דף הבית / מכונות / רכיבה ראשונה: אפריליה SR GT 200 אדוונצ'ר
Aprilia-SR-GT-200-Test-007

רכיבה ראשונה: אפריליה SR GT 200 אדוונצ'ר

לאפריליה נוספו שני קטנועי אורבן-אדוונצ'ר שנכנסים לקטגוריה החמה כשני הקטנועים הקטנים בנפח; התוצאה: קטנוע קטן וזריז שלא מבייש את הפירמה; מבחן ל-SR GT 200

צילום: אופק דנון

  • יתרונות: עיצוב, התנהגות דינמית, מנוע, קטגוריית ביטוח, מחיר
  • חסרונות: יכולת בין-עירונית, גימור, מרווח גחון
  • שורה תחתונה: קטנוע אורבני ספורטיבי ומלא מרץ
  • מחיר: 24,950 ש"ח
  • מתחרים: הונדה ADV350, קימקו DT X360, לונג'יה XDV250 אדוונצ'ר
  • מפרט טכני: מנוע צילינדר יחיד, 174 סמ"ק, 17.7 כ"ס ב-8,500 סל"ד, 1.68 קג"מ ב-7,000 סל"ד, 4 שסתומים, SOHC, קירור נוזל, הזרקת דלק, תמסורת וריאטור, שלדת עריסה מצינורות פלדה, מתלה קדמי טלסקופי בקוטר 33 מ"מ, מהלך 122 מ"מ, צמד בולמים אחוריים עם כיוון עומס קפיץ ב-5 מצבים, מהלך 102 מ"מ, דיסק קדמי בקוטר 260 מ"מ, דיסק אחורי בקוטר 220 מ"מ, מערכת ABS, אורך כולל 1,920 מ"מ, בסיס גלגלים 1,350 מ"מ, גובה מושב 799 מ"מ, מיכל דלק 9 ל', משקל מלא 148 ק"ג, צמיג קדמי 110/80-14, צמיג אחורי 130/70-13

צפו בווידאו – מסביב לאפריליה SR GT 200:

עריכה: אביעד אברהמי

מה זה?

אפריליה היא יצרנית אופנועים איטלקית ותיקה, עם היסטוריה של מרוצי כביש ומרוצי שטח, עם השתתפות ב-MotoGP ובאליפות הסופרבייק העולמית, ומספר אליפויות סופרבייק וסופרמוטו. אפריליה תמיד יצרה קטנועים, אך מאז שנקנתה על-ידי פיאג'ו התמקדה בעיקר באופנועים. בארץ הכרנו את ה-SR50 הספורטיבי הדו-פעימתי בשנות ה-90, אך בשנים האחרונות כמעט ולא היה לה ייצוג בשוק הקטנועים.

לפני כשנה הוצגו בתערוכת מילאנו צמד קטנועים חדש, שלא רק נושאים את אותו שם כמו ה-SR המוכר, אלא גם מעוצבים עם הרבה קווי דמיון לאותו קטנוע. אך האפריליה SR GT בנפחים 125 ו-200 סמ"ק אינם מוגדרים כקטנועים ספורטיביים אלא כקטנועי 'אורבן אדוונצ'ר' – קטגוריה הזוכה להתחממות מאז הונדה הוציאו את ה-ADV350 שהומצא בעקבות ההצלחה של ה-X-ADV750. הונדה לא היו הראשונים, הכרנו קטנועי אדוונצ'ר עוד לפני שהמונח היה קיים (כמו הפיאג'ו טייפון) אך רק לאחרונה מתעורר הסגמנט, כשאחרי הונדה הציגו קימקו את ה-DT X360 שלהם, וכעת גם פיג'ו הודיעה שתייצר קטנוע קרוסאובר.

לאפריליה SR GT 200 מנוע בנפח 174 סמ"ק המפיק 17.68 כ"ס (13 קילוואט) ב-8,500 סל"ד. כמו אחיו הקטן, האפריליה SR GT 125, הוא מגיע עם מזלג שוואה בקוטר 33 מ"מ מלפנים עם מהלך של 122 מ"מ, וצמד בולמים מאחור בעלי כיוון עומס קפיץ ועם מהלך גלגל של 102 מ"מ. החישוקים במידות 14″ מלפנים ו-13″ מאחור, יש צמיגים בחתך רב-שימושי, ומרווח גחון עומד על 175 מ"מ.

אפריליה SR GT 200 - אורבן-אדוונצ'ר
אפריליה SR GT 200 – אורבן-אדוונצ'ר

ביצועים

כבר בפתיחת המצערת הראשונה האפריליה SR GT 200 מפתיע בתגובה חזקה והחלטית שלא ציפינו לה מקטנוע בנפח 174 סמ"ק. הפתיחות ברמזור לא משאירות את ה-SR GT מאחור גם מול קטנועי 250 ואף למעלה מכך. אך ככל שהמהירות עולה התאוצה פוחתת, ומעל ל-70 קמ"ש צבירת המהירות איטית. אפשר גם לעבור את ה-120 על השעון – שהם כ-110 קמ"ש אמיתיים – עם מספיק סבלנות ועם כביש מספיק ארוך. מהירות שיוט של 100 קמ"ש באיילון הייתה אפשרית כל עוד לא נתקלנו בעלייה. הביצועים מאשרים שהאפריליה SR GT 200 הוא קטנוע עירוני, שם הוא נותן תחושה של קטנוע חזק יחסית, והמנוע חי ושש לטפס בסל"ד.

עם חישוקים בקוטר 14″ מלפנים ו-13″ מאחור, ההיגוי של ה-SR GT חד וזריז. כל כך זריז שבמהירויות זחילה בין המכוניות זה לעתים זריז מדי. אך כשהקצב גובר ההיגוי מדיוק ולא מבייש את הפירמה ואת היומרות הספורטיביות כיאה לכלי הנושא את השם SR. השילוב של היגוי זריז ומנוע עם תגובה זריזה מיצר כלי שכיף לקחת איתו פניות, להיכנס, ואז לצאת, ממעגל תנועה, או בכלל להשתובב איתו בכרך. ברכיבה בכביש מהיר חוזרת אותה תחושת עמימות שחווינו במהירות זחילה, והתחושה שה-SR GT פחות מחובר לכביש. הבלמים, דיסק בקוטר 260 מ"מ מלפנים ו-220 מ"מ מאחור, לא מתקשים לעצור את הקטנוע הקטן ומספקים מספיק רגש כשהם עושים זאת.

לאפריליה SR GT 200 מזלג שוואה בקוטר 33 מ"מ מלפנים עם מהלך של 122 מ"מ, וצמד בולמים מאחור בעלי כיוון עומס קפיץ ועם מהלך גלגל של 102 מ"מ. המתלים קשיחים אך הנסיעה נוחה, והם בולמים מהמורות היטב ומשאירים את הצמיגים צמודים לכביש. מרווח הגחון של 175 מ"מ נשמע נדיב, אך בפועל מספר פעמים בעת עלייה על שפת מדרכה מעט גבוהה מהסטנדרט הגחון השתפשף. מנגד, פסי האטה לא מורגשים, וה-SR GT מדלג מעליהם בקלילות וללא דרמה.

כאן המקום להתייחס ליכולות השטח: לאף קטנוע אדוונצ'ר אין יכולות אנדורו כמובן. יש להם יכולת שטח מעט יותר טובה מלקטנוע רגיל, עם מרווח גחון ומתלים משופרים, אבל את העבירות של קטנוע אדוונצ'ר יקבעו רק יכולת הרכיבה והאומץ של הרוכב.

ביצועים עירוניים חדים
ביצועים עירוניים חדים

איך זה מרגיש?

אפילו בצבע האפור בו הגיע קטנוע המבחן, האפריליה SR GT 200 הוא קטנוע יפה – לא כל שכן בצביעה האדומה או הצהובה בהן ניתן לרכוש אותו. החזית זוויתית וגבוהה וחושפת את המזלג הקדמי, הכנף הקדמית (ועוד חלקי פלסטיק רבים) עם טקסטורה המזכירה סיבי פחם, מגני הרגליים הבהירים בתחתית המדרסים והמשקף האפור יוצרים מראה ספורטיבי אף יותר ממראה אדוונצ'ר.

תנוחת הרכיבה זקופה והישיבה נוחה, המושב נוח אף הוא, והמדרסים מאפשרים מרחב תמרון רב לכפות הרגליים. כל זה מאפשר רכיבות ארוכות בנוחות. הכוונה ב'רכיבות ארוכות' היא לרכיבות במשך זמן רב, אך גם למרחקים. הצילומים למבחן נערכו בירושלים והבוחן הגיע מהרצלייה, מה שנתן לנו אפשרות לבדיקה מעמיקה של יכולות האפריליה SR GT 200 למרחקים ארוכים. אמנם הזכרנו בפסקה הקודמת את החסרונות שלו ככלי בין-עירוני אבל השילוב של תנוחה ומושב נוחים עם מתלים איכותיים ומגן רוח יעיל תרמו לכך שלפחות בתחום הנוחות הוא יכול לשמש לנסיעות כאלו – אם אין ברירה.

תא האחסון מתחת למושב מציע נפח של 25 ליטרים, שאמור להתאים לקסדה מלאה, אך לא כל קסדה תיכנס בו (שלנו לא נכנסה). יש גם תא קטן מתחת לכידון, אך הוא כל כך קטן שאפילו לקרוא לו תא כפפות יהיה הגזמה. אולי אפשר לאחסן בו מטפחת, אך יש בו שקע USB שימושי. יש ל-SR GT פנסי LED קדמיים. לוח שעונים LCD בעל תצוגה הפוכה, במרכזו מד מהירות דיגיטלי גדול ומסביב לתצוגת המהירות תצוגת סל"ד כמו-אנלוגית. בצדדים שנתות למד דלק ומד טמפרטורת נוזל הקירור, ומעל יש מד טמפרטורה חיצונית, שעון, שני מדי אוץ ומספר נוריות אזהרה. ישנה אופציה (בתשלום) להוסיף קישורית לסלולר. לוח שעונים יפה אך קריא בעיקר בלילה.

עוד בתחום האבזור, ל-SR GT מערכת עצור וסע לדימום המנוע ברמזורים, משקף כהה אותו כבר הזכרנו, כידון חשוף, ויש ידיות אחיזה למורכב אך אין סבל. צמד המראות שחורות ופשוטות אך הן יעילות למדי. בין רגלי הרוכב נמצא פתח התדלוק אשר נפתח, כמו המושב, ממפתח ההצתה. בכלי המבחן הוא נתקע לעתים. המושב לעומתו נפתח בקלות, אך אין אפשרות להשאירו במצב פתוח. בכלל, איכות הגימור באפריליה SR GT 200 סבירה, אך לא יותר מזה. על אף שלא נתקלנו בבעיות נוספות, המתגים נותנים תחושה מעט זולה – אין זה גימור בסטנדרט הרגיל מאיטליה.

יכול גם בין-עירוני
יכול גם בין-עירוני

סיכום ועלויות

אנחנו מחבבים מאוד את סגמנט קטנועי האדוונצ'ר שמוסיפים מעט גיוון לעדר קטנועי המנהלים. האפריליה SR GT 200 הוא קטנוע האדוונצ'ר הקטן ביותר והזול ביותר – פרט לאחיו האפריליה SR GT 125. ה-SR GT הוא כרטיס כניסה בתחתית הסקאלה של סגמנט זה – אך יש לו ערך מוסף. הוא קטנוע זריז עם תגובות מהירות – הן מבחינת המנוע והגיר והן מבחינת התנהגות הכביש. כיף לרכב עליו בתוך העיר ובהחלט אפשרי – לפחות מדי פעם – לרכוב גם בין שתי ערים.

קהל היעד שלו ייקבע ראשית לפי המחיר. ב-24,950 ש"ח (21,950 ש"ח לדגם ה-125) הוא האלטרנטיבה הזולה ביותר לקטנוע אדוונצ'ר, ובנוסף הוא נכנס לקטגוריית ביטח החובה של 'עד 250 סמ"ק' הזולה בכ-1,000 עד 1,200 ש"ח בכל שנה (גם הלונג'יה XDV250 נהנה מיתרון זה). אך מעבר לשיקול הכספי, האפריליה SR GT 200 פונה לקהל צעיר שמחפש כלי שובב, זריז, קטן וקל – ה-SR GT שוקל כ-40 ק"ג פחות ממתחריו. יש לו שיק איטלקי טיפוסי למותג אפריליה ופוטנציאל ייצור חיוכים גבוה במרחב העירוני.

האפריליה SR GT 200 הוא כלי קטן וזריז, ובמחיר הזול בקטגוריה. מי שיוותר על יכולות בין-עירוניות ויתפשר מעט בנושא הגימור והאבזור יקבל כלי ספורטיבי שמספק המון כיף.

אודות אורי ארגמן

אורי ארגמן
כבר שלושים שנה רוכב בשביל לחיות וחי בשביל לאכול בורקס - זה לא קשור אבל מחפש את הפרקטיות בכל כלי ונהנה גם מהטוסטוס הכי קטן

עשוי לעניין אותך

2025 GASGAS TXT GP 300

גאס גאס מציגה את דגמי הטריאל של 2025

בגאס גאס מציגים את דגמי 2025 של ה-TXT RACING ו-TXT GP עם המשך האבולוציה והשיפורים לדור האחרון של אופנועי הטריאל שהוצג ב-2023

Single Sign On provided by vBSSO
דילוג לתוכן