דף הבית / חדשות / בגלל תאונה – לוחם ימ"מ פרש משירות ויקבל פיצוי
יממ

בגלל תאונה – לוחם ימ"מ פרש משירות ויקבל פיצוי

לוחם ימ"מ מצטיין נפגע בתאונת אופנוע, ולאחר שיקום ארוך נאלץ לפרוש משירות; יקבל פיצוי של 2.5 מיליון ש"ח

לוחם ימ"מ נפגע באורח קשה בתאונת דרכים, אך כעבור 390 ימי שיקום הוא חזר לבסיס מתוך מטרה להשתלב מחדש בחוד החנית של היחידה שנחשבת למצטיינת מסוגה בעולם. על אף החוסן המנטלי והחוזק הנפשי, כשירותו המבצעית נפגעה, ובלב כבד הוא הזדכה על רובה ה-4M שלו ועל אקדח הגלוק C19, והחל לעבוד כמנהל פרויקטים בקריה למחקר גרעיני. בית המשפט התרשם כי מדובר על בחור 'ישר כמו סרגל', אולם הנתבעת הטילה ספק לאורך כל הדיון ביושרתו ובמהימנות עדותו. בסופו של הליך, בית המשפט קבע כי הפיצוי בגין פציעתו מגיע לסכום של כ-2.5 מיליון שקלים.

ד' נולד בשנת 1978 והתגייס לשירות סדיר בסיירת צנחנים. חבריו לסיירת העידו כי מדובר על לוחם קר רוח, אמיץ, שקול מאוד, וחזק – חזק מאוד –  מנטלית, נפשית ופיזית. איש לא התפלא כי בתום השירות הוא התגייס ליחידה המיוחדת ללוחמה בטרור (ימ"מ), וגם שם הוא קצר שבחים. אלא שהקריירה שלו כלוחם הסתיימה ברגע אחד – ביום 26.5.2015, בעת שרכב על אופנועו מהיחידה אל הבית, הוא התנגש במעקה בטיחות והושלך אל הקרקע. לפי התיאור, הוא איבד הכרה והתעורר לאחר דקות אחדות, בשעה שעובר אורח ניסה לכבות את רגלו הבוערת. הוא פונה באמבולנס לבית החולים סורוקה, שם אובחנו פגיעות שונות כולל שברים בשוק ובאגן. זה אושפז מספר פעמים, נזקק לשלושה ניתוחים ועבר תקופת שיקום ממושכת.

בשונה מאזרחים שנפגעים בתאונות דרכים, הוא בחר לממש את זכותו לקבל פיצוי בגין פציעתו מכוח חוק הנכים. הוועדות הרפואיות של קצין התגמולים קבעו לו נכות רפואית משוקללת בשיעור של  43% (מעוגל). אבל הבחור לא הרפה – בתום 390 ימי שיקום הוא שב ליחידתו עם מטרה אחת – להשתלב מחדש כלוחם. אלא שעם כל הרצון, ההישגיות והחוסן המנטלי – יכולותיו לא היו כבעבר והוא החליט לפרוש מהיחידה, והשתלב כמנהל פרויקטים בקריה למחקר גרעיני. כעבור שנה וחצי הוא החל ללמוד הנדסה גרעינית; השלים תואר שני בתחום זה, וכיום נמצא בשלבים מתקדמים של לימודי התואר השלישי. בחודש יולי 2023 עזבו הנפגע ומשפחתו את הארץ ושמו ועברו לקנדה, בשל רצונו להרחיב את האפשרויות התעסוקתיות בתחום תעשיית הגרעין (בזיקה לשינויי האקלים}.

הפיצוי הכספי אותו זכאי נפגע לקבל מחושב בין היתר על-בסיס הכנסותיו הקודמות טרום התאונה. מעיון בתלוש השכר של הנפגע מחודש דצמבר 2014 עולה כי שכרו המצטבר באותה שנה (השנה שקדמה לתאונה) עמד על 239,292 שקלים ברוטו ו-216,452 שקלים לאחר ניכוי מס הכנסה. בהתאם, השכר החודשי נטו היה 18,037 שקלים. במקרים רבים בית המשפט מגלה חשדנות כלפי עדות התובע, לאור הנחת היסוד כי הוא מפריז בחומרת הפציעה והשלכותיה במטרה להגדיל את סכום הפיצוי שישולם לו. אך לא במקרה הזה. במהלך הדיון ציינה השופטת כי התרשמה שהנפגע הוא אדם ערכי, "ישר כסרגל", שתיאר את השלכות התאונה בפתיחות ראויה לציון וללא שמץ של גוזמה. "ניכר כי הנפגע כואב את הפגיעה בתפקודו, אך לצד זאת מעמיד לעצמו אתגרים חדשים ונחוש להשיגם", ציינה השופטת. במהלך הדיון הוא אמר מעל דוכן העדים:  "אני מנסה את החיים, אני לא בוכה על הפציעה שלי ונשכב בבית, אני ממשיך הלאה".

עדותו הכנה לא שכנעה את הנתבעת שהמשיכה להטיל ספק במהימנותו. לטענתה, הוא בחר לפנות ללימודים מתקדמים, מה שמעיד על כך שהיה בכוונתו לעזוב בכל מקרה את הימ"מ ולעסוק בתחום ההנדסה הגרעינית. השופטת, מנגד, לא השתכנעה כי נפל פגם ביושרו של הבחור ואף ציינה כי התרשמה שהיה ועודנו נשאר אבא מסור ל-4 ילדים, איש משפחה מעורב: "הדבר עלה באופן ברור מהעדויות, וגם כשתפקידו בימ"מ הכביד לעיתים על התא המשפחתי – למשל מחמת 'הקפצות' בלתי-צפויות – ניכר שהוא היה בן-זוג והורה נוכח ומעורה". בסופו של דבר הוחלט כי היקף הפיצוי בגין הנזקים שנגרמו לו עומד על 2,532,000 שקלים.

עו"ד אסף ורשה, מומחה לדיני ביטוח ונזיקין, מסביר כי חלק מהותי מהמחלוקת בין הצדדים, נבע מעמדה של הנתבעת על פיה הנפגע בחר לפנות ללימודים מתקדמים, וכי יש להסיק שהיה בכוונתו לעזוב בכל מקרה את הימ"מ ולעסוק בתחום ההנדסה הגרעינית – מה שמשפיע על חישוב סכום הפיצוי שישולם בתיק. לבסוף השתכנעה השופטת כי  ההחלטה לקטוע את השירות בשנת 2017, קשורה בקשר הדוק לתאונה ולהשלכותיה.

אודות אביעד אברהמי

אביעד אברהמי
בן 46, רוכב על אופנועים 30 שנים ברציפות, חולה גז מאובחן, ממציא מטבע הלשון 'חזיר גז' ועורך את האתר שבו אתם גולשים כעת.

עשוי לעניין אותך

Royal Enfiels Guerrilla (2)

רויאל אנפילד מציגה את הגרילה 450

ברויאל אנפילד מציגים באופן רשמי את הגרילה 450 החדש, שמרחיב את משפחת ה-450 ונכנס כגרסת הבסיס עם תצורת סקרמבלר לכביש המבוססת על ההימליאן 450 החדש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Single Sign On provided by vBSSO
דילוג לתוכן