דף הבית / מכונות / רכיבה ראשונה: הונדה פורצה 350
Honda-Forza-350-Test-023

רכיבה ראשונה: הונדה פורצה 350

הונדה מגדילה את נפח מנועו של הפורצה 300, וכעת קטנוע המנהלים המאובזר והמפנק חזק ומהיר משמעותית מאחיו הקטן - הפורצה 250; מבחן דרכים

צילום: אופק דנון

  • יתרונות: כוח מנוע, אבזור, גימור, עיצוב, התנהגות דינמית, נפח אחסון
  • חסרונות: גובה מושב, מחיר
  • שורה תחתונה: קטנוע מאובזר ומפנק ברמה הגבוה ביותר; תוספת הנפח מחדדת את ההבדלים מגרסת ה-250
  • מחיר: 38,223 ש"ח
  • מתחרים: ימאהה איקסמקס 300, קימקו דאונטאון 350i, קימקו אקסייטינג 400
  • נתונים טכניים: מנוע צילינדר יחיד, 330 סמ"ק, 28.8 כ"ס, 3.25 קג"מ, הזרקת דלק, תמסורת וריאטור, שלדת פלדה, מתלה קדמי טלסקופי בקוטר 33 מ"מ, צמד בולמים אחוריים, דיסק קדמי 256 מ"מ, דיסק אחורי 240 מ"מ, מערכת ABS, בקרת אחיזה HSTC ניתנת לניתוק, אורך 2,147 מ"מ, בסיס גלגלים 1,510 מ"מ, גובה מושב 780 מ"מ, משקל מלא 184 ק"ג, מיכל דלק 11.7 ל', צמיגים 120/70R15, 140/70R14

צפו בווידאו: מסביב להונדה פורצה 350

עריכה: אביעד אברהמי

מה זה?

ההונדה פורצה 300 נולד כבר ב-2013, וב-2018 קיבל שדרוג משמעותי, אך אלינו הגיע רק הדגם המוקטן המיועד לשווקים מצומצמים – הפורצה 250, שמתאים למדרגות הביטוח הארכאיות הייחודיות לארצנו. שנה מאוחר יותר עשה עלייה הדגם הגלובלי, ההונדה פורצה 300, והוא נבחן כאן ואף ניצח את מבחן קטנועי ה-300 סמ"ק שערכנו ב-2019. קיים גם דגם 125, אך הוא נמצא בקטגוריה אחרת מכל בחינה.

השנה השיקה הונדה את הפורצה 350 שמחליף את ה-300, ושמלבד נפח המנוע המוגדל הוא גם עומד בתקנות יורו 5. המשקף הוגדל ב-40 מ"מ, והמשקל עלה מעט ועומד על 184 ק"ג. נעשו גם שינויי עיצוב קלים לשיפור האווירודינמיות אך הם כמעט ואינם נראים לעין. שאר הקטנוע זהה לדגם היוצא.

אותה שלדה וגלגלים, אותם בולמים ובלמים, האבזור המפנק נשאר ודבר לא נוסף: מערכת ABS, בקרת אחיזה הניתנת לניתוק, תאורת LED היקפית, המשקף הקדמי מתכוונן באופן חשמלי מהכידון, שפע אינפורמציה בלוח השעונים, שקע USB ומפתח קרבה.

אז האם תוספת של 50 סמ"ק משנה משהו? ספוילר קטן – כן! אבל לא רק בגלל המנוע המוגדל – נסביר את עצמנו בהמשך.

הונדה פורצה 350
הונדה פורצה 350

ביצועים

כמעט כל המבחן הזה יהיה זהה למבחן של הפורצה 300, ואף של הפורצה 250 – שהרי הקטנועים זהים, ולכן נתחיל מהשוני הגדול – המנוע. המנוע החדש מצוין. הוא חזק, מושך יפה בכל מהירות, חלק ושקט. המנוע מפיק כ-29 כ"ס שמביאים אותו למהירות מרבית של 155 קמ"ש על השעון, שהם כ-140 קמ"ש אמיתיים ומדודים. אחת התלונות היחידות שהיו לנו כנגד הפורצה 300 במבחן ההשוואתי הייתה המנוע החלש ביחס למתחרים. כעת הפורצה לא יסבול מרגשי נחיתות מול אף אחד מאותם קטנועים.

לפורצה 350 התנהגות כביש מצוינת. ההיגוי שלו קל וחד בפניות והוא שומר על יציבות במהירויות גבוהות. המתלים קשיחים אך משככים היטב את הנסיעה, ותורמים ליציבות ולנוחות שברכיבה על הפורצה. הבלמים חזקים ומלאי רגש, ובקיצור, דבר לא השתנה והפורצה נשאר קטנוע נוח, איכותי ומדויק לרכיבה.

המנוע גדל ב-50 סמ"ק, הביצועים נותרו מצוינים
המנוע גדל ב-50 סמ"ק, הביצועים נותרו מצוינים

איך זה מרגיש?

ההונדה פורצה היה ונשאר קטנוע מהודר, מאובזר ומפנק. מפתח הקרבה הוא אביזר ממכר. אפשר להניע ולדומם, לנעול את הכידון או לפתוח את תא המטען או תא הדלק, ללא צורך בהורדת כפפות ושליפת המפתח.

מתחת למושב יש תא אחסון ענק המכיל בקלות שתי קסדות. בנוסף יש תא כפפות עמוק שאליו ייכנס בקבוק מים או תרמוס ללא בעיה, ובצידו מדף קטן לטלפון ליד שקע USB לטעינה.

לוח השעונים הגדול כולל צמד שעונים אנלוגיים יפים וקריאים, למהירות ולסל"ד, וביניהם צג LCD בתצוגה נגטיבית (רקע שחור וכיתוב בהיר). בעבר כתבנו שהיינו מעדיפים שהתצוגה תהיה רגילה למען נוחות הקריאה, אבל הפעם לדעתנו היה אפשר להחליף את כל לוח השעונים בצג TFT מודרני. אולי בדגם הבא?

ועד אז ללוח השעונים של הפורצה יש שפע של מידע: תצוגה קבועה של כמות הדלק, חום המנוע, שעה, מתח המצבר וטמפרטורת הסביבה, ושתי תצוגות מתחלפות הניתנות לשינוי משני כפתורים על צידו השמאלי של הכידון: כפתור A המאפשר לבחור בין שני מדי מרחק ותצרוכת דלק ממוצעת או זמן הקפה, וכפתור B שמעביר בין קילומטראז' מצטבר, טווח נסיעה משוער ותצרוכת דלק בזמן אמת. יש גם נורות אזהרה שונות לבקרת אחיזה, ABS וכו'. עוד על הכידון נמצא כפתור לביטול בקרת האחיזה, וכפתורים לצופר ולמאותתים, ואת המתג ששולט במשקף החשמלי. כל המתגים נראים נהדר ונותנים תחושה של איכות.

הפורצה קטנוע גדול ומרווח, ומדרסי הרגליים הארוכים מאפשרים לשנות את תנוחת הרגליים בקלות מתחת הישבן ועד לרגליים שלוחות לפנים. המראות ממוקמות הרחק לפנים ומספקות שדה ראייה טוב. קל לכוון אותן, וכל היחידה – כולל מאותתי ה-LED המשולבים – ניתנת לקיפול פנימה.

המושב מעט גבוה אך רחב ונוח, ולנוסע יש צמד ידיות אחיזה גדולות לאחוז בהן – וכנראה יש בהן צורך כי המורכבת שלנו התלוננה שהיא מחליקה קדימה על המושב. אין כל בעיה לרכב על הפורצה שעות, גם בהרכבה. רק הרימו את המשקף החשמלי למצב הגבוה ביותר, וברכינה קלה אתם בבועה שקטה ורגועה ללא שום רוח. כמובן שבעיר אפשר בלחיצה להנמיך את המשקף וליהנות מהרוח. פשוט תענוג.

ההבדלים מגרסת ה-250 סמ"ק מתחדדים
ההבדלים מגרסת ה-250 סמ"ק מתחדדים

סיכום ועלויות

ההונדה פורצה 350 ממשיך להחזיק את הרף של אבזור, נוחות ויוקרה. פרט לסעיף המנוע דבר לא השתנה – וטוב שכך. אבל בשביל זה – בשביל 50 סמ"ק – שווה לטרוח ולהציג קטנוע חדש? ובכן, התשובה היא כן.

להונדה פורצה 300 היו שני חסרונות: היה חסר לו מעט כוח והיה לו אח קטן – הפורצה 250 – שנתן כמעט את אותה החבילה במחיר טוב יותר ועם יתרון של יותר מ-1,000 ש"ח בעלות השנתית של ביטוח החובה. למעשה, הסיבה העיקרית נגד קניית הפורצה 300 הייתה הפורצה 250.

50 סמ"ק, 4 כוחות סוס ו-10 קמ"ש במהירות הסופית הן תוספת קטנה, אבל בהשוואה לגרסת ה-250 כבר מדובר על 100 סמ"ק, 6 כ"ס ו-20 קמ"ש – מספיק כדי להצדיק את התוספת במחיר עבור מי שרוכב למרחקים ארוכים, או מרכיב באופן קבוע, או פשוט רוצה קטנוע חזק ומהיר באופן משמעותי מהפורצה 250.

כך שהונדה גם יישרה קו עם המתחרים, על הנייר הוא גם מעט יותר חזק ומהיר מהימאהה איקסמקס 300 (אך היכולות הדינמיות של האיקסמקס עדיין עדיפות), וגם יצרה מדרגה מהדגם הקטן יותר (לא שזה רלוונטי להונדה העולמית, שכן גרסת ה-250 סמ"ק נמכרת רק בישראל ובטורקיה).
לסיכום, התוספת הקטנה עושה את ההבדל. הפורצה נשאר הקטנוע המאובזר והמפנק ביותר שכסף יכול לקנות, ומדובר בלא מעט כסף – יותר מכל המתחרים. יש לו התנהגות כביש מצוינת גם בעיר וגם במהירויות גבוהות, ועכשיו יש לו גם מנוע שנותן לו את הערך המוסף לעומת אחיו הקטן וממצב אותו מחדש מול המתחרים.

תודה לגיא לויט על העזרה בהפקת המבחן.

עלויות טיפולים

  • 1,000 ק"מ – 527 ש"ח
  • 12,000 ק"מ – 877 ש"ח
  • 24,000 ק"מ – 2,036 ש"ח
  • סה"כ ל-24,000 ק"מ – 3,440 ש"ח

אודות אורי ארגמן

אורי ארגמן
כבר שלושים שנה רוכב בשביל לחיות וחי בשביל לאכול בורקס - זה לא קשור אבל מחפש את הפרקטיות בכל כלי ונהנה גם מהטוסטוס הכי קטן

עשוי לעניין אותך

Italjet-Dragster-004

איטלג'ט בדרך לישראל

מוטו 24 מודיעים על תחילת הייבוא של קטנועי איטלג'ט ועל הגעתו ארצה בקרוב של הדראגסטר - הקטנוע הרובוטריקי האיטלקי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Single Sign On provided by vBSSO
דילוג לתוכן