דף הבית / ספורט / סיקורים / MotoGP: סיכום הסבב הרביעי, חרז
lorenzo

MotoGP: סיכום הסבב הרביעי, חרז

שובו של הלורנזו

העונה מסתבכת. תקציר הפרקים ומבוא לעלילה: את 2014 מסיים מרקז כשהוא מנצח את יריבו הראשי לורנזו בשני מרוצים לפרוטוקול, הראשון בספאנג והאחרון בוולנסיה. שני מרוצים שלא קבעו דבר פרט למסמרים נוספים שהאלוף מרקז תוקע ביריבו העיקרי. ואז הרוכבים לקחו קצת חופש מחליפות העור שלהם ומרכיבה על הקצה. כנגדם, עבדו ללא לאות היצרנים על מנת להעמיד את אופנועי 2015 בזמן למבחנים ולעונה החדשה. הונדה שיפרו במעט את כלי המשחית שלהם, ימאהה סגרו את הפער במהלך 2014, ול-2015 האופנוע שלהם שווה ביכולותיו לזה של הונדה ודוקאטי. או, דוקאטי תחת הנהגתו של ג'יגי דלינייה, מוציאים משערי המפעל בבולוניה אופנוע שנכון לכתיבת שורות אלה מתגלה כשווה ערך ליריביו מיפן.

פרק ראשון, קטאר: מרקז האלוף מפקשש את הפנייה הראשונה בקטאר ויוצא ממנה אחרון חביב. לורנזו נאבק בחוד עם עם דובי, יאנונה ורוסי שהצטרף באיחור אופנתי, כשתקלה מוזרה בקסדה פוגמת בשדה הראייה שלו והוא מסיים רביעי. דובי במרוץ מצוין מעמדת הפול פוזישן נמצא בחוד לאורך כל המרוץ, רק בשביל לקבל את רוסי שזינק מהמקום השמיני כשהוא לוהט על הימאהה. פדרוסה, מסתבר בדיעבד, רכב כשהוא סובל מפציעה. רוסי מנצח, דובי שני, לורנזו רביעי, מרקז חמישי ופדרוסה שישי.

פרק שני, אוסטין: פדרוסה, שלא מסוגל לתת 100% לאור הפציעה, מחליט שלא להתחרות באוסטין ובארגנטינה. גם בחרז פדרוסה בחוץ. אפשר לומר שלמרקז יש בעלות על המסלול באוסטין. מרקז מנצח כשהוא שולט באוסטין ללא עוררין, כולל הקפת פול פוזישן מעוררת השתאות על אופנוע מס' 2. דובי וה-GP15 של דוקאטי מראים שקטאר אינו אירוע חד-פעמי, כשדובי מסיים שני. רוסי מצליח לדרג סביר במקום הרביעי ובמרוץ מסיים שלישי. לורנזו, שלא סובל מבעיות מוזרות בקסדה, מסיים רביעי ומאכזב.

פרק שלישי, ארגנטינה: מרקז בוחר אסטרטגיה על בסיס צמיג רך משל מתחריו, כשהוא בונה על פתיחת פער שיספיק לנהל את המרוץ מהחוד. רוסי, שהיה מהיר יותר על הצמיג הקשה יותר, תכנן לסגור את הפער עם שחיקת הצמיגים של מרקז. האסטרטגיה של רוסי עבדה במלואה. הטעות של מרקז הייתה טקטית, כשלא הסתפק במקום השני וב-20 נקודות האליפות, והתרסק בניסיון לנצח את המרוץ. רוסי מנצח, דובי שוב מסיים שני ולורנזו שוב מאכזב במקום רביעי.

כי חייבים תמונה של רוסי!
כי חייבים תמונה של רוסי!

נכון לתום המרוץ בארגנטינה 2015 עולם המושגים ב-MotoGP משתנה. מבחינת האמצעים, אופנועי המרוץ של הונדה, ימאהה ודוקאטי דומים ביכולותיהם. אצל הרוכבים, מרקז הוא עדיין הפייבוריט לתואר. אבל אם בתחילת 2014 לורנזו היה היריב היחיד על הגריד, ב-2015 רוסי מראה יכולת אדירה, דובי מאיים על הדוקאטי ולורנזו חווה פתיחת עונה טובה משל 2014 אבל מאכזבת בכל אמת מידה אחרת. נכון לרגע זה רוסי פתח את העונה כמו בצעירותו, הוא הרוכב המוביל בימאהה והיריב הראשי של מרקז ובאמתחתו 30 נקודות יותר מלמרקז. דובי מאיים גם הוא. לורנזו עומד למבחן מנטלי שמעולם לא נדרש לו.

פרק שלוש ושלושת רבעי: רוכבי ה-MotoGP אוהבים להתאמן על אופנועי מוטוקרוס. בשבת מרקז מתאמן במסלול הפרטי שלו עם חברים. הקפה ועוד הקפה, ועוד אחת יותר מדי. מרקז מתרסק, הרוכב שאחריו דורס את כף ידו ושובר למרקז את זרת שמאל. ניתוח קטן במוצאי שבת ולוחית פלטינה אמורה לאפשר למרקז להתחרות בחרז. העובדה שהפציעה ביד שמאל ולא ביד ימין שעל המצערת מקלה מעט. גם זריקה של משככי כאבים למרוץ אמורה להועיל.

פרק רביעי, חרז: רוסי ניצח בחרז 6 פעמים ב-500/MotoGP, ולורנזו אוהב את המסלול ומאז 2009 יש לו 3 פול פוזישן ו-2 ניצחונות. למרקז, הניצחון בחרז 2014 היה הראשון בכל הקריירה שלו כולל ב-125 סמ"ק וב-Moto2. לורנזו מגיע לחרז כרוכב עם משימה. לורנזו הוא בבירור הרוכב המהיר בחרז לאורך כל המקצים. הוא קובע שיא מסלול חדש כשלעמדת הפול הוא קובע זמן של  1:37.910 דקות. איטי ממנו ב-0.4 שניות מרקז ואחריו יאנונה על הדוקאטי GP15. רוסי מדורג חמישי ודובי מדורג שמיני.

שובו של הלורנזו

נתחיל דווקא בצמיגים. בשונה מארגנטינה, ואולי בגלל מה שקרה בארגנטינה. כל הרוכבים המובילים, שזה כל רוכבי קבוצות המפעל, נועלים צמיגים זהים. קדמי קשה ואחורי בינוני. יוצאי דופן היו רוכבי קבוצת סוזוקי, שבחרו לנעול צמיג אחורי רך. לפי המומחים של ברידג'סטון, התנהגות צמיג מדיום שונה בניואנסים בין הונדה לימאהה. ככל שטמפרטורת המסלול גבוהה יותר להונדה יש יתרון בניצול הצמיג, אך ככל שטמפרטורת המסלול נמוכה יותר היתרון הוא של ימאהה. בניגוד למקצי האימון, מזג האוויר למרוץ היה מעונן וטמפרטורת האספלט הייתה הנמוכה מבכל המקצים. אבל חוץ מממבו ג'מבו של צמיגים ומזג אוויר היה גם מרוץ.

מארק מרקז
מארק מרקז

לורנזו מזנק היטב ומגניב מבט ימינה לראות את מרקז מזנק רק מעט פחות טוב ממנו. איתם זינקו היטב גם פול אספרגרו ורוסי. המפסיד התורן בזינוק היה יאנונה, שזינק מהמקום השלישי הישר למקום ה-11. לורנזו בשיאו כשהוא שולט במרוץ מהחוד, פותח פער ומשם מנהל אותו עד דגל השחמט. בהקפות הראשונות נראה שמרקז מצליח לשמור את לורנזו תחת השגחה קרובה. בהקפות אלה צמד החוד כשלורנזו מוביל ומרקז בסמוך לו פותחים פער קטן על פול אספרגרו ורוסי, שברור מהיר ממנו אבל תקוע מאחוריו. על רוסי יעברו 3 הקפות עד לפתרון בעיית האספרגרו שלו. בשלב זה לורנזו ומרקז כבר 1.9 שניות לפנים.

צמד הדוקאטים חווה מרוץ אמביוולנטי. יאנונה פספס לגמרי את הזינוק ודובי פספס את הבלימה לפנייה האחרונה בהקפה השנייה כשהוא טס הישר אל מלכודת החצץ ויוצא ממנה כשהוא אחרון חביב. יאנונה יסיים במקום השישי אבל דובי, שהחליט לאתגר עצמו, מתקדם מהמקום האחרון עד לסיום במקום ה-9.

ככל שנוקפות ההקפות לכוון אמצעו של המרוץ לורנזו פותח פער שמרקז אינו יכול לו. אולי זאת הפציעה בזרת ואולי פשוט לורנזו מהיר ממרקז בחרז 2015. מנגד, מרקז מגדיל את הפער מרוסי במקום השלישי עד ל-2.9 שניות. קראטשלאו על ההונדה נאבק עם האחים לבית אספרגרו. תחילת במחול עקיפות עם אלייש, ולאחר מכן שוב עם פול בשביל לכבוש את המקום הרביעי ולשים את רוסי במשקף שלו לרגע קט. קראטשלאו יסיים רביעי.

רוסי, שרואה את מרקז לפניו, מחליט להוציא לפועל את נבואת הצמיגים של ברידג'סטון. הוא מתחיל לצמצם על מרקז 1/3 שנייה פה ועשירית שנייה שם, וכך הוא ימשיך עד לרבע האחרון של המרוץ, כשהוא מגיע לטווח של 1.2 שניות ממרקז. החל מנקודה זאת מרקז מעלה מעט את הקצב ורוסי, שגמר את צמיגיו, מוריד במעט את הקצב. 4 הקפות לתום המרוץ מרקז שובר לגמרי את המרדף של רוסי כשהוא מעמיד את הפער על כ-3 שניות.

בין לבין יהיה זה אוימה שיתרסק בהקפה ה-15, כשהוא רוכב הונדה היחיד שרוכב על צמיג קשה, כך מרגיש רוכב מבחן. לקראת תום המרוץ יהיו אלה צמד רוכבי קבוצת פרמאק על הדוקאטי, פטרוצ'י והרננדז, שיאבקו על המקום ה-10. מאחור צופים בהם וינאלס על הסוזוקי ורדינג על ה-RCV213V.

ובסיום, לורנזו חוצה ראשון את הקו, כשאחריו מרקז ורוסי שמשלימים את הפודיום. רביעי קראטשלאו ואחריו פול אספרגרו, יאנונה, אלייש אספרגרו, סמית', דובי והרננדז שסוגר את העשירייה.

לשמחתנו, העונה ממשיכה ומסתבכת. לורנזו לא מחכה 14 מרוצים על מנת להתחיל לנצח ב-2015, ואם הניצחון בחרז הוא סימן לבאות אז האליפות החמה תתחמם עוד. דובי מאבד ערימה של נקודות כשהוא מסיים 9, אבל הדוקאטי GP15 עובר בהצלחה את מבחן המסלול האירופי. מרקז מצמצם את הפער מרוסי ב-4 נקודות ומעמיד אותו על 26 נקודות, ורוסי ממשיך לרכב היטב עם פודיום רביעי ברציפות ובתוכם 2 ניצחונות… ומזל וברכה לרוסי על 200 פודיומים ב-GP.

17.5 בשעה 15:00 והרולטה שנקראת ה-MotoGP 2015 תסתובב שוב.

podium

אודות נעם יעקובסון

נעם יעקובסון
מסקר מרוצי MotoGP ומסביב. אופנוען בכל רמ"ח אבריו בעבר. אבא לשתי רוכבות בימבה ג'וק בהווה... איללכא וסובבו בגז.

עשוי לעניין אותך

Ran-Yochay-WCR-Donington-07

רן יוחאי מסיימת 5 בסבב אליפות העולם בדונינגטון

רן יוחאי בהישג חסר תקדים: מסיימת במקום השישי והחמישי בסבב השני של אליפות העולם במרוצי ...

תגובה אחת

  1. Avatar

    איפה התגובות לכתבות שהיו בפול גז ? נעלמו כאן ?

Single Sign On provided by vBSSO
דילוג לתוכן