דף הבית / חדשות / רכב על אופנוע ללא ביטוח ויקבל פיצוי של 1.3 מיליון ש"ח
2670521

רכב על אופנוע ללא ביטוח ויקבל פיצוי של 1.3 מיליון ש"ח

בחור צעיר רכב על אופנוע של חבר למרות שידע שאין ביטוח חובה בתוקף, היה מעורב בתאונה עם רכב פרטי ויקבל פיצוי של 1.3 מיליון ש"ח

מרץ 2020, בחור בן 26 מתעצל ללכת במשך כעשר דקות לצרכנייה הקרובה ומבקש מחברו להשאיל לו את האופנוע לזמן קצר. החבר מתריע בפניו כי ביטוח החובה אינו תקף עליו ולכן הרכיבה היא "על אחריותו". הבחור יוצא לדרך, אבל כעבור זמן קצר, ברחוב וינגייט בהרצלייה, מתרחשת תאונה במעורבות רכב שיצא מחניה. אמבולנס של מגן דוד אדום פינה את הרוכב לבית החולים, שם אובחנו שברים מרובים בגופו.

אף על פי שלא היה ביטוח חובה בתוקף, הרוכב הגיש תביעה נזיקית כנגד חברת הביטוח של הרכב הפרטי באמצעות באי כוחו – עו"ד אלירן סופר ועו"ד יעקב גראד. באופן עקרוני, החובה לפצות את הנפגע מוטלת על מבטחת האופנוע עליו רכב ולא על מבטחת הרכב המעורב, שכן בביטוח חובה אין מרכיב אשמה, אולם נסיבות התאונה אפשרו לנפגע 'ליהנות מן ההפקר': במקרים בהם האירוע התרחש בעקבות רשלנות של נהג הרכב, עומדת לרשות הרוכב אפשרות להגיש תביעה מכוח פקודת הנזיקין ולא מכוח חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים. חשוב להבין כי קיים הבדל תהומי בין השניים: על מנת לקבל פיצוי מכוח פקודת הנזיקין נדרש הנפגע להוכיח כי התאונה התרחשה בעקבות רשלנות של הצד המעורב. בכל מקרה בו אין צד מעורב (תאונה עצמית), או שהראיות בזירה אינן מאפשרות לבסס טענה זו – הוא לא יקבל כל פיצוי.

נסיבות התאונה וחלוקת האחריות בן הצדדים: במקרה הזה, סרטון וידאו שפך אור על נסיבות ההתרחשות: התברר כי רוכב האופנוע חלף על פני רכב צד ג' שאותו עקף, ורק אז הבחין ברכב שהיה בשלבי יציאה מהחניה, חציו בתוך נתיב נסיעת רכב צד ג'. בשלב זה, קבע בית המשפט, "רוכב האופנוע יכול היה להבחין ברכב". הסרטון אף העלה כי "הרוכב לא האט את האופנוע שכן אורות הבלימה הופיעו רק בסמוך להתנגשות ברכב". בשורה התחתונה – לאחרונה נקבע כי לרוכב יש רשלנות תורמת בשיעור של 25%, אולם חרף העובדה כי רכב ללא ביטוח – הוא יקבל פיצוי ממבטחת הרכב בפוליסת חובה.

חומרת הפציעה ושיעור הנכות: בעקבות התאונה נגרמו לתובע שברים בירך ובכף רגל ימין. הוא אושפז מספר ימים, שבמהלכם עבר ניתוחים. לאחר שחרורו הוא התנייד בעזרת כיסא גלגלים ולאחר מכן קביים. וכמו כן נזקק לטיפולי פיזיותרפיה. הצדדים הסכימו להעמיד את הנכות הנפשית על 10%, כך שהנכות הרפואית המשוקללת עומדת על 41.68%. מדובר על בחור שהשלים 12 שנות לימוד, ללא בגרות מלאה. לדבריו, לפני התאונה הוא עבד בעבודות מזדמנות שונות, כגון מנהל בחנות חיות. לאחר התאונה הוא לא שב לעבודתו, ומאז ועד היום הוא מצוי מחוץ לשוק העבודה. מומחה מטעם בית המשפט בתחום האורתופדיה קבע כי התובע "אינו כשיר לעבודה המצריכה עמידה או הליכה ממושכת".

ממה מורכב הפיצוי שיקבל?

 • הפסד השתכרות: הבחור טען כי יש לחשב את הפיצוי לפי בסיס השכר הממוצע במשק, שכן התאונה אירעה בתחילת דרכו המקצועית. בית המשפט קבע כי הוא זכאי לקבל סכום של  910,000 שקלים שמהווים 70% מזה שביקש.
 • הפסד פנסיה: 12.5%, כלומר 127,500 ש"ח.
 • עזרה מהזולת, הוצאות רפואיות וניידות: 300 אלף ש"ח.
 • עוגמת נפש, כאב וסבל: 180 אלף ש"ח.
 • סך הכל בניכוי רשלנות תורמת: כ-1.3 מיליון ש"ח.

עו"ד אסף ורשה, יו"ר משותף ועדת תביעות בלשכת עורכי הדין: הרוכב אמנם קיבל פיצוי, אך אין לראות בפסק הדין כתמרור הוריה לרכיבה ללא ביטוח חובה. חשוב לזכור כי רק במקרה בו התאונה התרחשה ברשלנות של גורם אחר ניתן לקבל פיצוי מכוח פקודת הנזיקין, אולם תאונות רבות מוגדרות כתאונות עצמיות. כמו כן, הדרך לקבלת פיצוי במקרה של תאונה עם רכב אחר עוברת דרך הרמת נטל ההוכחה כי הנהג התרשל . לעתים מדובר על משימה מורכבת, שבסופה אף עלול להיפסק כי לרוכב רשלנות תורמת בשיעור גבוה מאוד.

עו"ד אסף ורשה; צילום: יניב שמידט
עו"ד אסף ורשה; צילום: יניב שמידט

אודות אביעד אברהמי

אביעד אברהמי
בן 46, רוכב על אופנועים 30 שנים ברציפות, חולה גז מאובחן, ממציא מטבע הלשון 'חזיר גז' ועורך את האתר שבו אתם גולשים כעת.

עשוי לעניין אותך

Royal Enfiels Guerrilla (2)

רויאל אנפילד מציגה את הגרילה 450

ברויאל אנפילד מציגים באופן רשמי את הגרילה 450 החדש, שמרחיב את משפחת ה-450 ונכנס כגרסת הבסיס עם תצורת סקרמבלר לכביש המבוססת על ההימליאן 450 החדש

תגובה אחת

 1. Avatar

  בגלל כאלו מקרים הביטוח שלנו של כולנו מתייקר משמעותית מאוד מאוד
  כי חברןת הביטוח לא יספגו את הנזק ויטילו את זה על כולנו
  וחבל מאוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Single Sign On provided by vBSSO
דילוג לתוכן