דף הבית / מגזין / נוסטלגיה: קאג'יבה T4 500E – דו"ש עם חשמל
Cagiva-T4-500E-88

נוסטלגיה: קאג'יבה T4 500E – דו"ש עם חשמל

בימים שהמושג אדוונצ'ר לא היה קיים, היה לקאג'יבה דגם דו-שימושי בנפח 500 סמ"ק שהביא את בשורת המתנע החשמלי לרוכבי השטח

קאג'יבה הציעו בסוף שנות ה-80 את הפרשנות שלהם לסגמנט הדו-שימושי, שעמד בעיקר מול הסוזוקי DR600 האגדי והביא לקרב נשק מאוד משמעותי.

שנות ה-80 בישראל היו מאוד פושרות מבחינת היצע וכמות האופנועים. תחום אחד שקרץ לרוכבים הישראלים היה האופנועים הדו-שימושיים. עם חישוק קדמי בקוטר 21″ הם שימשו ככלבויניקים שיכולים לחצות את כל הארץ בכביש ובשטח ללא כל מאמץ. הדגם הנמכר ביותר ביותר לאחר שנת 1985 היה הסוזוקי DR600, שכמו שהזכרנו כבר בפינה הזאת – ידע לגרום לרוכבים שלו לקפוץ ולקפוץ על רגלית ההתנעה בניסיונות להביא את הבוכנה הגדולה לנקודה הנכונה באמצעות מנוף שחרור הקומפרסיה.

בשנת 1988 הגיע לישראל דגם איטלקי טהור של קאג'יבה. הוא הציע מנוע חד-צילינדר בנפח 451 סמ"ק, מקורר אוויר ושמן, עם 40 כ"ס ב-7,000 סל"ד ו-4 קג"מ ב-6,000 סל"ד. תיבת ההילוכים הכילה חמישה הילוכים קצרים יחסית שהביאו את ה-T4 ל-155 קמ"ש על הנייר. המשקל היבש עמד על 139 ק"ג. על הבלימה הופקד דיסק בודד מלפנים בקוטר 240 מ"מ ומאחור מערכת בלם תוף חלשה. מערכת המתלים הורכבה מבולם מרזוקי טלסקופי בקוטר 40 מ"מ מלפנים שסיפק מהלך של 240 מ"מ, ובולם יחיד מאחור עם אותו נתון של מהלך גלגל. מיכל הדלק הכיל 12 ליטרים בלבד של דלק, כאשר הייתה אפשרות לבחור גרסה עם מיכל דלק 'מדברי' בנפח גדול יותר.

היתרון הגדול והמשמעותי על מתחריו היה המתנע החשמלי. הסוזוקי שעמד מולו היה כביר יכולות, עד שהיה הצורך להניע אותו חם, אז רוכב הקאג'יבה היה לוחץ על כפתור הקסמים וממשיך לדרכו. מבחינת יכולות הוא היה נחות מהסוזוקי בכביש, בעיקר בגלל מערכת מתלים פשוטה יותר. כמו כל הדו"שים, היה מאתגר לרכוב במהירות של מעל 120 קמ"ש בגלל נדנודי ראש שנבעו מהכנף הגבוהה. הביצועים היו דומים, באופן מפתיע, למרות החיסרון בנפח במנוע. בשטח הוא הסתדר יפה מאוד בשבילים, אך לא מעבר. אין מה להשוות בין אופנועים דו-שימושיים של שנות ה-80 לבין אדוונצ'רים מודרניים מבחינת יכולות בשטח.

למרות שהקאג'יבה T4 היה אופנוע טוב מאוד בפני עצמו ולזכותו עמד יתרון המתנע החשמלי, הוא לא גבר על הסוזוקי במבחן אולמות התצוגה, ואפילו לא דגדג אותו. לרעתו עמד מחיר גבוה יותר ב-850 ש"ח מהסוזוקי (מחירו ב-1988 היה 17,250 ש"ח כחדש), ובעיקר אמינות, סחירות ושרידות שלא יכלו להתקרב לתדמית היפנית הנקייה של הסוזוקי.

 

אודות אסי ארנסון

אסי ארנסון
רוכב שטח וכביש, מאמן כושר ושיקום במקצועו, חולה על ספורט מוטורי מכל הסוגים - בעיקר של דו-גלגלי על כל סוגיו

עשוי לעניין אותך

Royal Enfiels Guerrilla (2)

רויאל אנפילד מציגה את הגרילה 450

ברויאל אנפילד מציגים באופן רשמי את הגרילה 450 החדש, שמרחיב את משפחת ה-450 ונכנס כגרסת הבסיס עם תצורת סקרמבלר לכביש המבוססת על ההימליאן 450 החדש

2 תגובות

  1. Avatar

    הנה ההוכחה החותכת שהסבל שלך אתמול הופכת לנוסטלגיה של האחר מחר…. אכן- היה לפורטיס שלי מתנע חשמלי, אבל אחרי שהמצבר נגמר על ניסיונות חוזרים ונישנים להניע את הגרוטאה- היה קשה להניע אותו בעזרת הרגלית לפחות עמו את ה-די.אר. אופנוע ראשון- אין תלונות….כהוא הניע- זאת היתה חוויה אופנועית מדרגה ראשונה בכל רחבי הארץ. החלפתי על פזו 104. לפחות הניעה לפני שהתחממה…

  2. Avatar

    למכירה cagiva t4;מודל 88 500 סמק מצב מצויין
    0544486324

Single Sign On provided by vBSSO
דילוג לתוכן