דף הבית / חדשות / בימאהה מפתחים מערכת ייצוב אוטומטית לאופנוע
2023_YAM_AMSAS_JP_NA_STA_001_preview

בימאהה מפתחים מערכת ייצוב אוטומטית לאופנוע

בימאהה ממשיכים להתקדם עם מערכת ה-AMSAS אשר מייצבת עצמאית את האופנוע במהירויות זחילה - לקראת עתיד ללא הרוגים על אופנועים

בימאהה מסמנים את שנת 2050 כשנה בה כבר לא יהיו הרוגים בתאונות אופנועים. בדרך לשם הם ממשיכים לשכלל את מערכות ההגנה על הרוכב, ובראשן מערכת ייצוב אוטומטית לאופנוע.

הרעיון של המערכת כבר הוצג בשנה שעברה, אך כעת מדווחים בימאהה על התקדמות בפיתוח. מדובר על מערכת לה הם קוראים AMSAS (ר"ת Advanced Motorcycle Stability Assist System) שמסמנת מערכת עזר ליציבות האופנוע. לשיטת ימאהה, במהירויות של עד 5 קמ"ש יתערבו המערכות המתבססות על חיישני יחידת מדידה אינרציאלית IMU וייצבו את הכידון. הדבר יאפשר לרוכב להגיע בבטחה לעצירה גם ללא שימוש בידיים.

2023_YAM_AMSAS_JP_NA_STA_003_preview

לפי המחקרים שביצעו בימאהה, מתוך 100% התאונות, כ-70% מתרחשות כשתי שניות לאחר הגורם (או הטריגר) לתאונה. 10% מתרחשות בגלל טעויות בזיהוי המכשול, 17% בגלל החלטה שגויה ו-5% בגלל טעות רכיבה. המערכות של ימאהה יוכשרו לזיהוי מוקדם של גורם תאונה, הפחתה של הנזק ושיפור יכולות ההתחמקות של הרוכב. על-בסיס הנתונים האלה פיתחו בימאהה רובוט-רוכב אוטונומי (MOTOBOT), אופנוע עם בינה מלאכותית (AI) ומערכת ייצוב אוטומטית (MOTOROiD) – אלו מיועדות למחלקת מחקר ופיתוח שנועדה למצוא את כל הטכנולוגיות שיאפשרו להפחית את התאונות, ויוטמעו באופנועים סדרתיים של ימאהה, ואף באופניים.

אחד מהפיתוחים הוטמע בימאהה טרייסר 9GT+ החדש עם מערכת רדאר אשר מאפשרת בקרת שיוט אדפטיבית (ACC – ר"ת Adaptive Cruise Control) ומשנה את מהירות האופנוע בהתאם למהירות התנועה מלפנים. ההאטה והבלימה – וכאן הפיתוח הייחודי של ימאהה – אפשרית גם דרך מערכת בלימה משולבת (UBS – ר"ת Unified Brake System) המפעילה את שני הבלמים כאשר הרוכב מפעיל את הבלם הקדמי או האחורי – וזה כאשר מצב BC (ר"ת Brake Control) מופעל.

כאמור, בימאהה ממשיכים להשקיע בפיתוחים שמתחילים להגיע גם לאופנועים הסדרתיים, וזאת במטרה לזהות ולמנוע תאונות או להפחית מחומרתן, והכל בשם הבטיחות לרוכבים.

2023_YAM_AMSAS_JP_NA_STA_005_preview

אודות אסי ארנסון

אסי ארנסון
רוכב שטח וכביש, מאמן כושר ושיקום במקצועו, חולה על ספורט מוטורי מכל הסוגים - בעיקר של דו-גלגלי על כל סוגיו

עשוי לעניין אותך

900-2

חדש בארץ: גרסאות Black Knight של הווג אדוונצ'ר

צמד האדוונצ'רים של ווג, ה-DS900X וה-525DSX, מגיעים לישראל בגרסת האביר השחור, כשה-525 מקבל גם אבזור נוסף; תוספת המחיר - 1,000 ש"ח

Single Sign On provided by vBSSO
דילוג לתוכן