דף הבית / חדשות / בקרוב: רכיבה על תלת-גלגלי עם רישיון נהיגה לרכב
3-Wheels-Comp-Test-046

בקרוב: רכיבה על תלת-גלגלי עם רישיון נהיגה לרכב

משרד התחבורה בדרכו לאמץ תקנות אירופאיות נוספות, לפיהן בעלי רישיון B לרכב פרטי יוכלו לרכוב על כלים תלת-גלגליים וכן על קטנועים חשמליים עירוניים המוגבלים ל-45 קמ"ש

משרד התחבורה ממשיך לקדם מהלך שלפיו בעלי רישיון נהיגה B לרכב פרטי יוכלו לרכוב על קטנועים חשמליים עירוניים בעלי מהירות מקסימליים של 45 קמ"ש (Moped), וכן על קטנועים תלת-גלגליים. ההכרזה על השימוע בעניין יצאה אתמול, לקראת אישור המהלך בתקופה הקרובה, וזאת לאחר עיכוב של כשנתיים. 

בחודש יולי 2020 פרסמנו כי במשרד התחבורה בוחנים את האפשרות לאפשר לבעלי רישיון נהיגה לרכב פרטי (B) לרכוב על קטנועים מקטגוריית הרישוי L1e-b (קטנועים חשמליים קטנים עם מהירות מקסימלית של 45 קמ"ש [Moped]), וכן מקטגוריית הרישוי L5e (קטנועים תלת-גלגליים בעלי דוושת בלם) – כפיח שמקובל ברוב המכריע של מדינות האיחוד האירופאי. כעת מודיעים במשרד התחבורה על שימוע לקבלת מידע, לקראת אישור דרגות הרישוי גם בישראל – כפי שמקובל במדינות אירופה.

כעת המהלך מקבל תאוצה, כשבמשרד התחבורה הכריזו אתמול (ב') על שימוע לקראת אישור המהלך בתקופה הקרובה. משך השימוע נקבע על חודש, ובזמן הזה יוכלו במשרד התחבורה לקבל תגובות והערות על המהלך. בסיום תקופת השימוע, אם לא יקרה משהו יוצא דופן, המהלך יאושר.

המשמעות היא שנהגי רכב פרטי בעלי רישיון B יוכלו לרכוב – ללא הוצאת רישיון ייעודי – על קטנועים חשמליים עירוניים קטנים שבהם המהירות המקסימלית מוגבלת ל-45 קמ"ש, וכן על קטנועים תלת-גלגליים המותאמים לקטגוריה L5e ומציעים דוושת בלם ברגל ימין. ההיתר יינתן באופן גורף לבעלי רישיון נהיגה B, כשיידרשו שנות ותק או גיל מינימום.

נציין כי הקטנועים העירוניים החשמליים מקטגוריה L1e-b אמורים להיות תחליף לקורקינט או לאופניים חשמליים, והיתרון שבאישור מהלך שכזה, ככל שמשתמשי דרך אכן יעברו מקורקינטים ומאופניים לקטנועים חשמליים, הוא שליטה טובה יותר ורגולציה על השוק הפרוץ הזה – כולל ביטוח חובה וטסט שנתי לכלי התחבורה. בנוסף, זהו מהלך חשוב שעשוי להכניס רוכבים חדשים לתחום הדו-גלגלי ולהוריד מעט מהעומסים על הכבישים – בעיקר בערים הגדולות.

נמשיך לעדכן.

אודות אביעד אברהמי

אביעד אברהמי
בן 43, רוכב על אופנועים 27 שנים ברציפות, חולה גז מאובחן, ממציא מטבע הלשון 'חזיר גז' ועורך את האתר שבו אתם גולשים כעת.

עשוי לעניין אותך

Yamaha-XSR-155-04-1080x719

בקרוב: ימאהה XSR125 לבני 16

ימאהה יציגו לשוק האירופאי גרסת A2 של הימאהה XSR בגרסת 125 סמ"ק, המיועדת לבני ה-16

3 תגובות

 1. Avatar

  מי משלם ביטוח?עם הכסף של הביטוח אני עושה טרייד לכלי חדש כל 12 חודשים.
  חולי נפש ביטוח של 1000-2000$!

 2. Avatar

  התלת גלגלי עם שליטה של דו גלגלי ויותר קשה כי הם כבדים בטירוף
  בוא נגיד שבתור קטנוע ראשון לבחורה,תלת גלגלי לא מתאים.

 3. Avatar
  רוני שומרוני

  סוף סוף משהו עובד כמו שצריך: האופניים החשמליים לסוגייהם.
  אם יהיה מי שיעבור מהם לקטנוע חשמלי מוגבל וכבד שלא נכנס לאוטובוס ולרכבת?
  לדעתי לא. ציבור שלם שתפס את הקטע של האופניים והקורקינטים החשמליים לא יוותר על כלי התחבורה היעיל הזה. יעיל? סופר יעיל! יעיל בטרוף!!!
  לגבי קטנועי התלת, הם יותר מסוכנים מקטנועים רגילים, בעיית הבטיחות הנובעת מהחלקה בגשם(שאין בישראל), שולית ביחס למשקל הכבד שמאריך את מרחק הבלימה, והכידון הכבד שמכביד על ההיגוי, שני גלגלים שמקשים על בריחה ממכשול על הכביש, ובסוף כשיש תאונה הרוכב על תלת נזרק לכביש בדיוק כמו בכל אופנוע אחר: בלי קלוב מתכת שמגן, בלי כריות אוויר, בלי חגורות בטיחות. התלת יותר מסוכן. יש מבין?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Single Sign On provided by vBSSO