דף הבית / ספורט / סיקורים / MotoGP קטלוניה: שובו של הפטיש מספרטה
MotoGP-Catalunia-2018-018

MotoGP קטלוניה: שובו של הפטיש מספרטה

בדוקאטי חיכו 24 מרוצים לניצחון הראשון של לורנזו. לשני הם נאלצו לחכות שבועיים בלבד; בתמצית, זהו הסיפור של קטלוניה

אם הניצחון הראשון של לורנזו על הדוקאטי במוג'לו הוריד את הקוף מגבו של לורנזו, הניצחון השני וברצף בקטלוניה מראה שלורנזו הצליח לפצח את חידת הדוקאטי. האימונים, הדירוג והמרוץ היו מש"ל – מה שהיה להוכיח – עבור לורנזו. הוא היה מהיר מרגע פתיחת הפיט ליין לאימון חופשי 1 בבוקר יום שישי, ועד לדגל השחמט. כבר באימון חופשי 2 לורנזו צולל אל מתחת ל-1:39 דקות להקפה ומבטיח את מקומו במקצה הדירוג הקובע Q2. לכל אורך האימונים בשבת לורנזו עובד על קצב מרוץ.

לורנזו - המהיר ביותר מאימון 1 ועד דגל השחמט
לורנזו – המהיר ביותר מאימון 1 ועד דגל השחמט

מרקז, דובי, רוסי, קראטשלאו, פדרוסה וויניאלס נאלצו לעמול קשה יותר על מנת למצוא סט-אפ מתאים. מרקז התקשה יותר משאר הרוכבים המובילים, התרסק פעמיים, ונאלץ – בפעם השנייה בלבד בקריירה שלו ב-MotoGP – לצלוח את מקצה הדירוג המקדים Q1. מרקז אמנם מתרסק פעמיים, אבל מציג בפנינו את הצלת המאה בפנייה האחרונה באימון חופשי 4, כשהגלגל הקדמי נופל פנימה לפנייה ומחליק לאורך עשרות מטרים כשהאופנוע כולו נשען על הברך של מרקז.

במקצה הדירוג מרקז ודובי צוללים גם הם אל מתחת ל-1:39 דקות להקפה ומכריחים את לורנזו לבצע הקפה מושלמת. לורנזו עוצר את השעון על 1:38.680 דקות כשהוא מהיר ממרקז ב-66 אלפיות בלבד. פול פוזישן ראשון לחורחה לורנזו על גבי הדוקאטי. הדירוג מטעה במקצת כי בפועל קצב המרוץ של לורנזו טוב במעט משל מרקז ודובי. לשני האחרונים קצב מרוץ מעט טוב משל ויניאלס, רוסי, יאנונה, פטרוצ'י, זרקו, קראטשלאו ופדרוסה. ראוי לציון טיטו רבאט, שמוצא את עצמו מחדש על הדוקאטי של קבוצת ריאלה אווינטיה ונכנס היישר למקצה הדירוג הקובע Q2, שאותו הוא מסיים במקום התשיעי.

דובי - מתוסכל
דובי – מתוסכל

לורנזו מזנק היטב. אבל טוב ממנו מזנקים מרקז אל ההולשוט ויאנונה שמצליח לדחוף את הסוזוקי GSX-RR לקו פנימי מלרונזו בפנייה 1. המפסיד הגדול בזינוק הוא ויניאלס, שמאבד 6 מקומות ומתקשה מאוד לרכוב עם צמיגים קרים ומיכל דלק מלא. המזנק המצטיין בקטלוניה הוא ברדלי סמית' על גבי ה-RC16 של ק.ט.מ, שמזנק מהמקום ה-17 בגריד אל המקום השמיני.

לורנזו מנצל שגיאה של יאנונה בפנייה 10 ומתקדם למקום השני. מיד לאחר מכן לורנזו פותח גז בישורת, ויחד עם הסליפ-סטרים שמייצר ה-RCV213V של מרקז מגיע ראשון לפנייה 1 בהקפה השנייה. משם לורנזו מנקב עם הפטיש 1:40.1 דקות להקפה שוב ושוב ושוב. מרקז מנסה לדחוף את לורנזו למשך מספר הקפות ולבסוף נכנע. מה שאולי עזר למרקז לרכוב עבור נקודות ולא לסכן הכל היא התרסקות של אנדראה דוביציוזו בפנייה 5 בהקפה התשיעית. נראה שדובי מתקשה לעמוד בלחץ, כשכמו בלה-מאן דובי משליך את ה-GP18 בלואו-סייד.

מזנקים
מזנקים

גם רוסי מרוויח מהתרסקות של דובי, כשהוא מתקדם עם ה-YZR-M1 של מוביסטאר-ימאהה למקום השלישי על הפודיום. רוסי מוצא את עצמו בודד, כשאינו מצליח לאיים על מרקז במקום השני ומאחוריו קראטשלאו ופדרוסה לא מצליחים לצמצם את הפער.

קראטשלאו, ויניאלס וזרקו מצליחים להיכנס לקצב רק לקראת באמצע המרוץ. קראטשלאו חוצה רביעי את קו הסיום כשהוא מצליח לנער מעליו את דני פדרוסה. ויניאלס וזרקו על הימאהה מסיימים שישי ושביעי בהתאמה. ויניאלס, כמו במרוצים רבים לאחרונה, מגיע לקצב מרוץ הרבה מאוחר מדי. זרקו איבד מעט מקור רוחו המפורסם מאז הפול פוזישן בלה-מאן וההתרסקות במרוץ עצמו.

רוסי - מרוויח פודיום מההתרסקות של דובי
רוסי – מרוויח פודיום מההתרסקות של דובי

קטלוניה 2018 הרקיעה שחקים בכמות הנופלים. אולי זה האספלט החדש ואולי זו החזרה למתווה המסורתי של קטלוניה ששונה בעקבות מותו של לואיס סאלום, רוכב ה-Moto2. רק 14 רוכבים מתוך 26 מזנקים ראו את דגל השחמט. מתוכם, מורבידלי ראה גם את מלכודת החצץ ואת הפיט-ליין, ויצא שוב על מנת לזכות בשתי נקודות אליפות. מיקה קאליו, רוכב המבחן של ק.ט.מ, לא מסיים הקפה ראשונה. מיד אחריו מתרסק סילבן ג'ינטולי ברכיבת אורח על הסוזוקי GSX-RR. אליהם מצטרפים תומאס לוטי על גבי ההונדה של מארק VDS, אלייש אספרגרו והאפריליה RS-GP, חבייר סימון על הדוקאטי של ריאלה-אווינטיה, וגם דובי על גבי הדוקאטי הרשמי. אלכס רינס פורש עם הסוזוקי GSX-RR. טקאקי נקאגמי צונח בלואו-סייד עם ה-RCV של LCR אידומיצו, כשהוא עוקף את סמית' ולוקח איתו למלכודת החצץ את ה-RC16 ואת סמית' במרוץ הטוב ביותר שלו העונה, כשהוא מחפש רכיבה ל-2019. ג'ק מילר והדוקאטי של פרמאק מתקשים בקטלוניה. חפיז שיירין עולה להיי-סייד ושובר את הימאהה YZR-M1 של קבוצת טק-3, אחרון חביב הוא טיטו רבאט, שמוצא את עצמו רוכב על דוקאטי בוער בישורת ונוטש אותו למטפים של המארשלים בחצץ של פנייה 1.

מרקז - שומר על הנקודות
מרקז – שומר על הנקודות

ניפגש באסן בעוד שבועיים. עד אז, לורנזו חוגג ניצחון שני ברציפות וחיבור לפרא האדום, משתווה לדובי ויאנונה עם 66 נקודות, ושלושתם בפיגור של 49 נקודות ממרקז, שזה שני מרוצים מינוס נקודה אחת. על גבול הבלתי אפשרי לטעמנו, וגם רוסי שסגר 51 נקודות על ניקי היידן לא זכה באליפות. רוסי בפיגור של 27 נקודות, אבל הימאהה לא מסוגל לנצח מרוצים. העקביות תספיק לרוסי, במקרה הטוב, למקום השני באליפות. ויניאלס שלישי בטבלה, 11 נקודות אחרי רוסי, אבל הוא שם רק בגלל שדובי מבלה על הצד פעמיים בכוחות עצמו ופעם אחת בעזרתו האדיבה של לורנזו. זרקו, פטרוצ'י וקראטשלאו מצופפים את הטבלה בין ויניאלס ללורנזו.

אספלט חדש, פדרוסה חמישי
אספלט חדש, פדרוסה חמישי

הערכה מחדש לעונת 2018. מרקז כבר הספיק לזרוק לפח 50 נקודות בארגנטינה ובמוג'לו. האיום העיקרי למרקז, נכון לעכשיו, הוא חורחה לורנזו הדוקאטי GP18, שקיבל מיכל דלק מותאם ללורנזו בעלות של מאות יורו, אם כי לזה אנחנו מתקשים להאמין. לורנזו מפגר ב-49 נקודות אחרי מרקז. במילים אחרות, או שלורנזו מנצח מכאן והלאה את תריסר המרוצים שנותרו, או שמרקז מתרסק לפחות כמו ב-2015 אם לא יותר. ייתכן שעדיין יהיה כאן מעניין.

יהיה מעניין
יהיה מעניין

תוצאות הסבב השביעי, קטלוניה

 1. חורחה לורנזו
 2. מארק מרקז
 3. ולנטינו רוסי
 4. קאל קראטשלאו
 5. דני פדרוסה

טבלת האליפות לאחר הסבב השביעי

 1. מארק מרקז, הונדה, 115 נק'
 2. ולנטינו רוסי, ימאהה, 88 נק'
 3. מאבריק ויניאלס, ימאהה, 77 נק'
 4. יוהאן זרקו, ימאהה, 73 נק'
 5. דנילו פטרוצ'י, דוקאטי, 71 נק'

אודות נעם יעקובסון

נעם יעקובסון
מסקר מרוצי MotoGP ומסביב. אופנוען בכל רמ"ח אבריו בעבר. אבא לשתי רוכבות בימבה ג'וק בהווה... איללכא וסובבו בגז.

עשוי לעניין אותך

BbKRT_versions

בימוטה חוזרת לאליפות הסופרבייק העולמית

בבימוטה מודיעים על הקמת קבוצת מרוצים חדשה, שתשתף פעולה עם קוואסאקי ותריץ לפחות שני אופנועים באליפות הסופרבייק העולמית בעונת 2025

תגובה אחת

 1. Avatar

  רבים תהו הכיצד יסתדרו שני הארכי תחמנים ,ואיך זה משרת את מרקז
  ההנחה שלי כלפיי מעודכנות היא שלורנצו אמור לעשות בדיוק את זה למשוך את 93תוך שהאחרון "שומר עליו מאחור
  כבר ראינו את זה בעבר
  ל93 יש לעיתים בעיה להישאר על הצמיגים חורחה בעצם אמור למשוך מה יצוא?למי? חורחה מקבל גיבוי מהרוכב הכי אגרסיבי ובכך משפר עמדות
  מרקז מקבל סוג של ביטוח'מעין נאמנות
  כמובן שברגע האמת כגון ראש בראש על אליפות מיי דה בסט ווין כך הכל נשאר "במשפחה הקטלנית.
  כמה זה יתרום לפייר פליי?
  לא יודע

Single Sign On provided by vBSSO
דילוג לתוכן