך

מסתבר שעל ידי עבודה כירורגית מדויקת אפשר להגיע לתוצאה מעולה על הבולמים המקוריים של הימאהה MT-09

צילום סדנה: אביעד אברהמי; צילום רכיבה: עומרי זומר

רוכבים: לירן מסטל ואסף זומר

הימאהה MT-09 הוא אחד האופנועים החמים ביותר בשנתיים האחרונות מאז יצא לשווקים, ולא בכדי, שכן הוא מביא איתו את האופנוענות החדשה על פי ימאהה – אופנועים מגניבים, דינמיים, מודרניים, ועם זאת זולים יחסית. זה מה שעולם האופנועים של אחרי המשבר הכלכלי של 2009 מכתיב, וזו הדרך שבה ימאהה בחרה – דרך שמוכיחה את עצמה בגדול. עובדה – צמד ה-MT-09 וה-MT-07 נמצאים בראש טבלאות המכירות באירופה בשנתיים האחרונות.

הדרך להגיע למחיר רכישה נמוך הייתה בראש ובראשונה שימוש בפלטפורמה. על פלטפורמה אחת בונים כמה וכמה סוגי אופנועים לסגמנטים שונים. כך למשל על בסיס פלטפורמת ה-MT-09 נבנו גם הטרייסר 900 וה-XSR900, וקרוב לוודאי שבעתיד נראה דגמים נוספים על בסיס הפלטפורמה הזו.

אבל כדי להגיע למחיר רכישה נמוך צריך גם לחסוך ברכיבים, והמקום הראשון שבו חוסכים כסף הוא הבולמים. בימאהה התקינו על ה-MT-09 בולמים בסיסיים בלבד. אז נכון שעם טכנולוגיית הייצור המודרנית גם בולמים בסיסיים יודעים לעשות עבודה לא רעה, אבל עדיין – הבולמים הבסיסיים של ה-MT-09 מהווים את צוואר הבקבוק של ההתנהגות הדינמית של האופנוע, וזה בולט דווקא בגלל איכויות השלדה, המנוע ושאר מכלולי השלדה של ה-09, שהם משמעותית טובים יותר מהבולמים. התוצאה – מנוע אדיר, שלדה קשיחה וטובה, בלמים איכותיים וחזקים, גלגלים וצמיגים ספורטיביים – אבל בולמים שלא ממש תומכים בכל ביצועי החבילה הזו ומגבילים את ביצועי האופנוע. שוב, צוואר בקבוק.

ימאהה MT-09; מימין - משופר, משמאל - מקורי
ימאהה MT-09; מימין – משופר, משמאל – מקורי

מה מגיע על ה-MT-09?

הבסיס של הבולמים ב-MT-09 הוא לא גרוע. בינוני תהיה ההגדרה הנכונה.

מלפנים יש מזלג הפוך, כך שהמבנה קשיח למדי ובעל פוטנציאל טוב, אולם הבולמים מחולקים לקפיץ ושיכוך כיווץ ברגל אחת ושיכוך החזרה ברגל השנייה. זו גם דרך לחסוך כסף, שכן המבנה הזה פשוט יותר מצמד בולמי קארטרידג' שלמים.

הסט-אפ המקורי של הבולמים הוא בסיסי למדי, כשהכוונה היא גם להידראוליקה וגם לקפיץ. בנוסף, גם השמן שבו השתמשו בימאהה למזלג הוא בסיסי למדי ובעל יכולות מוגבלות, וגם הוא מונע מהמזלג למצות את הפוטנציאל שלו.

גם הבולם האחורי הוא לא מהזולים שבנמצא, אבל הוא רחוק מלהיות איכותי. הוא מגיע ללא מיכל גז חיצוני, אבל בתוך הבולם ישנה בוכנה צפה שמאחוריה נמצא תא הלחץ של החנקן, שזו כבר התחלה טובה, שכן בבולמים פשוטים יותר החנקן והשמן מעורבבים יחד באותו התא.

מבחינת הידראוליקה, לבולם האחורי המקורי של ה-MT-09 יש פוטנציאל טוב, שכן הוא מגיע עם מוט בוכנה הכולל מעבר לשיכוך החזרה ועם בוכנה איכותית למדי, אולם הסט-אפ הבסיסי של הבוכנה והשימסים (דיסקיות שיכוכים) שעליה גורם לעבודה מהירה מדי של הבולם בכל המצבים – שיכוך כיוון ושיכוך החזרה, גם מהיר, גם בינוני וגם איטי. ובדיוק כמו בבולמים הקדמיים, גם בבולם האחורי השמן המקורי הוא מאיכות בינונית, וגם הוא מגביל את יכולות הבולם. מה גם שכמות השמן בבולם המקורי הוא זעומה – כ-100 סמ"ק בלבד, מה שאומר שתוך זמן קצר השמן מאבד מתכונותיו והיכולות הדינמיות של האופנוע נפגעות.

במקור - בולמים בינוניים עם פוטנציאל גבוה
במקור – בולמים בינוניים עם פוטנציאל גבוה

אז מה עושים?

כמו בכל תחום באופנוענות, איפה שיש ואקום – יש מי שייכנס אליו. זמן קצר אחרי הופעת ה-MT-09 קמו חברות שהחלו לספק שיפורי בולמים או בולמים תחליפיים שלמים.

רוכבי MT-09 רבים החליפו את הבולם האחורי לסחורה טובה יותר. בטווח המחירים הנמוך יש את הבולם הבסיסי של אוהלינס שנמכר בארץ בכ-3,000 ש"ח ובהחלט משפר את התנהגות האופנוע. אבל זה עדיין בולם בסיסי, ללא מיכל גז חיצוני, עם בוכנה צפה להפרדה בין השמן לבין החנקן ועם כמות שמן מוגבלת.

בטווח מחירים של 5,000-6,000 ש"ח ניתן למצוא בולם אחורי של אוהלינס, ווילברז או ביטובו, שמגיע עם מיכל גז חיצוני ומשפר משמעותית את יכולות האופנוע.

גם לטלסקופים יש פתרונות אפטרמרקט, הכוללים בעיקר קיטים שלמים של קפיצים מחוזקים, שסתום איכותי יותר לקארטרידג', וכן שמן איכותי יותר. המחירים נעים סביב 2,000-3,000 ש"ח.

המשמעות היא שכדי להגיע למצב של בולמים איכותיים ל-MT-09, כאלו שיאפשרו למצות את פוטנציאל ההתנהגות הגבוה של האופנוע, יש צורך להשקיע סדר גודל של כ-10,000 ש"ח. בסדר גודל כזה של השקעה ה-MT-09 אמנם הופך למכונה סופר-מגניבה, אבל הוא יוצא מההגדרה של 'אופנוע תקציב'.

אנחנו החלטנו לשפר את הקיים
אנחנו החלטנו לשפר את הקיים

מה אנחנו עשינו?

מכיוון שהבסיס של הבולמים ב-09 הוא בסך הכל לא רע, החלטנו לנסות ולמצות את הפוטנציאל הגלום בהם. לצורך כך לקחנו MT-09 חדש, דגם 2016, עם 1,000 ק"מ על השעון, והעברנו אותו לאביתר כהן – מומחה בולמים שמחזיק סדנה ייעודית לבולמי זעזועים ומשפר בולמים לאופנועים – כביש ושטח, וכן לג'יפים ורכבי שטח קלים, כולל תחרותיים.

אביתר כהן עוסק במכונאות אופנועים כבר כ-20 שנה, והוא בעל הסמכה לניהול מוסך. הוא מגיע מרקע עמוק של רכיבת שטח, ובייחוד מוטוקרוס, ומשם הביא את ההבנה של החשיבות הגדולה של בולמי זעזועים ברכיבת אופנוע.

בשנת 2009 אביתר נסע לאוסטרליה לשנה, ובמהלכה עבד בקבוצת מרוצי אספלט במסלול איסטרן-קריק שבסידני. שם התחבר לטכנאי מתלים מקומי בעל שם, שלקח אותו תחת חסותו ולימד אותו את סודות המקצוע.

כשחזר ארצה פתח אביתר סדנה לבולמים – Suspension Pro, והחל לטפל בבולמים ולשפר אותם. מאז זהו המקצוע היחידי שלו וזוהי התמחותו.

את ה-MT-09 החדש הבאנו לסדנה של אביתר, ושם הבולמים פורקו לגורמים. תוך מספר ימים אביתר בנה נוסחאות שונות לשסתומי שיכוך הכיווץ וההחזרה של הטלסקופים ושל הבולם האחורי, התאים קפיצים למידות שונות של רוכבים, והתאים שמנים לשימושים שונים.

אנחנו בחרנו את הרמה הגבוהה ביותר של השיפור ל-MT-09 שלנו – גם לפרונט וגם לבולם האחורי.

סדנת Suspension Pro
סדנת Suspension Pro

טלסקופים

ההחלטה כאמור הייתה להשתמש במאפיינים המקוריים של הטלסקופים שלנו, בלי הוספת שיפורים חיצוניים.

אחרי מדידות של הרוכב והבנה של סגנון הרכיבה שלו, אביתר ביצע 3 פעולות: הוסיף עומס קפיץ בשני הטלסקופים על ידי ספייסרים חיצוניים, החליף את השמן לאחד איכותי במיוחד של FOX, והחשוב ביותר – ביצע עבודה כירורגית על שסתומי שיכוך הכיווץ וההחזרה שבתוך הקארטרידג' לפי הנוסחה שבנה, כולל כמובן הוספת דיסקיות שיכוך לבוכנה.

העבודה על הטלסקופים
העבודה על הטלסקופים

בולם אחורי

כאן אביתר נתקל בבעיה גדולה יותר. הבולם האחורי של דגמי 2015-2014 הוא חד-פעמי, ולא ניתן לפתוח אותו. נכון יותר להגיד שאחרי שפותחים אותו לא ניתן לסגור אותו, מכיוון שבימאהה לא הרכיבו גישה לתא החנקן שמאחורי הבוכנה הצפה שבתוך הבולם.

פתרון פשוט לעניין הוא לקדוח קדח בחלקו העליון של הבולם אל תוך תא החנקן, ולאחר מכן לשתול שסתום שדרכו ניתן יהיה למלא חנקן אל תוך התא לאחר ההרכבה המחודשת.

אביתר בחר בפתרון מורכב יותר – אל הקדח הוא חיבר צינור ומיכל גז חיצוני, שאותו הוא הושיב על תושבת ייעודית שבנה – על תושבת רגלית המורכב. היתרון – כעת הבולם מכיל כמות שמן גדולה משמעותית, וגם כמות החנקן גדלה, בזכות המיכל הייעודי.

בבולם של גרסת 2016, אגב, בימאהה הרכיבו שסתום גישה לתא החנקן, כך שבבולמים אלו העבודה פשוטה יותר.

פרט להוספת מיכל הגז החיצוני לבולם וכמובן שמן איכותי משמעותית ובכמות גדולה יותר, אביתר סידר את שסתומי שיכוך הכיווץ וההחזרה שעל הבוכנה על פי הנוסחה שפיתח, וזאת על מנת לשפר את ההתנגדות ההידראולית ולהתאים אותה ליכולות האופנוע.

וכל נראה הבולם האחורי כשהוא מפורק
וכל נראה הבולם האחורי כשהוא מפורק

התוצאה

לקחנו את ה-MT-09 לרכיבה מיד לאחר העבודה על הבולמים. כדי לקבל נקודת ייחוס הצטרף אלינו MT-09 נוסף – עם בולמים מקוריים לחלוטין. רכבנו בכבישים מפותלים, בכבישים שבורים, ובאופן כללי במקומות אשר בהם ניתן לבדוק התנהגות של בולמים.

השורה התחתונה: השיפור משמעותי ביותר! גם בלי הגעה לסט-אפ מדויק על ידי כיוונים חיצוניים, התחושה היא שככה בדיוק ה-MT-09 היה צריך לצאת משערי המפעל.

עדיין לא מדובר בבולמים מתוחכמים כמו שמגיעים במקור על אופנועי איכות יקרים, אולם ה-MT-09 שופר בדיוק במקומות הנכונים ובמידה הנכונה כך שכעת הבולמים יישרו קו עם המנוע, השלדה ומכלולי השלדה האחרים.

האופנוע מאוזן מאוד, גם בקו ישר וגם בהטיה, והוא סופג היטב כבישים משובשים שבהם הבולמים המקוריים גורמים לחוסר יציבות, לעיוות בחלק הקדמי ולקפצוצי אחורי.

בדיוק כך ה-MT-09 צריך לצאת משערי המפעל!
בדיוק כך ה-MT-09 צריך לצאת משערי המפעל!

נדנודי פרונט שחווינו עם האופנוע המקורי נעלמו לחלוטין באופנוע המשופר. בנוסף, כשהאופנוע נשכב על הצד הוא יציב מאוד ושומר היטב על הקו. מורגשת במיוחד העבודה ההידראולית והספיגה של הבולמים המשופרים, במיוחד כשרוכבים גב אל גב עם MT-09 מקורי – במקומות שהמקורי מתנדנד על המתלים בגלל מהמורות תוך כדי פנייה, המשופר יציב מאוד, בולע את המהמורות כאילו הן לא קיימות.

גם בבלימה יש שיפור משמעותי, שכן הפרונט המשופר צולל משמעותית פחות מזה המקורי תחת בלימה, וכפועל יוצא היציבות גבוהה יותר. ניתן למשל להיכנס לפנייה בטרייל ברייקינג, והתחושה – ואיתה מהירות הכניסה לפנייה – טובה משמעותית מהמקור.

אינדיקציה מעניינת קיבלנו בירידה אחת שבה היה בור של אספלט שבור, שעליו עוברים במהירות של כ-60 קמ"ש תוך כדי בלימה. האופנוע המקורי הפעיל את ה-ABS ולא הצליח להתאושש גם אחרי כ-15 מטרים. לעומתו, האופנוע המשופר התאושש מיד לאחר הבור, ה-ABS הפסיק לעבוד והאופנוע חזר לאחיזה ויציבות מלאים. יפה מאוד!

אז השיפור בהחלט מורגש ויותר, וכאמור – הוא מביא את ה-MT-09 בדיוק למצב שבו הוא אמור לצאת מהמפעל בהתאם ליכולות המנוע, השלדה ומכלולי השלדה. הבולמים הם כבר לא צוואר הבקבוק של הביצועים הדינמיים.

השיפור - משמעותי!
השיפור – משמעותי!

עלויות

אביתר מציע 3 רמות של שדרוג, גם לטלסקופים וגם לבולם האחורי.

התאמה אישית של הטלסקופים תעלה 1,500 ש"ח. אם מוסיפים על זה שמן איכותי מיוחד מגיעים לכ-2,000 ש"ח, ואם הולכים על הטוב ביותר ומוסיפים לזה כיוון מחדש של בוכנת הקארטרידג' המחיר עולה ל-2,500 ש"ח.

בבולם האחורי כיוון מחדש של שסתומי הבוכנה, כולל שמן איכותי, יעלה 1,500 ש"ח, ואם מוסיפים על זה מיכל גז חיצוני המחיר עולה ל-2,500 ש"ח.

אביתר מציע חבילה של שיפור מלא לטלסקופים ולבולם אחורי ב-3,500 ש"ח (ללא מיכל גז חיצוני לבולם האחורי), ולדעתנו זו התמורה הטובה ביותר לכסף כשמדובר בשיפור בולמים ל-MT-09.

מבחינתנו, בכל אופן, הפרויקט הצליח בגדול – בעיקר מפני שהבולמים מיישרים קו עם שאר האופנוע, וזאת כשעדיין שומרים על מסגרת תקציב נמוכה יחסית.

לעמוד הפייסבוק של Suspension Pro – לחצו כאן.

אודות אביעד אברהמי

אביעד אברהמי
בן 46, רוכב על אופנועים 30 שנים ברציפות, חולה גז מאובחן, ממציא מטבע הלשון 'חזיר גז' ועורך את האתר שבו אתם גולשים כעת.

עשוי לעניין אותך

VFR800 2002

נוסטלגיה: הונדה VFR800Fi – הדור השני

הדור השני של ה-VFR800, שהוא הדור השישי למניין של ה-VFR, הוצג בשנת 2002 עם מנוע V-TEC מתוחכם, שקיבל מערכת תזמון שסתומים משתנה

Single Sign On provided by vBSSO
דילוג לתוכן