דף הבית / חדשות / הדרום הפרוע: תופעת השתוללות רוכבי אופנועים
Wheelie-South

הדרום הפרוע: תופעת השתוללות רוכבי אופנועים

משטרת ישראל מפרסמת הצלחה של מבצע אופרטיבי אחד בנוגע להשתוללות רוכבי האופנועים בדרום, אך התופעה גדולה הרבה יותר מכפי שנראה

בשנים האחרונות פורסמו עשרות סרטונים של רוכבי אופנועים משתוללים במקומות הומי אדם ובכבישים ראשיים – בעיקר בדרום הארץ. משטרת ישראל הקימה את יחידת 'יואב' למיגור התופעה, אך האם זה מספיק ומה הקשר בין לזה לבין עלייה בגניבות.

בימים האחרונים התקבלו במוקד 100 של משטרת ישראל דיווחים על רוכבי אופנוע המשתוללים בכביש, עולים לווילי בנתיבים המרכזיים ובשול, ומסכנים את שאר משתמשי הדרך. כנהוג בימינו, יש תיעוד של הרכיבה הזאת ברשת הטיקטוק, כולל רכיבה פרועה לצד ניידת, כשהשוטרים אינם יכולים לעצור את המתפרעים ללא סיכון מיותר. הרוכבים ברחו, אך משטרת ישראל פרסמה שיום למחרת בוצעו מעצרים באחד האזורים של המגזר הבדואי ואחד הכלים הוחרם.

פקד לאון מושייב, קצין המודיעין של תחנת ערוער: "מדובר באירועים חמורים בהם שני החשודים סיכנו את משתמשי הדרך בנהיגתם הפרועה, ולא רק זאת אלא שלא צייתו להוראות השוטרים והמשיכו בנהיגתם הפסולה והביריונית. כאמור, סגרנו עם החשודים מעגל והם נעצרו".

בשנת 2019, בניסיון להתמודד עם ביריונות הכביש ולהגביר את אכיפת עבירות התנועה באזור הדרום, הקימה משטרת ישראל  את יחידת האופנועים 'יואב', הכוללת כ-15 אופנועי אדוונצ'ר (נכון לשנת ההקמה. לאחר מכן התווספו גם אופנועי אנדורו מקצועיים) המופעלים על ידי שוטרי יס"מ, עם יכולות לרדת גם לצירי עפר ולשטח מדברי, ולתת מענה גם לעבירות אחרות כגון אירועי אלימות, התפרעויות, מאבק בבנייה הבלתי חוקית ועוד. יחידה זו חתומה על המעצר המוזכר מעלה.

משטרת ישראל עסוקה בתופעת ה'השתוללות', וההצלחה הנקודתית הזאת שפורסמה היא לא היחידה, אך יש כאן תופעה גדולה הרבה יותר שאינה מתרכזת רק בדרום הארץ. ישובים רבים בחבל לכיש יכולים להעיד על כך, ויש לא מעט ישובים בצפון הארץ שבהם ניתן לראות רוכבי דו-גלגלי או טרקטורונים ללא קסדה, שרוכבים בפראות ללא התייחסות לחוק. נניח בצד את הפגיעה בתדמיתם של הרוכבים הנורמטיביים, מפני שמספיק שליח שלא עוצר באור אדום ומזגזג באופן טבעי בתוך התנועה כדי לעשות את זה, כך שלשם כל לא צריך את רוכבי הדרום הבדואים.

כתבנו לא מעט פעמים על כך שבאגף התנועה במשטרת ישראל ובאגפי התנועה במחוזות הגבירו את האכיפה על רוכבי אופנועים וקטנועים, כשנתקלנו בתופעות של שוטרים שמחפשים את המטבע מתחת לפנס ולעתים אף ממציאים את המטבע – כלומר מחלקים דו"חות על עבירות שלא היו ולא נבראו. כתבנו על מבצעי אכיפה כלל-ארציים, עם מיקוד רחב יותר על אזור גוש דן, עם התייחסות בלעדית רק לכלים דו-גלגליים. אנחנו, לדוגמה, היינו מצפים שהמשאבים האלה יופנו למקומות שבהם נדרש יותר, כלומר ליותר יוזמה מבצעית באזורי התפר בדרום הארץ.

תופעה נוספת שקשורה בצורה עקיפה למה שפורסם היא העלייה המשמעותית בגניבות של כלים דו-גלגליים בשלמותם, או של חלפים כגון פנסים ומסכים מאופנועים. נהיה זהירים באימרה הזאת, אך יש כאן סימן שאלה אחד גדול לגבי החוקיות של הכלים שבסרטונים. הפתרון לבעיה לא יכול להיעשות רק על דרך האכיפה, אלא גם באמצעות הרתעה עונשית. מערכת האכיפה בישראל ככל הנראה אינה מייחסת מסוכנות לנושא, וגוזרת את העונשים בהתאם. כלומר, אינה גורמת לאותם פורעים או גונבים לחשוב פעמיים לפני שהם עושים משהו בעניין.

אנחנו בהחלט בעד אכיפה, אבל רק כאשר היא מבוצעת בצורה נכונה והוגנת ומיועדת לתפוס עבריינים ולמגר את העלייה הקבועה במספרי התאונות, ולא רק להתמקד בדברים השוליים. כמות המשאבים המופנית לאזורים ה'קלים' האלה צריכה להיות מופנית כלפי ביריוני הכביש שבאמת משתוללים ומסכנים את שאר משתמשי הדרך, וכלפי הכלים והחלפים שנעלמים ומופיעים באורח פלא באותם סרטוני טיקטוק בדרום, בצפון ובשטחים.

אודות אסי ארנסון

אסי ארנסון
רוכב שטח וכביש, מאמן כושר ושיקום במקצועו, חולה על ספורט מוטורי מכל הסוגים - בעיקר של דו-גלגלי על כל סוגיו

עשוי לעניין אותך

FE-350-2023-3

הוסקוורנה: חנויות 'פופ-אפ' בשטח במאי וביוני

לכבוד 10 שנים למותג הוסקוורנה המחודש בישראל, בעופר-אבניר יפתחו במהלך מאי ויוני חנויות פופ-אפ בשטח - ניתן יהיה לבצע נסיעת מבחן, לרכוש אופנוע ולקבל אותו במקום

תגובה אחת

  1. Avatar

    על רצח מקבלים כאן משהו סמלי. על בריונות כביש המסתיימת במוות מקבלים משהו עוד יותר סמלי ,אז אתם מצפים שיטפלו בגניבת רכוש ??? מה זה רכןש ?כלום במדינת ישרעהלל ומעגל שלם של עוסקים מרוויח כאן מזה שרכושנו נגנב בחסות המושחתים המנהלים את הרשות הישראלית .מה שקורה בדרום זאת מחלה חשוכת מרפא ששילטון החוק הרופס של ישרעעהל מסרב להתמודד איתה ואין ספק שהמחלה תזלוג אט אט לשטר חלקי הארץ .הרבה יותר קל להתמודד עם אנשים נורמטיבים מאשר עם עבריינים וחלאות ובדור הבא לא ישארו כאן הרבה אנשים נורמטיבים אם בכלל?!

Single Sign On provided by vBSSO
דילוג לתוכן