דף הבית / חדשות / ב.מ.וו: האם חישוקי השפיצים של R1200GS קורסים?
R1200GS-02

ב.מ.וו: האם חישוקי השפיצים של R1200GS קורסים?

חישוקי שפיצים משתחררים ואף קורסים באמצע נסיעה ב-R1200GS, ובב.מ.וו הוציאו הוראת תיקון למוסכים בלבד במקום קריאת שירות כוללת

הסיפור הזה התפוצץ לפני ימים ספורים ברשתות החברתיות, והוא חשף תמונה מדאיגה: בחישוקי שפיצים של ב.מ.וו R1200GS משנים מסוימות ישנה התרופפות שפיצים (חישורים), והתוצאה עלולה להיות קריסה מוחלטת של הגלגל באמצע רכיבה, מה שמוביל לתאונת דרכים.

הפרשה התפוצצה כאמור לפני ימים אחדים ברשתות החברתיות, כשרוכב ב.מ.וו R1200GS התרסק עם האופנוע בעת רכיבה על כביש סלול באזור מדבר יהודה ונבי מוסא, וכתוצאה מההתרסקות שבר ברך ו-2 צלעות וקרע רצועות בברך. צילומי הווידאו מהמצלמה של הרוכב שלפניו מראים התרסקות פתאומית על כביש ישר, ללא התראה מוקדמת וללא סיבה נראית לעין (צפו בווידאו בהמשך הכתבה). לטענת הרוכב, נ.ש, ההתרסקות קרתה בשל קריסת הגלגל, וזאת כתוצאה משפיצים שהתרופפו. תמונות של הגלגלים אחרי ההתרסקות תוכלו לראות כאן בכתבה, ובכל מקרה האופנוע – משנת 2018 – מוגדר כעת כאובדן מוחלט ('טוטאל לוס') בשל העובדה שעלות התיקון עולה על 85 אלף שקלים.

האופנוע המדובר הוא ב.מ.וו R1200GS דגם ראלי, שנת 2018, שעלה על הכביש במאי 2018 ונרכש כמשומש מדלק מוטורס, יבואנית ב.מ.וו לישראל, על-ידי נ.ש בינואר 2019, עם פחות מ-10,000 ק"מ על השעון. בעת ההתרסקות מד הק"מ עמד על כ-16 אלף ק"מ.

תיעוד ההתרסקות ממצלמת הדרך של הרוכב שלפנים

בדיקה מול רוכבי ב.מ.וו בארץ ובעולם חושפת תמונה מדאיגה למדי: באופנועי ב.מ.וו מהשנים 2017 ו-2018 המצוידים בחישוקי שפיצים – ה-R1200GS, ה-R1200GS אדוונצ'ר ודגמים מסוימים מ-R nine T – אכן ישנה נטייה של שפיצים להשתחרר בשני הגלגלים, ואף תועדו מקרים בארץ ובעולם של קריסה מוחלטת של הגלגל בזמן רכיבה – מה שהוביל לתאונה.

בדיקה מול גורמי ב.מ.וו בארץ ובעולם אף חשפה שהיצרנית מודעת לבעיה ואף שחררה כבר בסוף 2018 הוראה למוסכי החברה לתיקון התקלה – הוראת תיקון שהגיעה לידינו. על-פי ההוראה, אם התגלה שיש עד 7 שפיצים משוחררים יש לחזק אותם לפי ההוראות הטכניות של ב.מ.וו, אולם אם יש יותר מ-7 שפיצים משוחררים יש להחליף את הגלגל כולו. כך גם במקרה של זריקה רדיאלית או אקסיאלית ('שמינייה', 'שפיל') מוגזמת שלא ניתנת לתיקון על-ידי מתיחת שפיצים. אופציה נוספת למקרה שבו יש יותר מ-7 שפיצים משוחררים היא לשלוח את הגלגל לתיקון אצל חברה חיצונית, או לתקן אותו לפי ההוראות הטכניות של ב.מ.וו, אם כי בשני המקרים האחרונים אין ערובה לכך שהשפיצים לא ישתחררו שוב.

כאן נשאלת השאלה – אם בב.מ.וו העולמית מודעים לבעיה, מדוע משחררים הוראת בדיקה למוסכים בלבד ולא מוציאים קריאת תיקון כוללת לכל הדגמים עם הגלגלים הבעייתיים ומחליפים את כולם באופן גורף? עוד לא ברור מדוע היבואנית המקומית, דלק מוטורס, לא לוקחת על עצמה לקרוא ללקוחות באופן גורף, לבצע בדיקה יזומה ואף להחליף גלגלים במידת הצורך, לפני שהגלגלים יקרסו ויגרמו לתאונות מיותרות? נזכיר כי מדובר באופנוע פרימיום שמחירו ההתחלתי עומד על 160 אלף ש"ח, וכי ידוע שהרוכבים הישראליים הם אלו שדווקא כן לוקחים את אופנועי האדוונצ'ר שלהם לטיולי שטח ושבילים. בשנים 2017 ו-2018 נמכרו בישראל סביב 200 אופנועים מהדגמים הנ"ל המצוידים בחישוקי שפיצים שעלולים להיחשד כפגומים.

בין אם יגיע פתרון קבוע מהיצרנית או מהיבואנית ובין אם לא, אנו ממליצים לכל אחד מהרוכבים על ב.מ.וו R1200GS או R1200GS אדוונצ'ר, וכן לרוכבי R nine T עם חישוקי שפיצים – משנים 2017 ו-2018 – לבדוק באופן תדיר את חישוקי השפיצים שבאופנוע שלהם על-ידי הקשה על השפיצים עם חפץ מתכתי כמו מברג ובדיקת הצליל המופק. אם מצאתם שפיצים רופפים – גשו בהקדם למוסך שירות של ב.מ.וו לחיזוק השפיצים ואף החלפת הגלגלים.

תגובת דלק מוטורס, יבואנית ב.מ.וו:

"יצרן האופנועים עדכן במסגרת הוראת השירות על בדיקת החישורים וחיזוקם במידת הצורך בהתאם לנוהל מוגדר. לדברי היצרן, מניסיונו ובדיקות שבצע, "חופש" גדול (Excessively Low Tension) במספר רב של חישורים יכול לגרום לרעידות במהלך רכיבה אך לא למצב שאיננו בטיחותי ובשום אופן לא למצב של נסיעה מסוכנת. במצב כזה הרוכב חש מיד בהבדל למול הרכיבה הרגילה ועליו להגיע למרכז השירות המורשה. היצרן הנחה לבדוק את האופנועים הרלוונטיים בהתאם לרשימת שלדות שעדכן, או כל אופנוע אחר עם תלונה דומה, בעת כניסתם הקרובה למרכז השירות.

האופנוע המדובר הגיע אלינו עם סימני פגיעה בשני החישוקים. אנו מבינים שזאת אחרי רכיבת שטח. לאור התיאור שלעיל, נראה כי מדובר באירוע תאונתי, שנכון שיטופל על-ידי חברת הביטוח.

יחד עם זאת נדגיש כי היצרן ביקש לקבל את החישוקים לבדיקה והתייחסות. הלקוח ביקש להעביר את החישוקים למעבדה בארץ לבחינה, עדכנו אותו כי ייתכן וליצרן תהיה בעיה לבדוק את החישוקים לאחר שיעברו אצל גורם נוסף לפני. אנו ממתינים לשמוע מהלקוח לגבי שליחת החישוקים ליצרן".

*עדכון 6.8.19: בודק מטעם הרוכב והבעלים של האופנוע קבע כי מדובר בכשל של הגלגלים.

*עדכון, 6.8.19 – תגובה מורחבת של דלק מוטורס:

"בטיחות הרכיבה ושלומם של רוכבי האופנועים הינם ערך עליון. BMW ודלק מוטורס תמיד פועלות ותפעלנה ברוח זו.

ברצוננו להבהיר את הדברים לאור הפעילות הערה סביב נושא מתח החישורים באופנועי R 1200 GS. 

באוקטובר 2018 הודיע יצרן האופנועים בחוזר שירות, כי בעקבות עלייה במספר תלונות לקוחות בנוגע לגלגלי חישורים מצטלבים בעלי מתיחות חישור נמוכה במיוחד, הוחלט לבצע טיפול בגלגלים ללא תשלום.

היצרן עדכן אותנו כי 55 כלים מדגם R 1200 GS  מתאריכי ייצור פברואר עד יוני 2018 נמצאו רלוונטיים להוראת שירות זו בישראל.

במסגרת הוראת השירות, נבדקים החישורים ובכל מקרה מחוזקים כל החישורים בשני הגלגלים בהתאם לנוהל מוגדר.

היצרן הבהיר כי על בסיס ניסיונו ותוצאות בדיקות שביצע, במידה ובמספר בודד של חישורים תופיע מתיחות נמוכה במיוחד האופנוע יפעל בצורה גסה ומורגשת,

אולם בשום מקרה התופעה לא תגרום לרכיבה לא בטוחה או למצבי רכיבה מסוכנים.

במידה והתופעה מתרחשת, הרוכב יחוש מיד בפעולה לא חלקה כסטייה ממצב הפעולה הרגיל, וכתוצאה מכך הוא יתלונן בפני מרכז השירות המורשה שיטפל בהתאם להוראה.

חישור בודד עם מתיחות נמוכה מאוד לא יורגש בזמן רכיבה על ידי הרוכב.

על-כן, הגיע היצרן  למסקנה כי לא מדובר באירוע בטיחותי והוראת השירות יכולה להתבצע בכניסה הבאה של האופנוע אל מרכז השירות.

דלק מוטורס נמצאת בקשר ישיר עם יצרן האופנועים, פועלת בהתאם להנחיותיו ומעדכנת אותו בכל אירוע.

בלי להיכנס לפרטים, לאחרונה התרחש אירוע תאונתי באופנוע מהדגם המדובר.

ואנו מאחלים ללקוח איחולי החלמה מהירה ומלאה.

היצרן מאשר שביצע ביקורת וניתוח מעבדה של מספר מקרים כאלה שאירעו ברחבי העולם. בביקורות אלו לא נמצאה כל הוכחה לכך שמדובר בכשלים שיטתיים של רכיבים כגון חישורים או חישוקי גלגלים.

בכל המקרים, הנזקים המדווחים אירעו בעקבות נזק קודם (עומס-יתר) או אפילו כתוצאה מתאונה או נפילה. זה הוכח גם במבחני נסיעה ובמבחני מעבדה מקיפים שביצע היצרן על אופנועי הבחינה שלו.

אנו בקשר רציף עם הלקוח ובקשר הדוק עם יצרן האופנוע במטרה להביא את האירוע לכדי מיצוי בדיקה וטיפול.

החישוקים יישלחו אל היצרן, לאחר שאתמול, 5.8.2019, אישר הלקוח לעשות זאת. היצרן יבצע את בדיקות המעבדה הנדרשות וישתף אותנו ואת הלקוח בממצאים ככל שיהיו.

היצרן התחייב שיחקור בדחיפות את האירוע מיד עם קבלת החלפים שניזוקו וכי אם בחקר המקרה יתגלו ממצאים חדשים המצביעים על בעיית גלגלים שיטתית, הוא יגיב בהתאם.

כמן-כן, למען השקט הנפשי של לקוחותינו , כל רוכב אופנוע, החש אי נוחות עם אופנועו, מוזמן להגיע אל אחד ממרכזי השירות המורשים לבדיקה של הגלגלים ללא חיוב".

R1200GS-03

 R1200GS-04

 R1200GS-01

אודות אביעד אברהמי

אביעד אברהמי
בן 46, רוכב על אופנועים 30 שנים ברציפות, חולה גז מאובחן, ממציא מטבע הלשון 'חזיר גז' ועורך את האתר שבו אתם גולשים כעת.

עשוי לעניין אותך

5-Club-2-wheels-19

בשישי: מועדון החמש ישיק 2 אופנועים משופצים

מועדון החמש יקיים מחר בפתח תקווה השקה חגיגית של וספה ופנטיק משוחזרים ומשופצים משנות ה-70 וה-80; הכניסה חופשית

13 תגובות

 1. Avatar

  פעם שעברה זה היו המתלים לפני זמן לא רב והיום השפיצים ותמיד בהסתרה ,יפה מאוד במוו !

 2. Avatar

  BMW R1200GS ADV 2018
  הגעתי לטיפול 10K ומקרה מצאו אצלי 12 סיכים משוחררים בגלגל אחורי ו 7 בגלגל הקדמי
  אחורי החליפו לחדש ובקדמי חיזקו את הסיכים

  מאוד מאוכזב מהיבואן בארץ.

 3. Avatar

  יבואן רשלן שמזלזל בלקוח בכל פרמטר, בקניה, במסירה, במוסך הגרוע ועוד.
  חבל שאופנועים כל כך טובים מקבלים יחס כל כך גרוע

  • Avatar

   טובים ובעלי יכולת כן, אמינים לא לגמרי ! הייתה ב2013 בעית מזלג קדמי מתפרק שבמוו הסתירו ,פרשיה שהתמשכה לה ,לא מעט זמן ועכשיו שפיצים, מה זה אופנוע סיני????

 4. Avatar

  אין ספק שהגישה של ב.מ.וו בעשור השני של שנות האלפיים היא לייצר אופנועים חד-פעמיים – עובדים טוב למשך תקופה ואז מתחילים להתפרק.

 5. Avatar

  משום מה אנשים בעולם ממשיכים לקנות (והרבה) אז אין להם סיבה לנהוג אחרת

 6. Avatar

  העיקר שנשאר אויר בגלגל.

 7. Avatar

  שילמד לרכב , אנשים לא יודעים לרכב ומאשימים את היבואן …
  היבואנים אשמים בהכל גם בסכסוך עם הפלסטנים

 8. במשין-גאן, כל טיפול כלל מעבר על כל השפיצים ובדיקתם על ידי בועז ארוך..

 9. Avatar

  תגיד ליאור אתה אמיתי או רק חומד לצון? אם אתה אמיתי תבצע גילוי נאות, כי תגובתך לא תאמן !

Single Sign On provided by vBSSO
דילוג לתוכן