דף הבית / מכונות / רכיבה ראשונה: פיאג'ו MP3 400 HPE
Piaggio-MP3-400-HPE-Test-035

רכיבה ראשונה: פיאג'ו MP3 400 HPE

פיאג'ו מוציאה מנוע חדש, גדול וחזק יותר, לילד הסנדוויץ' במשפחת התלת-נוטים; התוצאה היא אותו קטנוע נוח, פרקטי ובטיחותי - עם הרבה יותר כוח זמין

צילום: אופק דנון

 • יתרונות: בטיחות, גימור, כוח, יכולות דינמיות
 • חסרונות: מחיר, גודל פיזי
 • שורה תחתונה: אותו קטנוע פרקטי ויעיל – כעת עם מנוע חזק יותר
 • מחיר: 47,900 ש"ח
 • מתחרים: פיאג'ו MP3 300, ימאהה טריסיטי 300, פיג'ו מטרופוליס 400, פיאג'ו MP3 500
 • מפרט טכני: צילינדר יחיד, 399 סמ"ק, קירור נוזל, 35.4 כ"ס, הזרקת דלק, תמסורת וריאטור, צמד דיסקים קדמיים 258 מ"מ, דיסק אחורי 240 מ"מ, מערכת ABS, מערכת בלימה משלבת, בקרת אחיזה ASR, בסיס גלגלים 1,560 מ"מ, משקל 257 ק"ג, גובה מושב 790 מ"מ, מיכל דלק 13.2 ל', צמיגים קדמיים 110/70-13, אחורי 140/70-14

צפו בווידאו – מסביב לפיאג'ו MP3 400 HPE:

עריכה: אביעד אברהמי

מה זה?

הפיאג'ו MP3 400 הוא דגם חדש שהצטרף השנה לשושלת ה-MP3 הוותיקה של היצרן האיטלקי. פיאג'ו המציאה לפני 15 שנים את הקטנוע התלת-גלגלי הראשון בעל צמד מתלים וזרועות נפרדים לכל גלגל, המאפשר הטיה של הגלגלים יחד עם גוף הקטנוע – תלת-נוטה. היתרונות הבטיחותיים של התלת-נוטים ברורים: יותר גלגלים, יותר אחיזה בפניות, יותר אחיזה בבלימה ופחות סיכוי להימרח על הכביש.

בשנת 2019 הוצגו שלושה דגמים חדשים, ואת שלושתם בחנו פה: דגם 300 סמ"ק עם עיצוב חדש ומרכב מוקטן, ודגמי 350 ו-500 סמ"ק עם שינויי עיצוב קלים אך עם מנועים ומכלולים חדשים, כאשר המנוע של ה-MP3 350 היה חדש עבורו אבל לא חדש לחלוטין, שכן הוא נלקח מהבוורלי 350.

הדגם החדש, ה-MP3 400, זהה בכל ל-MP3 350 שהוצג לפני שנתיים, ורק המנוע חדש לחלוטין – כך שהעיצוב של הפיאג'ו MP3 400 נשאר דומה מאוד לאותו דגם ראשון מ-2006.

הסיבה העיקרית להוצאת ליין חדש של דגמים לפני שנתיים הייתה לתת מענה לאחת הבעיות העיקריות של תלת-נוטים: עודף משקל. הגלגל הקדמי הנוסף מלפנים מוסיף בהכל: בבטיחות, באחיזה, בבלימה – אך גם במשקל. ואכן, הדגמים החדשים נהנו מיחס הספק / משקל עדיף. אך עדיין בקטנוע הביניים, ה-MP3 350, היה מקום לשיפור ביחס לאחיו הקטן, ה-MP3 300 בעל יחס הספק / משקל זהה.

המנוע החדש פותר את הבעיה הזו, ועל הדרך עוקף גם את יחס ההספק / משקל של שני מתחריו מבית פיג'ו וימאהה. המנוע החדש עם צילינדר בודד, ארבעה שסתומים, הזרקת דלק וקירור נוזל, לא רק עומד בתקנות הזיהום של יורו 5 אלא גם מפיק 16% יותר הספק ממנוע ה-350. וההבדל הזה מורגש.

פיאג'ו MP3 400 HPE
פיאג'ו MP3 400 HPE

ביצועים

כבר בפתיחת מצערת ראשונה הפיאג'ו MP3 400 מזנק מהמקום בנחישות שזכורה לנו רק מהתלת-נוטים הגדולים שבחבורה. המנוע חלק ונעים ושש לטפס במעלה הסל"ד. בכל מהירות יש כוח זמין, ובסיבוב קל של יד ימין ה-MP3 400 מזנק קדימה. המהירות הסופית אמנם גדלה בקמ"שים בודדים בלבד ועומדת על כ-135 קמ"ש, אבל הדרך עד לשם זריזה וכיפית הרבה יותר.

פרט לכך, לטוב ולרע, דבר לא השתנה. ובכל זאת ההבדל היחיד הזה גורם לחוויית רכיבה אחרת בכביש המהיר כשה-MP3 400 משייט בתנועה המהירה כזכר אלפא על הכביש, עם כוח זמין לתאוצה ולעקיפה בכל מצב עד למהירות הסופית, ואותה התנהגות כביש מצוינת של הדגם הקודם.

ה-MP3 400 יציב בכל מהירות, ומנגד קל לתמרון ובעל התנהגות ספורטיבית מצוינת. הכי כיף לקחת איתו פניות מהירות כשחרטום הכלי כפול-הגלגלים שומר על נתיבו כאילו היה על מסילת רכבת. אפילו אם אחד הגלגלים נתקל במהמורה בשיא הפנייה, ה-MP3 400 ישמור על קשר עם הקרקע עם שני הגלגלים הנותרים – תענוג. ליציבות של ה-MP3 תורמים גם המתלים המשובחים. המתלים קשים, אך עם יכולת ספיגה מצוינת. המתלה הקדמי הכפול, למרות תוספת המשקל, משכך את תחלואות הכביש היטב כמו האחורי.

השילוב של שלושה גלגלים ומערכת ABS מצוינת מאפשרים לסחוט את ידיות הבלימה או דוושת הבלם ללא חשש. לחיצה על דוושת הבלם מפעילה מערכת בלימה משולבת לכל הבלמים. הבלמים קלים ללחיצה, ומספקים עצירה הדרגתית עם משוב רב לרוכב, אבל היינו שמחים לעוד קצת כוח עצירה. אמרנו זאת גם על ה-MP3 350, וכעת עם תוספת הכוח של הדגם החדש זה מורגש עוד יותר.

תוספת הכוח מורגשת וחשובה
תוספת הכוח מורגשת וחשובה

איך זה מרגיש?

תנוחת הרכיבה על ה-MP3 400 נוחה, ואף כי אין הרבה מרווח תמרון לשינוי התנוחה היא ממשיכה להיות נוחה גם לאחר שעות ארוכות באוכף. המשקף הגדול מגן על גוף הרוכב מהרוח, אך לרוכבים בגובה ממוצע תופנה הרוח ישירות לקסדה – מה שעלול לגרום לרעשי רוח מוגברים. הרוכב נמצא גבוה מעל למכוניות, מה שמוסיף לתחושת הביטחון שגם ככה מצוינת בזכות הגלגל הקדמי הנוסף.

כמו רוב התלת-נוטים, גם ה-MP3 400 מצויד במערכת לנעילת ההטיה, מה שאומר שבעת עצירה ברמזור אין צורך להוריד רגל לכביש. זה נשמע כמו סתם מותרות, אבל כשמתרגלים לזה זהו פינוק אמיתי. גם בחניה נעילת ההטיה מקלה על החיים. בין אם זה ביטול הצורך להרים את הקטנוע על רגלית אמצע בכל עצירה קצרה, ובין אם נעזרים במערכת לתמרון הקטנוע בחניה – כל כך קל לדחוף אותו אחורנית ולהיכנס ולצאת מכל מקום כשאין צורך גם לייצב את משקל הכלי.

בתנועה עירונית צפופה מתגלה החיסרון העיקרי של ה-MP3 400 – הגודל הפיזי וזווית הצידוד המוגבלת אשר מקשים על ההשתחלות בין המכוניות. לרוב המקומות הוא נכנס, אבל לפעמים ויתרנו מראש כדי לא לקחת סיכון ולהיתקע בין המכוניות. אפשר להסתדר איתו גם בפקקים הצפופים ביותר, פשוט צריך מעט יותר סבלנות.

לוח השעונים של ה-MP3 400 נותר גם הוא ללא שינוי. אמנם מיושן, אבל פרקטי, עשיר במידע וקל לקריאה. מד מהירות,  מד דלק, מד סל"ד וחום מנוע אנלוגיים. צג ה-LCD כולל שעון, מד טמפרטורת סביבה ותצוגה מתחלפת, הנשלטת מכפתור על הכידון. קיימות נוריות אזהרה לכל דבר, אך הנורית השימושית ביותר היא הנורית הגדולה מתחת ללוח שנדלקת כאשר מנגנון ההטיה נעול.

מעל ללוח השעונים יש תא כפפות צר שיכיל טלפון וארנק, ובו יש שקע USB לטעינה. ל-MP3 400 תא מטען ענק עם תאורה, המכיל שתי קסדות מלאות. המושב נפתח בעזרת סיבוב של המפתח אך גם מכפתור הממוקם מתחת לכידון – סידור נוח שלא מצריך לכבות את הקטנוע כדי לפתוח את המושב. יש גם וו-תלייה נשלף מתחת לכידון המאפשר נשיאה של עוד תיק או שקית. יש מאותתי LED, משטחי רגליים מתקפלים למורכב, ידיות אחיזה ומאותתי חירום, אבל במחיר הזה היינו שמחים לקבל גם מפתח קירבה.

נעילת ההטיה - נוח מאוד
נעילת ההטיה – נוח מאוד

סיכום ועלויות

הפיאג'ו MP3 400 HPE הוא אותו כלי איכותי, נוח, בטיחותי וספורטיבי שהכרנו מהדגם הקודם – אבל עם יותר כוח. כוח זמין ומורגש שמגיע בדיוק איפה שצריך אותו. יכולת ההשתחלות בתנועה שלו מוגבלת רק במעט לעומת קטנועים גדולים, והוא נותן תחושה מעולה בנסיעות בין-עירוניות ארוכות. בחנו את גרסת ה-350 לפני שנה במבחן השוואתי מול הפיג'ו מטרופוליס 400 והימאהה טריסיטי 300 שאף ניצח במבחן. כעת, לפחות על הנייר, נראה שהוא יהיה חזק מהם, וייתכן שמאזן הכוחות השתנה.

ה-פיאג'ו MP3 400 HPE נותן לרוכב את כל היתרונות של כלי רכב תלת-גלגלי נוטה, עם מוניטין של אמינות ואבולוציה ארוכה שהתוצאה שלה מוצר מוגמר ושלם כמעט ללא חסרונות. פרט למשקף, שיפריע לקהל מצומצם ומסוים של רוכבים, כל פרט בקטנוע הזה קולע בול, וניכר שהוא תוצאה של המון מחשבה ועוד יותר ניסיון. החיסרון העיקרי שלו, ביחס לכלים דו-גלגליים, הוא המחיר – אבל זה כנראה המחיר שיש לשלם תמורת כל היתרונות, בבטיחות, בהרגשת הביטחון ובפינוק של צמד גלגלים קדמיים.

הפיאג'ו MP3 400 מיועד לכל מי שמעוניין בהגנה הנוספת שמתקבלת מהגלגל השלישי. קהל היעד של קטנועי 400-300 סמ"ק שמחפשים קטנוע מרווח לנסיעות בין-עירוניות ויכולים לשלם יותר בתמורה. הוא יתאים לרוכבים חדשים וותיקים, שפחות מחפשים ריגושים אלא בעיקר תוספת בטיחות. וזה לא שה-MP3 400 לא יכול לספק ריגושים, גם ה-350 יכול היה, אך ה-MP3 400 פשוט מרגש הרבה יותר. המנוע החדש עושה את ההבדל, והפיאג'ו MP3 400 הוא קטנוע פרקטי, נוח, בטיחותי ומהנה לרכיבה.

תודה למתי אהרוניאן על העזרה בהפקת המבחן.

עלויות טיפולים:

 • 1,000 ק"מ – 896 ש"ח
 • 10,000 ק"מ – 3,098 ש"ח
 • 20,000 ק"מ – 3,771 ש"ח
 • סה"כ ל-20 אלף ק"מ – 7,765 ש"ח

המחירים כוללים חלפים, עבודה ומע"מ, והם נכונים ליום פרסום המבחן בלבד.

אודות אורי ארגמן

אורי ארגמן
כבר שלושים שנה רוכב בשביל לחיות וחי בשביל לאכול בורקס - זה לא קשור אבל מחפש את הפרקטיות בכל כלי ונהנה גם מהטוסטוס הכי קטן

עשוי לעניין אותך

Yamaha XT500 79 2

נוסטלגיה: ימאהה XT500 – הזה שניצח את הדקאר

ה-XT500 המקורי משנת 1976 נחשב לאחד האופנועים החשובים ביותר של ימאהה, נמכר בהמוניו ואף ניצח את ראלי פריז דקאר האימתני

2 תגובות

 1. Avatar

  רק העיצוב נישאר אנמי ומיושן מתי תעשו כבר חזית חדשה ומושכת..? לא עושה חשק לקניה מבחינה חזותית

 2. Avatar

  איך אין מפתח קרבה???? ביזיון וזה לא ראוי שאין בשנת 2022 – רציתי לרכוש אך בגלל זה לא ארכוש

Single Sign On provided by vBSSO
דילוג לתוכן