דף הבית / חדשות / MotoGP: בספאנג הוכתר המנצח התשיעי העונה
motogp-sepang-001

MotoGP: בספאנג הוכתר המנצח התשיעי העונה

המנצח התשיעי במספר העונה עשה את זה על אספלט חדש של 3 מיליון יורו

אנדראה דוביציוזו, רוכב קבוצת המפעל של דוקאטי, מנצח בספאנג בפעם השנייה בקריירת ה-MotoGP שלו ומעניק לדוקאטי ניצחון שני העונה על גבי ה-GP16.

מקצי האימון והדירוג התנהלו במזג אוויר משתנה. החל ממקצים רטובים, דרך מקצים יבשים ועד מקצים בהם התנאים השתנו במהלך המקצה. אימון חופשי 3 החשוב, לקראת הדירוג, התנהל על מסלול יבש, מה שאפשר לרוכבי החוד מעבר אוטומטי למקצה הדירוג הקובע Q2. רק קאל קראטשלאו, רוכב הונדה בקבוצת LCR, נאלץ לעבור במקצה הדירוג Q1 לאחר שהוא מתרסק בלואו-סייד בפנייה 7. מקצה הדירוג כמו המרוץ עצמו התנהלו על מסלול רטוב. דובי עוצר את השעון על 2:11.485 דקות וזוכה בפול פוזישן. רוסי איטי ממנו ברבע שנייה ובצמוד אליו לורנזו ומרקז. חמישי מזנק קראטשלאו אחרי שגם ב-Q2 הוא מתרסק בלואו-סייד, אבל מצליח להציל ממש בהקפה האחרונה של מקצה הדירוג כשהוא מתקדם המקום ה-12 לחמישי.

גשם גשם בוא!
גשם גשם בוא!

בזינוק לורנזו זוכה בהולשוט רק בשביל לאבד חמישה מקומות במהלך ההקפה הראשונה ולסיים אותה כשהוא ממוקם שישי. מרקז מזנק היטב מרביעי לשני וחזרה לרביעי. דובי ורוסי מאבדים 2 מקומות כל אחד, אבל מתאוששים במהלך ההקפה הראשונה. רוסי מוביל לרגע במהלך ההקפה השנייה, עד שאנדראה יאנונה, שחזר מחופשת התאוששות של 4 מרוצים אחרי הפציעה במיזאנו, מוצא את הקו הפנימי בפנייה 12 ומנצל את הדרייב העדיף של הדוקאטי GP16 בשביל להתרחק מרוסי. במהלך ההקפות הבאות יהיו אלה יאנונה ורוסי שיאבקו על המקום הראשון, כשרוסי מנצל את היתרון של הימאהה YZR-M1 ביציבות על הבלמים ויאנונה משיב לו כשהוא מנצל את כוח המנוע של הדוקאטי GP16 בישורות ובדרייב עדיף ביציאה מהפנייה.

לורנזו זוכה בהולשוט, אבל זה זמני
לורנזו זוכה בהולשוט, אבל זה זמני

מרקז, שהימר על התייבשות המסלול במהלך המרוץ, השתמש בדיסקים מקרבון ולא בדיסקים מפלדה. לדיסקים קרבון טמפרטורת עבודה גבוהה משל דיסקים מפלדה, ומסלול רטוב שרסס עולה ממנו מקשה על הגעה לטמפרטורת עבודה ועל שמירתה. דיסקי הקרבון של מרקז מגיעים לטמפרטורת עבודה באמצע המרוץ, ומרקז מגביר את הקצב. עוקף את קראטשלאו לרביעי ומצמצם לעבר שלישיית החוד – רוסי, יאנונה ודובי. בתחילת ההקפה ה-12 קראטשלאו מתרסק, שוב, בלואו-סייד ופורש. מיד אחריו, באותה הקפה, גם מרקז נכנע למזג האוויר כשהוא מתרסק בלואו-סייד בפנייה 11, חוזר לרכב במקום ה-15 וחוצה את הקו במקום ה-11. יאנונה, שחזר מפגרה בת 4 מרוצים, נכנע לכושרו הגופני כשהוא מאבד את המקום השני לדובי, והקפה לאחר מכן נכנע לגמרי כשהוא מתרסק בלואו-סייד.

יאנונה ניסה לשחק עם רוסי
יאנונה ניסה לשחק עם רוסי

מההפקר נהנה לורנזו, שרכב במקום השישי מבלי יכולת לאיים על הפודיום, אבל תודות לקראטשלאו, מרקז ויאנונה, לורנזו מוצא את עצמו במקום השלישי.

בחוד דובי נצמד לרוסי ומנסה מכאן ומשם אך ללא הועיל, עד שבהקפה ה-15 רוסי לא מצליח לבלום לפנייה 1 ודובי כובש את ההובלה ללא מאמץ. דובי אץ טס על המסלול 2.3 שניות להקפה מהר מרוסי, שאיבד אחיזה בחלקו הימני של הצמיג הקדמי שלו, ומיד פותח פער שמבטיח לו את הניצחון.

ככה זה המשיך
ככה זה המשיך

דובי הוא הרוכב התשיעי העונה שחוצה ראשון את קו הסיום במרוץ MotoGP, כשאחריו צמד רוכבי קבוצת המפעל של ימאהה – רוסי ולורנזו. דובי אולי ניצח את המרוץ, אבל רוסי מנצח במרוץ הפרטי של קבוצת ימאהה כשהוא מבטיח את המקום השני באליפות.

במקום הרביעי והחמישי בהתאמה מסיימים הקטור ברברה ולוריס באז, צמד רוכבי דוקאטי של קבוצת אווינטייה.

מרקז, עם התוצאות בפיליפ איילנד ובספאנג, צריך להודות למזלו הטוב ולצמד רוכבי מוביסטאר ימאהה, רוסי ולורנזו, שהתרסקו במוטגי ואפשרו לו לסגור את האליפות.

אבל אם אתם חושבים שהכל סגור, אין זה כך. לנו חשובה אליפות הרוכבים, אבל בעולם המרוצים אליפות היצרנים ואליפות הקבוצות חשובה לא פחות, ובשתיהן הכל פתוח בוולנסיה. באליפות היצרנים הונדה מובילה עם 349 נקודות כשימאהה עם 329 נקודות ודוקאטי עם 245 נקודות. הניקוד זהה לניקוד המרוצים לפי המיקום הגבוה של היצרנית במרוץ. במרוץ בין הקבוצות מוביסטאר ימאהה מובילה עם 444 נקודות כשרפסול הונדה עם 434 נקודות וסוזוקי ודוקאטי הרחק מאחור עם 276 ו-271 נקודות בהתאמה. בוולנסיה, ליצרניות ולקבוצות הכל עוד יכול להשתנות.

וככה זה נגמר, רק עם יותר פער
וככה זה נגמר, רק עם יותר פער

טבלת האליפות לאחר הסבב ה-17

  1. מארק מרקז, הונדה, 278 נק'
  2. ולנטינו רוסי, ימאהה, 236 נק'
  3. חורחה לורנזו, ימאהה, 208 נק'
  4. מאווריק ויניאלס, סוזוקי, 191 נק'
  5. אנדראה דוביציוזו, דוקאטי, 162 נק'
תמונה של רוסי בווילי - כי אי אפשר בלי
תמונה של רוסי בווילי – כי אי אפשר בלי

Moto2

רק ב-Moto2 נותר מרוץ האליפות פתוח בספאנג. יוהאן זרקו, רוכב קבוצת איו מוטורספורט, מוביל את הטבלה ביתרון משמעותי כשהוא מסיים שני במוטגי ובמקום ה-12 בפיליפ איילנד. במקום השני, 22 נקודות אחרי זרקו, ממוקם תום לוטי, רוכב קבוצת גאראג' פלאס אינטרווטן, כשהוא לוהט אחרי צמד ניצחונות רצופים. אלכס רינס, רוכב קבוצת פאגינס אמרילאס, שלישי במרוץ כשהוא 25 נקודות אחרי זרקו, אבל רק עם נקודה אחת נוספת מהמרוצים במוטגי ובפיליפ איילנד.

זרקו מרסק את השדה בדירוג, כשעל מסלול הולך ומתייבש לאיטו בדירוג הוא מהיר ב-2.134 שניות מהבא אחריו. לוטי מדרג חמישי בעוד רינס מתקשה מאד ומדרג במקום ה-23.

יוהאן זרקו, שירכב בעונה הבאה עבור סוזוקי ב-MotoGP, רוכב מרוץ לפנתאון כשהוא שומר על המקום השני כל עוד המסלול רטוב מאוד, אבל כשהמסלול מתייבש זרקו, שגם מהמקום השני האליפות שלו, לא מפחד להמר ופותח גז. הוא מנצח את המרוץ, זוכה באליפות בקלאסה עם רמת רכיבה יוצאת דופן, והוא הרוכב הראשון בעידן ה-Moto2 שמצליח להגן על תוארו. זרקו בן ה-26 עוד עשוי להתגלות כגניבת השנה הבאה של קבוצת סוזוקי ב-MotoGP, ואנחנו מהמרים שיותיר מאחור רבים מהרוכבים הקבועים והמנוסים יותר מבין רוכבי ה-MotoGP.

הסבב האחרון בעונה ייערך בוולנסיה בסוף השבוע של ה-13.11.16.

אודות נעם יעקובסון

נעם יעקובסון
מסקר מרוצי MotoGP ומסביב. אופנוען בכל רמ"ח אבריו בעבר. אבא לשתי רוכבות בימבה ג'וק בהווה... איללכא וסובבו בגז.

עשוי לעניין אותך

25YM Honda CRF250R

הונדה מציגה את אופנועי המוטוקרוס של 2025

בהונדה מעדכנים ל-2025 את דגמי המוטוקרוס בנפחים 250 ו-450 סמ"ק עם שיפורי שלדה, בלמים ומנוע, ויש גם גרסת CRF250RWE חדשה

Single Sign On provided by vBSSO
דילוג לתוכן