דף הבית / מכונות / רכיבה ראשונה: סאן-יאנג CRUiSYM 300
300-350cc-Scooters-Comp-003

רכיבה ראשונה: סאן-יאנג CRUiSYM 300

המחליף של הסאן-יאנג ג'וימקס הוותיק מגיע אלינו למבחן ראשון ומתגלה כשדרוג מעולה לג'וימקס; מבחן דרכים לסאן-יאנג CRUiSYM 300 החדש

צילום: אביעד אברהמי

 • יתרונות: עיצוב, נפח אחסון, תמסורת, גימור
 • חסרונות: כוח מנוע (נפח בפועל), מדרגת ביטוח
 • שורה תחתונה: מחליף מודרני לג'וימקס הוותיק – אותה הגברת בשינוי אדרת
 • מחיר: 28,985 ש"ח לפני אגרות, 30,306 ש"ח 'על הכביש'
 • מתחרים: קימקו דאונטאון 350, ימאהה איקסמקס 300, הונדה SH300i, פיאג'ו בוורלי 350
 • נתונים טכניים: מנוע צילינדר יחיד, 278.3 סמ"ק, 27 כ"ס, 2.8 קג"מ, הזרקת דלק, גיר וריאטור, מתלה קדמי טלסקופי, מתלה אחורי צמד בולמים, דיסק קדמי 260 מ"מ, דיסק אחורי 240 מ"מ, מערכת ABS, אורך 2,175 מ"מ, בסיס גלגלים 1,550 מ"מ, גובה מושב 760 מ"מ, מיכל דלק 12 ל', משקל מלא 198 ק"ג, צמיגים 140/60-13, 120/70-14
 • לרכיבת מבחן על סאן-יאנג CRUiSYM 300 – לחצו כאן
סאן-יאנג CRUiSYM 300 החדש - מחליף בהדרגה את הג'וימקס
סאן-יאנג CRUiSYM 300 החדש – מחליף בהדרגה את הג'וימקס

מה זה?

אחרי למעלה מעשור של הצלחה מסחררת בשוק הישראלי, הג'וימקס המיתולוגי שהגיע ארצה בנפח 250 סמ"ק במשך מספר דורות של הדגם, כמו גם דגם ה-300 שנמכר פה מזה מספר שנים, מפנה את מקומו לדגם בעל שם חדש ומראה מעודכן מתוצרת סאן-יאנג – CRUiSYM, או קרוזים בעברית. השם שנבחר לדגם החדש הוא צירוף של המילה Cruise שפירושה 'שיוט' יחד עם המילה SYM, ראשי התיבות של סאן-יאנג מוטורס.

במחלקת ההנדסה של החברה הטאייוואנית לקחו את הג'וימקס וערכו בו מספר שינויים כדי להפוך אותו לדגם החדש; בראש ובראשונה הוא מקבל עיצוב חדש ושונה בתכלית מזה של הג'וימקס, עם מעט מאוד דמיון בין השניים. את הדמיון אפשר למצוא דווקא בינו לבין משפחת קטנועי ה-MAX של ימאהה, החל מלוח השעונים הדומה להפליא לזה של האיקסמקס 250 מהדור האחרון, דרך מרכז גוף הקטנוע שזוכה לעיצוב שמזכיר באופן כזה או אחר את ה'בומרנג' של ימאהה, ועד לעיצוב הפנסים מלפנים ומאחור שמזכירים בקווים כלליים את אלו של הטימקס 530, מהדור הקודם גם כן.

מעבר לשינויים הקוסמטיים, גאומטריית הרכיבה שונתה גם היא, ובנוסף המנוע עצמו עודכן כדי להתאים לתקנות יורו 4, אך יתר הבסיס המכאני נותר ברובו כפי שהיה בג'וימקס.

 

הפלטפורמה המוכרת - העיצוב חדש (ומרשים!)
הפלטפורמה המוכרת – העיצוב חדש (ומרשים!)

ביצועים

הקרוזים 300 הוא קטנוע רב-שימושי לעיר ולדרכים בינעירוניות, וככזה הוא מספק התנהגות דינמית מאוזנת עבור שני האזורים הללו שבהם הוא חי. הוא בעל היגוי זריז למדי וזווית צידוד בריאה, שילוב שמאפשר לו להתמודד בקלות עם תנועה עירונית סואנת והופך אותו לנוח לשימוש בעיר. הבולמים עושים עבודה לא רעה בסך הכל בספיגת המהמורות השונות בתוך העיר, אם כי פגשנו טובים מהם בסגמנט. הבלמים שלו, לעומת זאת, טובים מאוד ומספקים בלימה עם עוצמה ורגש, בדגש על הבלם הקדמי, כשגם מערכת ה-ABS משתלבת היטב ולא ממהרת להיכנס לפעולה לפני שהיא באמת נחוצה.

ההתנהגות הטובה בעיר לא באה על חשבון ההתנהגות הדינמית בכביש המהיר, שם הוא מרגיש נוח ונינוח גם במהירות התנועה, אליה הוא מגיע די בקלות, וצפונה ממנה – כ-150 קמ"ש על השעון שהם 135 קמ"ש אמיתיים לפי ה-GPS, כשאת הקמ"שים האחרונים הוא אוסף במאמץ קל שדורש גם מעט סבלנות.

המנוע בקרוזים אמנם מגיע ישירות מקודמו בתפקיד, אך מאבד מעט כוח בגרסתו החדשה, והדבר מורגש, אם כי יותר באופן אבסולוטי מאשר יחסי; כלומר על אף שלא היינו מנחשים שהוא איבד כ-2 כ"ס, כן מורגש שחסר לו כוח בתור קטנוע שהמספר 300 מתנוסס על הפיירינג הקדמי שלו, ובמיוחד ביציאה מהמקום, אז התאוצה מתגברת לה לאיטה, עם השתהות קלה – אך הדבר בא לידי ביטוי גם בחלק העליון של הסקאלה. מן הצד השני, תמסורת הווריאטור שלו נותרה חלקה ונעימה כמו שזכרנו אותה.

הביצועים דומים לג'וימקס, התנוחה טובה משמעותית
הביצועים דומים לג'וימקס, התנוחה טובה משמעותית

איך זה מרגיש?

הקרוזים אמנם מקבל שם עם קונוטציה תיורית של הפלגה למרחקים, אך בפועל התוצאה הסופית שירדה מפס היצור היא דווקא קטנוע בעל אופי ומראה יותר ספורטיביים באופן יחסי, שכאמור לוקחים בהשאלה אי-אילו אלמנטים עיצוביים מדגמי הקטנועים הספורטיביים של ימאהה.

גם הגימור שלו מתחבר לתחושה הזו, כשחלקי פלסטיקה רבים מלפנים ובצדדים עושים שימוש במראה דמוי קרבון עם ירידה לפרטים בפיסול שלהם כך שיקנו לקרוזים מראה ספורטיבי יותר, על גבול היוקרתי. בתא האחסון ישנם גם שקע מצת 12V וגם שקע USB, המראות ניתנות לקיפול, תא האחסון גדול ומאפשר אחסון של 2 קסדות, ואילו המשקף מלפנים מתכוון לשני מצבי גובה שאותם ניתן לשנות באמצעות 4 ברגים.

הגיאומטריה של הקרוזים כאמור שונתה ביחס לג'וימקס, ואיתה גם תנוחת הרכיבה שהפכה לטבעית יותר עבור הרוכב הממוצע, עם מושב שממקם את הרוכב טוב יותר בתוך הקטנוע ומדרסים שמאפשרים לשלוח את הרגליים רחוק יותר למי שצריך עבורן קצת יותר מרחב. גם המראות זזו, וכעת הן ממוקמות גבוה יותר כך שבאמת ניתן לעשות בהן שימוש ולראות את המתרחש מאחור.

אלא שלמרות כל החידושים והשיפורים, הקרוזים 300 מרגיש בעיקר כמו קטנוע 250 'של פעם' – טרום עידן היורו 4, לפני שהמנוע שלו איבד מהספקו בעקבות הצורך להתאים לתקנות זיהום האוויר. הדבר בולט יותר ככל שהוא מועמס יותר. כך למשל עם מורכבת מאחור קל לשכוח שהוא 'קטנוע 300' ולא 250 כשמנסים להאיץ איתו.

מאפשר גם רכיבה בינעירונית
מאפשר גם רכיבה בינעירונית

סיכום ועלויות                                   

הקרוזים 300 הוא מחליף ראוי לג'וימקס 300 הוותיק. הוא מביא עימו עיצוב חדש ומלהיב ברוח התקופה, יחד עם איכות חומרים טובה וביצועים שלא נופלים מהדגם היוצא. יש לו כמעט את כל מה שצריך בקטנוע 300 מסוגו – יכולת תמרון טובה בעיר, כוח לנסיעה בכביש בין-עירוני, תא מטען גדול ועיצוב מודרני. מה שחסר לו זה מנוע 300 אמיתי (ולא 250 מוגדל ל-278) שייתן לו יתרון משמעותי מספיק אל מול קטנועי ה-250 בשוק הישראלי שעליהם משלמים לפי מדרגת ביטוח נמוכה יותר.

מחירו של הקרוזים 300 נקבע על 29,985 ש"ח לפני אגרות (31,306 ש"ח 'על הכביש'), ואילו בישראל לא היו קיימות אותן מדרגות הביטוח המיושנות והלא רלוונטיות לתקופתנו, הרי שהיה הרבה היגיון מאחורי ההחלטה להעדיף את הקרוזים 300 על פני הדגם בנפח 250 סמ"ק, שכן ההפרש ביניהם עומד על 2,000 ש"ח בלבד ובתמורה מתקבלים עוד קצת מומנט וכוח שבהחלט כדאי לשלם עליהם את ההפרש הזה.

אלא שנכון להיום מדרגות הביטוח עודן קובעות שעל הדגם הזה תשלמו בנוסף עוד כאלפייה בכל שנה לעומת קטנועי 250, מה שמכניס למשוואה שיקול נוסף עבור רוכבים רבים שעומדים בפני רכישה של קטנוע חדש. לכן כל זמן שלא יהיה שינוי בנושא הזה, היתרון היחסי של הקרוזים 300 הולך בחלקו לאיבוד. יחד עם זאת, אם מחיר הרכישה שלו היה נמוך יותר ב-1,000 או 2,000 ש"ח, הוא היה הופך לעסקה קצת יותר משתלמת, למרות הקפיצה במחיר ביטוח החובה.

עדכון, 10.9.17: מחיר המחירון של הסאן-יאנג קרוזים 300 ירד ב-1,000 ש"ח, וכעת הוא עומד על 28,985 ש"ח לפני אגרות ו-30,306 ש"ח 'על הכביש'.

עלויות תחזוקה

 • 1,000 ק"מ – 432 ש"ח
 • 5,000 ק"מ – 323 ש"ח
 • 10,000 ק"מ – 672 ש"ח
 • 15,000 ק"מ – 1,440 ש"ח
 • 20,000 ק"מ – 790 ש"ח
 • סה"כ ל-20,000 ק"מ – 3,657 ש"ח

*המחירים כוללים חלפים, עבודה ומע"מ, והם נכונים ליום פרסום המבחן בלבד.

אודות נמרוד ארמן

מכור לריח של צמיגים חרוכים ואספלט טרי, מחייך בקסדה למראה השלט "זהירות סיבובים מסוכנים לפניך!". אם היה יכול היה גר במסלול מרוצים ומקבל לחשבון הבנק צמיגי סליקס כמשכורת.

עשוי לעניין אותך

Ducati-Multistrada-V4S-Test-002

דוקאטי: חוזרים למספרי המכירות של לפני הקורונה

בדוקאטי מצליחים להתאושש ממשבר הקורונה ומציגים בתחילת 2021 נתוני מכירות גבוהים משמעותית מהרבעון הראשון של 2020 וגם של 2019 החזקה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Single Sign On provided by vBSSO