דף הבית / חדשות / ב.מ.וו: ה-R1300GS מקבל גרסת ADV וגיר אוטומטי
BMW-R1300GS-ADV-008

ב.מ.וו: ה-R1300GS מקבל גרסת ADV וגיר אוטומטי

בב.מ.וו מציגים את ה-R 1300 GS ADV - גרסת האדוונצ'ר היוקרתית (יותר) לדור החדש למשפחת ה-GS רבת-המכר, עם עיצוב שונה, יותר אלקטרוניקה ואביזרים, ואופציה לגיר וקלאץ' אוטומטיים

בב.מ.וו מציגים את גרסת האדוונצ'ר של ה-R 1300 GS, שנמצאת בטופ של הדור החדש לספינת הדגל הגדולה ורבת-המכר, עם עיצוב מעט שונה ובולט, אביזרים רבים, אלקטרוניקה נוספת ומערכת ה-ASA אשר מבטלת את הצורך בשימוש בידית המצמד ומאפשרת לרוכב לבחור בין החלפת הילוכים ידנית לבין אוטומטית.

ב.מ.וו R 1300 GS ADV
ב.מ.וו R 1300 GS ADV

בב.מ.וו הציגו בסוף שנת 2023 את הדור חדש לספינת הדגל הגדולה ורבת המכר, עם מנוע גדול וחזק יותר (145 כ"ס), שלדה חדשה, 12 ק"ג פחות במשקל, יותר אלקטרוניקה ושפה עיצובית שונה מקודמיו עם עיצוב חדש ו'רזה' יותר בו הפנס הקדמי הא-סימטרי (והפוזל) מפנה את מקומות לפנס עגול יחיד ופסי DRL אלכסוניים היוצרים את האות 'X'. מנוע הבוקסר הקלאסי עלה בנפחו ל-1,300 סמ"ק, עם צילינדרים חדשים ושסתומים מוגדלים, ועלה בכוחו ל-145 כ"ס ו-15.2 קג"מ, כאשר רוב המומנט מגיע בטווח סיבובי המנוע שבין 3,600 סל"ד ל-7,800 סל"ד. יש למנוע תזמון שסתומים משתנה (ShiftCam), אשר אמור לשפר את המילוי הנפחי על כל פני טווח הסל"ד ולשפר את המומנט.

השלדה חדשה וקלה יותר עם אחורי מאלומיניום. מערכת המתלים החשמליים שמכוונת אוטומטית את עומס הקפיץ בבולם האחורי ואת השיכוכים (DSA – ר"ת Dynamic Suspension Adjustment) משנה את התגובות בהתאם למצב ניהול המנוע הנבחר וגם ניתנת לכיוון נפרד דרך יחידת השליטה.

בקרת ניהול המנוע מגיעה כסטנדרט עם ארבעה מצבי רכיבה: כביש, גשם, אקו ואנדורו. ניתן להוסיף חבילת 'פרו' שמוסיפה עוד שלושה מצבים: דינמיק, דינמיק פרו ואנדורו פרו, כשאלו מאפשרים לכוון בנפרד את בקרת האחיזה, בקרת הווילי, בלימת המנוע ותגובת המצערת. יש מערכת ABS להטיה עם אפשרות לבטל את ה-ABS על הגלגל האחורי. מערכת הבלימה משולבת, כלומר לחיצה על הידית בלימה מפעילה גם את הבלם האחורי, כמו-גם לחיצה על הבלם האחורי שמפעילה את הבלם הקדמי. יש רדאר קדמי המשמש גם להתראה בעת התקרבות לעצם במהירות וגם משמש לבקרת השיוט האדפטיבית, אשר יודעת גם לבלום את האופנוע כאשר מתקרבים במהירות לעצם מלפנים בעת שיוט. ישנה גם מערכת המתריאה על סטייה מהנתיב. אלו, יחד עם ההתרעה על עצמים המתקרבים מאחור וכאלה הנמצאים בנקודות המתות של הרוכב ומנוטרות על-ידי רדאר אחורי, משוקפות על המראות. יש פנסי LED היקפיים בעיצוב חדש, כולל אורות אוטומטיים ליום וללילה, בקרת שיוט, חימום לידיות הרוכב, ניטור לחץ אוויר בגלגלים, מפתח קרבה, וכן מסך TFT בגודל "6.5 עם סגנונות מסך שונים ונתונים רבים, המתממשק לטלפון הסלולרי ולמערכת התקשורת שבקסדה ומציע גם ניווט לפי חיצים.

עיצוב קשה לעיכול
עיצוב קשה לעיכול

כעת מציגים את גרסת האדוונצ'ר היוקרתית, שמחליפה את קודמו, שהוצג בשנת 2018. באופן מסורתי ה-GS אדוונצ'ר נמכר היטב לצד הגרסה הרגילה, שכן הלקוחות הטיפוסיים רוצים את הטופ של הטופ, ולכן חשיבותו לב.מ.וו גדולה. מיכל הדלק מאלומיניום מגיע כמו קודמו עם קיבולת של 30 ליטרים לעומת 19 ליטרים ב-R 1300 GS, כשכל עבודת הגוף בחלק הקדמי גדולה, שונה ורחבה יותר. צורת מיכל הדלק גם מאפשרת להרכיב תיק מיכל. משקף הרוח שמגיע במקור גבוה ורחב יותר, והאדוונצ'ר מגיע עם מיגוני מנוע ושלדה מקוריים, כמו גם עם סבל גדול לנשיאת ציוד או להתקנת ארגז אחורי וארגזי צד.

גרסת האדוונצ'ר מציעה מהלך מתלים ארוך יותר של 210 מ"מ מלפנים ו-220 מ"מ מאחור לעומת 190 ו-200 מ"מ ב-GS הרגיל. יש בקרת גובה אופנוע אדפטיבית (מוריד גובה בעמידה ברמזור לדוגמה או בתנועה איטית ב-30 מ"מ) ובולמים ספורטיביים וקשיחים יותר. בתור הגרסה המאובזרת והגדולה יותר, גם המשקל מטפס ביחס ל-R 1300 GS הרגיל, וכאן בגרסת האדוונצ'ר הוא עומד על 269 ק"ג כשהוא מוכן לרכיבה כולל דלק, לעומת 237 ק"ג ב-GS. גובה המושב 870 / 890 מ"מ, לעומת 850 / 870 מ"מ, כאשר ניתן להחליף מושבים לגבוהים או נמוכים יותר, וכן לקצר את מהלך המתלים להנמכה נוספת.

לראשונה בב.מ.וו ניתן לבחור כאופציה במערכת ה-ASA (ר"ת Automated Shift Assistant), שהוצגה לפני חודשיים, המבטלת את הצורך בשימוש ידית הקלאץ' וברגלית ההילוכים. המערכת מאפשרת לבחור בין תפעול תיבת ההילוכים באופן ידני או בצורה אוטומטית, ללא התערבות הרוכב. בשני המקרים המערכת מבטלת לגמרי את ידית הקלאץ'.

ה-ASA היא למעשה מערכת אלקטרונית עם תפעול חשמלי לקלאץ', אשר מפרידה ומשלבת את הקלאץ' במצב של זינוק מעמידה ובהחלפת הילוכים. יש מנועים חשמליים ששולטים בהפרדה ובהצמדה של הקלאץ', ומייתרים את הצורך בשימוש בידית הקלאץ'. על בית המתגים בצידו השמאלי של הכידון יש כפתור המאפשר לרוכב לבחור בין מצב 'M' – שבו החלפת ההילוכים מתבצעת ידנית על-ידי רגלית ההילוכים, לבין מצב 'D' – המאפשר החלפת הילוכים אוטומטית לגמרי. מצבי ניהול המנוע השונים (גשם, ספורט, שטח) משנים בהתאם את אופי העלאת והורדת ההילוכים. עוד פיצ'ר של המערכת הוא נעילה של ההילוכים במצב שהמנוע כבוי והסוויץ' סגור (כמו מצב 'P', פארק, בתיבת הילוכים אוטומטית של מכוניות פרטיות), כך שגנב טיפוסי לא יוכל לגלגל את האופנוע ללא המפתח. חיסרון יחסי הוא התוספת של 1.2 ק"ג למשקל, וכן נטרול האפשרות להניע בדחיפה במקרה שהמצבר מתרוקן.

הב.מ.וו R 1300 GS אדוונצ'ר יגיע בשלוש רמות אבזור: Triple Black, GS Trophy, או 719 Karakorum design כשכל אחת נפרדת בצביעה ובאבזור הסטנדרטי שיגיע איתו. אין כרגע מידע לגבי מועד הגעה לישראל, אם כי זה אמור להיות בחודשים הקרובים. לגבי המחיר – גם כן לא ידוע בשלב זה, אבל הוא צפוי לעלות להערכתנו כ-200 אלף ש"ח וצפונה – לפני הגיר האוטומטי.

אודות אסי ארנסון

אסי ארנסון
רוכב שטח וכביש, מאמן כושר ושיקום במקצועו, חולה על ספורט מוטורי מכל הסוגים - בעיקר של דו-גלגלי על כל סוגיו

עשוי לעניין אותך

Royal Enfiels Guerrilla (2)

רויאל אנפילד מציגה את הגרילה 450

ברויאל אנפילד מציגים באופן רשמי את הגרילה 450 החדש, שמרחיב את משפחת ה-450 ונכנס כגרסת הבסיס עם תצורת סקרמבלר לכביש המבוססת על ההימליאן 450 החדש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Single Sign On provided by vBSSO
דילוג לתוכן