דף הבית / חדשות / תופעה בזויה: גניבת פנסים ומסכים מאופנועים
2017_YAM_MT09_EU_BNS4DSJ_DET_001

תופעה בזויה: גניבת פנסים ומסכים מאופנועים

גניבת חלקים מאופנועים אינה חדשה, אך בארץ ובעולם יש עלייה ברורה בגניבות של יחידות תאורה ומסכי TFT - כולם יקרים ואינם נמצאים תחת הביטוח המקיף

התבוננו בסרטון הבא: שני רוכבי קטנוע מגיעים באישון לילה לימאהה MT-09 שחונה בחניה של בניין, תוך פחות מדקה הגנב מפרק בנחת את יחידת פנסי ה-LED ונעלם בחשיכה. הנזק: הרבה מעל 10,000 ש"ח. יקבל בחזרה מהביטוח? לא. יעניין את המשטרה? לא.

להיות בעלים של אופנוע בישראל זה לא פשוט. מעבר למובן מאליו – מחיר רכישה, ביטוח חובה, ציוד, טיפולים ומסוכנות טבעית בכבישים – יש גם את נושא גניבת הכלי. תמיד היה ותמיד יישאר. אם הרוכב הוא בר-ממון, הוא מבטח בביטוח מקיף ומסיר דאגה אחת מליבו. תמיד יש את האפשרות למערכות איתור כאלו ואחרות בכפוף למחיר התקנה ועלות חודשית קבועה. אם יש לכם אפשרות ואתם מכניסים לתוך חניון סגור ומאובטח, גם לא תמיד זה עובד, כי אם שמו עליכם את הכוונת – האופנוע ייגנב, לא משנה מה.

האלקטרוניקה בשנים האחרונות עשתה קפיצת מדרגה בתחום האופנועים. פנסי LED מספקים תאורה חזקה וחסכונית, ומסכי TFT מאפשרים לדור הסמארטפונים לחוות אותם גם ברכיבה. הפנסים והמסכים יקרים לייצור ומעלים את מחיר האופנוע, ועוד יותר מכך הם לא ניתנים לתיקון, בטח לא במחיר סביר. חשבו על לשבור את מסך הטלפון הנייד שלכם, שלפעמים עלות החלפתו עולה חצי ממחיר הטלפון, ועכשיו על תיקון מסך TFT שנסדק או נשבר. בישראל היה גל של בעלי ימאהה MT-07 ו-MT-09 שהתעוררו בבוקר כשהחלק הקדמי של הכלי חסר. לאחרונה גם בעלי דגמים אחרים, כמו למשל ק.ט.מ 390 דיוק, גילו שהם לא חסינים לתופעה. בפורומים השונים באירופה הצביעו על תופעה של גניבות מסכי ה-TFT, כמו בפורום של בעלי ב.מ.וו R1250GS באנגליה, שפרסמו גם פתרון של מתאם למסך שמונע גניבה (ראו כאן). אנחנו לא מכירים את הפתרון, וכבר היו כאלו שפרסמו שהוא לא מנע גניבה במקרים מסוימים.

יחידת פנסי ה=LED של הימאהה MT-09
יחידת פנסי ה-LED של הימאהה MT-09

השיקול הקר של הגנבים כאן הוא ברור: גניבת אופנוע כרוכה בלוגיסטיקה של שינוע, באפשרות של להיכשל, או של חברת איתור שתבוא בעקבותיהם. לחלפים יש ביקוש, והרווח על הגניבה הוא משמעותי עם סיכון נמוך יותר לגנבים. בעלי ביטוח מקיף לא יקבלו את כספם בחזרה משום שהביטוח מתייחס לכלי בשלמותו ולא לחלקים ממנו, אלא אם הם ניזוקו במהלך הגניבה, אך פה לא מדובר על כך. המחיר של כל חלק בנפרד יכול להגיע לאלפי ועשרות אלפי שקלים – וזאת גם אחת הסיבות למעגל הגניבות.

כתבנו בעבר שהפתרון לבעיה לא יכול להיעשות רק על דרך האכיפה אלא גם באמצעות הרתעה עונשית. אולם מערכת האכיפה בישראל אינה מייחסת מסוכנות לנושא וגוזרת את העונשים בהתאם. מי שמקבל רכב או חלקים של רכב ביודעו שהרכב גנוב, או נוטל עליו את השליטה ברכב או בחלק גנוב, צפוי ל-7 שנות מאסר. עכשיו רק נותר למצוא את השופט המתאים שיכריע כך.

מוזמנים להעלות את הסיפורים והתמונות שלכם בתגובות על מנת להציף את עומק התופעה.

מסך ה-TFT של הק.ט.מ 390 דיוק (צילום: בני דויטש)
מסך ה-TFT של הק.ט.מ 390 דיוק (צילום: בני דויטש)

אודות אסי ארנסון

אסי ארנסון
רוכב שטח וכביש, מאמן כושר ושיקום במקצועו, חולה על ספורט מוטורי מכל הסוגים - בעיקר של דו-גלגלי על כל סוגיו

עשוי לעניין אותך

Yamaha XT500 79 2

נוסטלגיה: ימאהה XT500 – הזה שניצח את הדקאר

ה-XT500 המקורי משנת 1976 נחשב לאחד האופנועים החשובים ביותר של ימאהה, נמכר בהמוניו ואף ניצח את ראלי פריז דקאר האימתני

5 תגובות

 1. Avatar

  כיתת יורים זה מה שהחלאות צריכים לקבל ובישרעעעהללל הם משוחררים אחרי יום בקושי במעצר הם יושבים.

 2. Avatar

  לא הבנתי למה גל הגניבות הזה
  הפנסים מתאימים לעוד משהו חוץ מ 09 ?

 3. Avatar

  לפני כ-3-4 חודשים נגנב לי לוח השעונים מה Z-800 בבעלותי כאשר הוא חנה בחלק הדרומי של טיילת ת"א

 4. Avatar
  דרום תל אביבי

  הבעיה הכי גדולה במדינה שלנו זה בית המשפט! המשטרה עוצרת והם משחררים אותם פשוט גועל נפש.

 5. Avatar

  אי אפשר להתרגל לזה. אפשר לשים כיסוי, אבל זה ממש מבאס ההתעסקות עם הכיסוי, אז אני בלי.
  אפשר גם להדביק, נניח אפוקסי פלסטלינה בתוך ראשי הברגים של הפרינגים והמראות, אחר כך צריך להילחם כדי לפתוח, אז גם זה מבאס.
  מי שהכסף לא נוזל לו מהכיסים שילמד לייבא חלקים מחו"ל, זה לפעמים מגיע לעשירית המחיר לעומת מה שהיבואן מוכר בישראל, למרות שגם זה מבאס(זמן הגלישה עד שמוצאים, את מה שרוצים, במחיר שרוצים, ושניתן לייבא לישראל, ועד שמגיע, ויש בעיה עם האחריות, ולפעמים בעיות עם המכס…).
  אם אפשר לרמות את הביטוח הרמאים זאת מצווה, הגונב מגנב פטור, הרי הם צריכים לכסות את הנזק מהסוג הזה. קונים ביטוח במחיר מלא, ובסוף הביטוח הופכים אותך לגנב, גם זה מבאס.
  מה עושים? מה שרוב הציבור עושה, קונים אופניים חשמליים וממשיכים לחלום שפעם יהיה כאן אחרת.

Single Sign On provided by vBSSO
דילוג לתוכן