דף הבית / ספורט / סיקורים / MotoGP ולנסיה: בחסדי ארובות השמיים
MotoGP-Rd19-Valencia-2018-009

MotoGP ולנסיה: בחסדי ארובות השמיים

הגשם טרף את הקלפים בסבב האחרון של 2018 בוולנסיה; ק.ט.מ ביום חלומי עם פודיום ב-MotoGP וניצחונות ב-Moto2 ו-Moto3

ולנסיה הוא באופן מסורתי הסבב האחרון לעונה. בשנים האחרונות נחתמו בו תארי אליפות רבים בקטגוריות השונות, לרבות תואר האליפות ב-MotoGP ב-2015 ו-2017. אליפויות הרוכבים נחתמו במוטגי ובספאנג. אליפות היצרנים, להונדה, נחתמה בספאנג. בוולנסיה נותר לסגור את תואר האליפות לקבוצה, לקבוצה הפרטית, לרוכב הפרטי ולרוקי העונה. קצת משעמם, לא?

אז זהו, שלא. ולנסיה היה אחד הסבבים הקשים והבלתי צפויים, כשהגשם ומקצה דירוג יבש גובים קורבנות ויוצרים עניין רב.

מרקז - פרק את הכתף פעמיים
מרקז – פרק את הכתף פעמיים

כל האימונים, מקצי הדירוג, החימום והמרוץ הוכרזו רטובים. חלקם רטובים יותר וחלקם פחות. מרקז, דוביציוזו, פטרוצ'י ומילר הראו קצב מהיר באימונים. מקצה הדירוג השלישי והקובע לחלוקה הלך והתייבש, כשחלק מהרוכבים מהמרים על סליקס לקראת סוף המקצה. הקורבן העיקרי של אימון חופשי 3 היה ולנטינו רוסי על גבי הימאהה YZR-M1 של קבוצת מוביסטאר, שמתרסק ומוצא את מקומו במקצה הדירוג המקדים Q1. גם וינחאלס, בן קבוצתו של רוסי, נאלץ לחצות את מקצה הדירוג המקדים. בין צמד רוכבי המפעל של ימאהה רק ויניאלס מתקדם למקצה הדירוג הקובע Q2 כשרוסי מדורג 16 למרוץ. אל רוסי מצטרף גם חורחה לורנזו במרוץ האחרון שלו באוכף הרשמי של הדוקאטי GP18, כשהוא עדיין סובל מהפציעה אותה ספג בברוריים שבתאילנד.

פדרוסה - פורש מה-MotoGP
פדרוסה – פורש מה-MotoGP

הקורבן הבא היה מארק מרקז על גבי ההונדה RCV213V של קבוצת רפסול, שמתרסק בפנייה 4 במקצה הדירוג Q2, פורק כתף שמאל, מחזיר אותה למקום במוטור-הום על מנת לחזור לדקות האחרונות ולדרג חמישי – רק 0.130 שניות אחרי ויניאלס. זה האחרון כובש את עמדת הפול במקצה יבש כשהוא עוצר את השעון על 1:31.312 דק', ולו זה הפול הראשון לעונה. את שמונה הרוכבים הראשונים מכסה פער של 0.318 שניות. לתוך הפער הזה נכנסים רוכבים ואופנועים של כל היצרנים, לרבות ק.ט.מ עם פול אספרגרו על גבי ה-RC16 ואפריליה עם אלייש אספרגרו על גבי ה-RS-GP.

רינס והסוזוקי - מובילים את המרוץ הראשון
רינס והסוזוקי – מובילים את המרוץ הראשון

מזנקים למרוץ גשום כשרינס טס לפנים ופותח פער של שניות רבות על דובי ומרקז. רוסי וויניאלס בימאהה מצריחים מקומות, כשרוסי מתקדם לשביעי בעוד ויניאלס נסוג לאחור. הגשם מתגבר ומתחיל לגבות קורבנות. פול אספרגרו על הק.ט.מ ומיקלה פירו, רוכב המבחן של דוקאטי, מתרסקים וחוזרים לרכוב. רובם של המתרסקים לא חוזרים, וביניהם אלייש אספרגרו, ג'ק מילר, תומאס לוטי, דנילו פטרוצ'י, מארק מרקז שפורק שוב את הכתף, אנדראה יאנונה במרוץ האחרון שלו בסוזוקי, פרנקו מורבידלי ומאבריק ויניאלס.

דוביציוזו - ניצחון משכנע בגשם של ולנסיה
דוביציוזו – ניצחון משכנע בגשם של ולנסיה

בהקפה ה-14, כששלושת רוכבי החוד – דובי, רינס ורוסי – מתחילים לסבול מציפת צמיגים על-פני המים הבלתי מנוקזים על המסלול, מונף דגל אדום שחודל את המרוץ. מזנקים למרוץ קצר נוסף שאורכו 14 הקפות לפי סדר הסיום של ההקפה ה-13 במרוץ הראשון. רינס שוב מזנק על ההולשוט, רק שהפעם אינו מצליח לברוח. אולי זאת העובדה שנאלץ לרכוב עם צמיג קדמי בדרגת קושי בינונית לאחר שאזלו לו כל הצמיגים הרכים, ואולי היו אלה שינויים קלים בסט-אפ שביצע דובי לדוקאטי GP18. דובי צולל אל הקו הפנימי של פנייה 1 בהקפה השנייה, ומשם הוא חותר עד לקו הסיום. רוסי, שהראה קצב מהיר ברטוב לכל אורך סוף השבוע ושהלך והתחזק במהלך המרוץ הראשון, מנסה לרדוף אחרי דובי. זה נגמר בלואוסייד נוסף ורוסי חוצה את קו הסיום במקום ה-13. רינס מחליט להסתפק בפודיום נוסף ומסיים במקום השני, כשאליו מצטרף פול אספרגרו עם פודיום ראשון כרוכב ופודיום היסטורי ראשון לק.ט.מ.

פודיום ראשון והיסטורי לק.ט.מ ואספרגרו
פודיום ראשון והיסטורי לק.ט.מ ואספרגרו

דני פדרוסה מסיים חמישי במרוץ האחרון שלו ב-MotoGP בטרם ישמש רוכב מבחן קבוע עבור ק.ט.מ. גם עבור ברדלי סמית' שמסיים שמיני על גבי הק.ט.מ RC16 זהו מרוץ אחרון בטרם ישמש רוכב מבחן עבור אפריליה. אלברו באוטיסטה מצטרף אל עדר הנופלים במרוץ האחרון שלו ב-MotoGP, כשבעונה הבאה ירכב עבור דוקאטי בסופרבייק.

הונדה משלימה תואר משולש, כשבנוסף למרקז, אלוף הרוכבים, הונדה אלופת היצרנים וקבוצת רפסול הונדה קוטפת גם את התואר הקבוצתי.

איזו עונה!

איזה גשם!
איזה גשם!

ניפגש ב-10.3 בפתיחת עונת 2019 במסלול לוסאיל שבקטאר.

תוצאות הסבב ה-19, ולנסיה

 1. אנדראה דוביציוזו
 2. אלכס רינס
 3. פול אספרגרו
 4. מיקלה פירו
 5. דני פדרוסה

טבלת האליפות בסיום עונת 2018

 1. מארק מרקז, הונדה, 321 נק'
 2. אנדראה דוביציוזו, דוקאטי, 245 נק'
 3. ולנטינו רוסי, ימאהה, 198 נק'
 4. מאבריק ויניאלס, ימאהה, 193 נק'
 5. אלכס רינס, סוזוקי, 169 נק'

אודות נעם יעקובסון

נעם יעקובסון
מסקר מרוצי MotoGP ומסביב. אופנוען בכל רמ"ח אבריו בעבר. אבא לשתי רוכבות בימבה ג'וק בהווה... איללכא וסובבו בגז.

עשוי לעניין אותך

hi_08_DoningtonPark_WorldSBK_Race2_Rea_C87Q5511

WSBK: מהפך בצמרת

דרכם של דוקאטי ובאוטיסטה בצמרת הסופרבייק העולמי נראתה מובטחת, אבל אסור להספיד את האלוף המכהן ג'ונתן ראיי על גבי הקוואסאקי, שעבר להוביל את טבלת האליפות; איזו עונה!

תגובה אחת

 1. תתקנו – רוסי על ימהה לא הונדה בטבלת הניקוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Single Sign On provided by vBSSO